Alfred Sisley

0
9

Alfred Sisley, 30 Ekim 1839 yılında Paris’te dünyaya gelmiştir. Annesi ve babası İngilizdir. Annesi ve babası o doğmadan önce Paris’e yerleşmiştir. Ailesi bir tüccardır. geçimlerini tüccarlık ile sağlamıştır. Alfred 18 yaşına geldiğinde babası tarafından 13 yıllığına Londra’ya gönderilmiştir. Babasının Alfred’i göndermesinin en önemli sebebi ticareti daha iyi anlayabilmesi ve oğlunun ticarete ilgi duymasını sağlayabilmektir.  Ancak Alfred, resime karşı olan tutkusunun önüne geçip ticarete ilgi duymayı başaramamıştır. Bu yüzden Paris’e geri dönmüştür.

1862 yılında Ecole des Beaux-Arts Güzel Sanatlar Okuluna kayıt yaptırmıştır ve burada Gleyre’nin atölyesinde çalışmaya başlamıştır. Öğrenciler arasında Monet ve Renoir adında iki kişiyle çok yakın arkadaş olmuştur ve dostlukları ilerlemiştir. Alfred’in en büyük tutkusu doğa manzaralarını resmedebilmektir. Zaten Alfred hayatı boyunca bir kaç istisna dışında tamamen manzara resimleri çizmiştir. Gleyre’nin çalışırken en sevdiği çalışma daima açık hava çalışmaları olmuştur. Bu çalışmaları yaparken artık yakın dostları olan  Monet ile Renoir‘ı da peşinden sürüklemiştir. Kısa süre içerisinde kendi aralarında bir grup oluşturmuşlardır ve bu gruba bir süre sonra Bazille adında birisi daha katılmıştır. Alfred, çok yakın dostları olan bu üç sanatçının da izlediği yolları seçebilmesinde oldukça etkili olmuştur.

1863 yılında Gleyre’nin atölyesi çeşitli sebeplerden dolayı kapanmıştır. Bu sebeple dersler de son bulmuştur.  1865 yılında Sisley, Monet, Pissarro ve Renoir‘la birlikte Fontainebleau Ormanı yakınında Marlotte’un atölyesine devam etmeye karar vermişlerdir ve zaman kaybetmeden atölyeye kaydolmuşlardır.Kısa süre sonra  Renoir, Monet gibi yakın arkadaşlarıyla sık sık Normandiya’ya veya Paris yakınlarındaki kır ya da  koruluklara gidip açık hava çalışmaları yapmayı alışkanlık haline getirmişlerdir. Bazen ise aynı motif üzerinde çalışarak kendilerini geliştirmeye çalışmışlardır.

Alfred 1866 yılında evlenmiştir ve iki çocuk sahibi olmuştur. 29 ocak 1899 yılında tam 59 yaşındayken gırtlak kanseri sebebiyle hayata veda etmiştir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here