Alim Mustafa Kurucu Kimdir ?

0

Mustafa Kurucu Kimdir ?

? Geldiği soy ve köken olarak İslami bir hayat felsefesi olan bir aileye mensup olan Mustafa Kurucu ve Ailesi Konya’da ki İslami uyanışta da öncü olmuştur. Mustafa kurucu Rumi takvim ile bin üç yüz üç Miladi takvim ile ise 1987 yılında Konya’nın Sedirler mahallesinde doğmuş ve burada dünyaya gözlerini açmıştır. Mustafa Kurucu’nun babası büyük bilgilerden Hacı Veyis Efendidir. Annesi ise Fatma Kurucu Hanımdır. Her iki aile aile soyu bakımından da hem anne hem baba tarafından olsun asil ve değerli bir soya mensup olan Mustafa Kurucu asil bir aileye mensuptur. Babası Veyis bey bin dokuz yüz otuz beş yılında annesi Fatma hanım ise bin dokuz yüz otuz bir yılında vefat etmiş ve hayata gözlerini yummuştur. Mustafa Kurucu’nun ayrıca Hacı İbrahim Efendi adında bir erkek Rahime, Fatma ve Hatice adında ise üç kız kardeşi vardır.

? Kendisi de bir aile kuran Mustafa Kurucu Hayatını Meryem hanım ile birleştirmiş ve dünya evine girmiştir. Bu evlilikten altı çocuk sahibi olan Mustafa Kurucu iki erkek, dört kız babasıdır. Oğullarının adını  Mehmet ve Veyis koyan Mustafa Kurucu kızlarının adını ise Halime, Sare, Sakine ve Fatma koymuştur. Mustafa ekicinin eşi Meryem hanın bin dokuz yüz elli dokuz yılında vefat etmiş Mustafa kurucu ise bin dokuz yüz altmış yılında hayata gözlerini yummuştur. Oğullarının her ikisini de hafız olarak yetiştiren Mustafa Kurucunun kendi vefatından sonra da yerine oğlu Mehmet Efendi Cami imamlığına getirilmiştir.

? İlk eğtim, bilgi ve terbiyesini daha küçücük bir çocuk iken babasından alan Mustafa Kurucu yine çok küçük yaşlarda iken Bekir Efendi adında bir kişiden de hafızlığı öğrenmiştir. Bundan sonrada Hacı Veyisin öğretmenlik yaptığı medrese de öğrenim görmeye devam etmiş ve on sekiz on dokuz yaşlarında iken devrin önemli ilim adamlarının önünde sınav vererek bu alimlerin onayını almıştır. Medreseden aldığı eğitimle de yetinmeyen Mustafa kurucu Pozitif bilimlerde yönelmiştir. Zamanın büyük ve önemli ilim adamlarından hesap, kozmoğrafya ve hendese gibi pozitif ilimler öğrenen Mustafa Kurucu manevi olarak ta Muhammed Bahaeddin efendiyi örnek almıştır.

? Daha sonra ki yıllar da yirmi iki yirmi üç yaşlarında iken Ziya Efendi ve kardeşleri tarafından kurulan ve o zamanların en modern medreselerinde biri olan ıslahı medaris de öğretmenlik hayatına başlayan Mustafa Kurucu burada pek çok öğrenci yetiştirmiştir. Çıkarılan Kanunların ardından medreselerin kapanmasıyla Piri Mehmet Paşa Camisi İmamlığına atanan Mustafa kurucu burada uzun yıllar imamlık görevinde bulunmuştur. Aziziye Camisi İmamının vefatı ile birlikte tayini buraya atanan Mustafa Kurucu vafatine kadar burada görevde bulunarak halka vaaz, hutbe verip öğüt ve Nasihatlar da bulunmaya devam etmiştir.

 

İmam Hatip okullarının açılmasının ardından bütün ilgi, emek ve mesaisini bu okullara harcayan ve bu okulların açılmasında da büyük katkı ve emekler de bulunan Mustafa kurucu vefaatine kadar bu okullarda hocalık da yapmıştır. Bu okullarda binlerce öğrenciye hocalık yapıp emek veren Mustafa Kurucu Bin dokuz yüz altmış yılında hayata gözlerini yummuştur.

 

Kerem Aşıgül

Marmara Üniversitesi / İşletme
Okur ve Yazar
Kerem Aşıgül

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here