Alacakaranlık Serisi’ni Efsane Yapan 10 Neden

0
84
Alacakaranlık Serisi’ni Efsane Yapan 10 Neden
Alacakaranlık Serisi’ni Efsane Yapan 10 Neden

 

Alacakaranlık Serisi’ni Efsane Yapan 10 Neden

 

Hatırlıyorsunuz değil mi? Hayatımızın ortasına birden dalan bu romantik aşık vampir furyası geldiği gibi aniden bitti. Nasıl başladı, ne ara bitti biz de anlamadık ama güzeldi. Gelin bu seriyi inceleyelim.

 

 

 

1. Konusu

Romantik aşık bir vampir ve her şeyden habersiz saf bir kız. Hepimiz severiz değil mi kötü çocukları? Edward’da kötü bir çocuk aslında ama o da her kötü çocuk gibi içinde bir iyilik taşıyor. (Arkadaşlar bu kötü çocuk olayı edebiyatta romantik işler. Gerçekte kötü bir insan kötüdür, bu net bir bilgi. Bu tarz hikayelere aldanarak yanlış insanlarda olmayan şeyler aramayın. Adı üzerinde bunların hepsi hikaye.)

 

 

2. Klişeleri Yıkması

 

Hepimiz vampirleri soğuk, kan emen cesetler olarak bilirdik. Hele bir Dracula efsanesi var ki dillere destan. Karşımızda böyle yakışıklı, karizmatik ve romantik bir vampir görünce afalladık tabiki.

 

 

3. Edward ve Bella’nın Aşkı

Onların tabiri ile bir aslanın kuzuya olan aşkı. Edward bir vampir, Bella ise bir insan ve vampirler için yürüyen bir Adana kebap. Adanalı bir gencin, Adana kebaba aşık olması gibi bir şey. Onu yemek istiyor ama onu kaybetmeye de dayanamaz.

 

 

4. Kurtadamlar

 

Bu da bir klişe yıkma işte. Biz kurt adamları kıllı, çirkin bir şey sanırdık. Bu yakışıklı abiler de elbette dönüşüm yapınca kıllı bir kurda dönüyorlar ama asil, güzeller.

 

 

 

5. Kötü Vampirler

Elbette her türün bir kötüsü vardır. Bu kötü vampirler dünyada başka insan yokmuş gibi ille de Bella’nın peşine düşerlerdi. Yiyecekler güzelim kızı endişelerimizden ve heyecanımızdan duramazdık yerimizde. Neyseki kahraman Edward’ımız ve ailesi kızı kurtarıyordu. Aşk işte!

 

 

 

6. Bella vampir olacak mı olmayacak mı sorunsalı

Kız dünden razıydı ye beni Edward, ısır beni Edward diye diye ama Edward sürekli bir sana bu kötülüğü yapamam modundaydı. E sonunda baktı kız ölüyor, vampire dönüştürdü tabii. Sonucu da öyle hoşuna gitti ki ulen ben bunu keşke başından vampir yapsaymışım dedi.

 

 

 

7. Jacob’ın Umutsuz Aşkı

Bu seride en çok acıyı kurtadamımız Jacob çekti. Bella’ya olan karşılıksız aşkı, Bella’nın arada ona umut vermesiyle en sonunda nikah masasına oturdun işte diye şarkılar söyletti ona. Eh seri sonunda o da aradığı aşkı buldu. Hem de el kadar bebede. Bella’ya da ya ben sana aşık oldum sanıyormuşum aslında aşık olacağım asıl kişi kızınmış, hatlar karıştı diye kendince açıklamada bulunsa da iyi bir dayak yedi taze vampir Bella’dan. İyi de oldu!

 

 

8. Sevimli vampir çiftler

 

Jasper ve Alice ikilisi, soğuk ama aslında iyi kalpli Rosalie ve Emmett’ın hep anlaşan, uyumlu çift halleri insana hayallerindeki sevgililiği düşündürüyor. Bu gruptan tek Edward’ın evlenmesi ise pek manida.

 

 

9. Kitap serisi

 

Evet bu seri de bir kitap uyarlaması. Yine başarılı bir kadın yazar, Stephenie Meyer’in aynı adlı romanından esinlemiştir. Not olarak eklemek gerekir ki, film güzel ama kitaplar daha güzel.

 

 

10. Filmdeki Kusursuz Efektler

Özellikle final bölümünün eşsizliği. Tek bir pürüz vardı sadece. O da Edward ve Bella’nın kızı. İkisine de benzeteceğiz diye kızcağızın yüzü Japon animelerine benzetmişler. İlla benzetmek için kasmanıza gerek yoktu ki. Güzel bir kız yeterli olurdu. Neyse canınız sağolsun.

 

 

 

Kısacası hem izlemeli hem de okumalısınız. Fantastik hikayeler sevenler için birebir!

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here