Ali Ulvi Kurucu Kimdir ?

0

Ali Ulvi Kurucu Kimdir ?

? Saygı değer Ali Ulvi Kurucu, Türkiye’de ve İslam coğrafyasında milyonların tanıdığı bir isimdir. Sevimli çehresi, güzel ahlakı, gönüllere hitap eden milli ve dini şiirleri ve insana inanılmaz bir manevi haz veren sohbetleri ilim ve irfan sahibi önder bir kişilik olan saygı değer üstad Ali Ulvi Kurucu bey tam bir Anadolu insanıdır. İlk derslerini doğduğu şehirde yani Konya’da alan Ali Ulvi Kurucu ardından yüksek tahsilini yapmak üzere Kahire yollarına düşmüş ve yüksek tahsilini burada tamamlamıştır. Yüksek tahsilini tamamladıktan sonra geri kalan elli altı senesini Medine’de tamamlamış ve burada yaşamıştır ve burada vefat etmiştir ve kabri de burada yani Medine’de kalmıştır. İslam coğrafyasının manevi ve siyasi bin bir türlü zorluklar yaşayıp hadiselerle sarsıldığı yakın tarihte bizzat yaşamış önemli olaylar yaşamış ve önemli bir çok şahsiyet ile tanışmış ve dostluk kurmuştur. İslam dünyasında yaşanan bu olayları bir Müslüman aydının bakış açısı ve görüşü ile değerlendiren  bir fikir ve mana büyüğü olan Ali Ulvi Kurucunun  hatıraları bir ilim, irfan ve maneviyat kaynağı olduğu kadar aynı zamanda bir yol göstericidir ve bir rehberdir.

Ali Ulvi Kurucu’nun Hayatı

? Saygı değer üstad Ali Ulvi Kurucu Bey bin dokuz yüz yirmi iki yılında Konya’da dünyaya gözlerini açmıştır. Yaşamının ilk on sekiz senesini Konya’da geçiren Ali Ulvi Kurucu sonra altı yıl boyunca tahsil için Kahire’de bulunmuştur. Ömrünün kalan elli altı senesini ise Medine’de yaşayarak üç Şubat 2000 iki tarihinde Medine’de vefat etmiştir.

? Ali Ulvi Kurucu Cumhuriyet sonrasında İslamiyet’i yaşayan ve yaşayıp öğretmek için çalışan bir aileye mensuptu. Ailesi aynı zamanda Konya’da ki islami uyanışın da öncüsü olmuş ve Türk halkı ve Türkiye Cumhuriyeti’ne büyük hizmetlerde bulunmuştur.

?Ali Ulvi Beyin babası oğullarını dini tahsil yaptırmak ister ve bu niyet ile bin dokuz yüz otuz dokuz yılında Medine’ye göç ederek oraya yerleşmişir. Ancak Ali Ulvi Kurucu Medine’den tahsilini tamamlamak için Kahire’ye gider Kahire de tahsilini tamamlayan Ali Ulvi Bey bin dokuz yüz kırk altı yılında Medine’ye geri dönerek burada bazı memuriyetlikler de bulunmuştur. Daha sonra Medine’de ki çeşitli kütüphaneler de müdürlük yapmış ve emekli olduktan sonrada müdürlük yapmayı bırakarak işinden ayrılan Ali Ulvi Kurucu emekliye ayrılmıştır.

? Emekli olduktan sonra da boş durmayan Ali Ulvi Kurucu İslam dünyasının sorunlarıyla derinden ilgilendi ve alakadar oldu. Sahip olduğu ilim ve irfanla birlikte hassas bir şairin gönlünü ve bir müminin hassasiyetine de sahip olan ve bunları her daim üstünde taşıyan Ali Ulvi Kurucu Bey aynı zaman da bir bilim adamıdır. Zamanın tanınan ve adı sıkça geçen bir çok siyaset adamı ile yakın arkadaşlık kurmuş ve fikir alışverişinde bulunarak görüşlerini de bildirmiştir.

? Ali Ulvi Kurucu’nun  Konya’da ki gençlik yıllarına dair olan hatıralarında o günün Türkiye’sine ışık tutmakta ve o günün Türkiye’si hakkında bize bir çok bilgi vermektedir. Hem de gençlere güzel bir örnek olmaktadır.

?Merhum üstad Ali Ulvi Kurucu Kahire’de ki eğitim aldığı yıllarda da pek çok bilim adamı ve siyasetçiyle de önemli dostluklar kurup, ahbaplık etmiş olan Ali Ulvi Kurucu 3 Şubat 2002 yılında hayata gözlerini kapatmıştır.

KİTABI: Medine İkliminden Esintiler

Kerem Aşıgül

Marmara Üniversitesi / İşletme
Okur ve Yazar
Kerem Aşıgül

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here