Allah sabredenlerle beraberdir.

0
66

 

Sana bir musibet bir sıkıntı isabet ettiğinde  Cenâbıhak’tan bilip hoşnut ve râzı ol, sızlanma ve îtirazdan vazgeç; hâlinden şikâyet etme, “yüzünü ekşitmeden acıyı yudum yudum içine sindir” ta ki Eyüb aleyhisselama Allah’ın katından bir kapı açıldığı gibi sanada açılıncaya dek.

 

“Her şey üstüne gelip, seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde, sakın vazgeçme! Çünkü orası kaderinin değişeceği yerdir.”

 

Sabır Allah’a sığınmaktır, çaresizliktir, tükendiğini ve aczini bilmektir zira o sabır ki insanı insan eder nefsi rezil edip insana tevazu katar. Yorulmuş çaresizlikler içinde savrulmaktan kurtulup saadete ulaşmak sabır iledir, yüreğinde ki sevgi besleyip büyütmekte sabır iledir.. sesini yükseltmeden yüreğinden konuşmaktır sabretmek sessizce Rabbine derdini arz etmektir sabır. İnsanı kimsenin anlayamadığı vakitlerde dahi anlayanı olduğunu bilmek yedi göğü aşan bir haykırıştır sabretmek.

 

Sabırlı insanın nişanı; kalbi kırmayışı , öfkelendiği zaman öfkesine sahip oluşudur. Aslında sabretmek her derdi,tasayı,elem veren yükleri görmezden gelmektir. Taşıyamayacağı yükü bilen insan sabreder, o sabrıyla tüm yükünü nefsine yükleyip onu aciz kılar, çözümü Allah’tan bekler işte bundandır ki Allah sabredenlerledir.

 

“Sabır, insanı maksadına en tez uIaştıran kıIavuzdur”  sabır derdi vereni bilerek ona acziyetini arzdır.. ve yine oSabır, her bahçede yetişmeyen bir çiçektir.”

Sabırda sebat edenlere mükafat büyüktür; neticesi Rıza-ı İlahi, semeresi Muhabbeti A’la’dır .., sen sabret omuzlarında taşıyamayacağını düşündüğün yükler olsa, dertlerin uykularını kaçırsada üzülme sen yüreğinde hüzün yuva yapmışsa rahmet damlalarının üzerine yağmazı yakındır şunu hiç unutma Lâ Tahzen! Innallâhe Meassabirin (Üzülme! Allah sabredenlerle beraberdir)..

 

 

 

 

Sabırla ilgili bazı sözler:

“Çıkacağım merdivene sabrı basamak yaparım.” (Hazreti Mevlana Celaleddin)

Sabır, boyun eğmek değil, mücadele etmektir. (Hz. Ömer r.a.)

“Sabır acıdır, ama tatlı meyvesi vardır.” (Sadi Şirazi)

“Her güç sabır ile zaman birleştirilerek sağlanır.” (Balzac)

Olur da bir işi başarıp başarıp başarama yacağınızdan emin olamazsanız, işe başlamaktansa sabırlı olmayı seçin. (Geoffrey Chaucer)

Teslim ol demek, elin kolun bağlı otur demek değildir, sadece her imkanlarını denediğin halde olmuyorsa, onda senin için belki daha değişik güzellikler olacaktır, veya senin için hayırlısı neyse, o olacaktır. Hakk”ın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine, teslim ol. Bırak hayat sana rağmen değil, seninle beraber aksın. Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını? (Şemsi Tebrizi)

“Sabırlı bir adamın öfkesinden sakınınız.” (La Rochefoucauld)

 

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here