Aktütün Karakolunda 17 Şehit

0

Tarihler 3 Ekim 2008 i gösteriyordu yaklaşık 120 kişiden oluşan satılık kalleş bir grup yine milletin yüreğine korku salmak için bir eylem gerçekleştirme peşindeydi. Saldıracakları yer ise Hakkari İlinin Şemdinli ilçesine bağlı olan Aktütün Jandarma Karakoluydu. 3 günde katettiler o mesafeyi ve hedeflerinde Aktütün vardı ıslak giysiler giyerek vücut ısılarını en aza indirip termal kameralara yakalanmadılar insansız hava araçlarının sesini duyduklarında hareketsiz kalıp uzaklaşmasını beklediler ve nihayet yüzlerce kalleş saldırılarına bir yenisini daha eklemek üzere Aktütün e geldiler.

Baskın ilk olarak akşam 22 sıralarında başladı hava karanlık ancak karakolu  planlı bir şekilde ateş altına aldılar insiyatif onlardaydı zaten bir yıl önce temmuz ayında yine gelmişler ve 6 şehit verdirmişlerdi tecrübeliydiler maksatları sansasyon yaratacak bir baskın yapmaktı ve maalesef kısmen başardılar sabah hava aydınlandığında hala ateş devam ediyordu ve 17 tane vatan evladını şehit ettiler asıl amaçları karakola kadar sızmak ve bir iki kişiyi esir almak birkaç mevziyi ele geçirip silahları almak ve bununla kendilerine övünecek birkaç sebep yaratmaktı bunları yapamadılar azımsanmayacak zayiatlar verdiler ancak kimin umrundaki 1 şehidin dahi canı 1000 teröristin canından kat kat daha kıymetliyken.

Aktütün Karakoluna yapılan bu kalleş saldırı şüphesiz akıllara birçok soru işareti getirmişti bu iş bir film sahnesi veya bir tiyatro oyunu değildi tam 17 tane ocak söndü 17 eve yas düştü. Artık özeleştiri yapmanın bişeyleri dürüstçe sorgulamanın zamanının geldiği aşinaydı öylede oldu o saldırının olduğu gün golf oynayan hava kuvvetleri komutanı oraya takviye sağlayamayan diğer yakın askeri noktaların bağlı olduğu emir komuta merkezlerinin komutanları şüphesiz bazılarının utanacağı belki bazılarının vicdanında yara olarak kalacağı bir kalleş saldırı Aktütün baskını. Etrafında 4-5 hakim tepenin olduğu bir karakol çatısı saçtan yapılmış tedbir olarak tutulması gereken bazı tepelerin yıllardır boş ve savunmasız bırakıldığı ki o boş tepeler tutulmadıklarında ardını göremezsiniz gelenden haberiniz olmaz gelene karşı insiyatifi sağlamak için 17 şehit vermeniz gerekir Aktütünde olduğu gibi…

Saldırının emrini veren kalleş bahoz erdal diğer bir ismiyle fehman hüseyin suriyeli ve bugün pkk denen kalleş çetesinin en etkili 4-5 isminden birisi yaptığı ilk te değil sonda değildi tabiki. Sözün kısası verdik o barakadan farkı olmayan karakolda 17 tane vatan evladını şehit olarak uğurladık ahirete muhakkak suçluları da vardı bu işin. Yıllar geçti değişti bazı şeyler bu 17 şehidimizin ardından o barakalar yıkıldı kurşun değil roket dahi geçmeyen duvarlarla kaplı karakollar yapıldı o en savunmasız bölgelerde insiyatif bize geçti. Bu şerrin ardından gelen hayırlar belki daha sonraki saldırılarda vereceğimiz şehitlerin hayatını kurtardı. Olayları teknik olarak ele alacak olursak bazı etkenler terörle mücadelede dezavantaj gibi görülsede bu avantaja çevrilebilir. zamanla kafa yapısının buna göre şekillendiğini ve stratejilerin bu gerçeğe göre belirlendiğini de gördük çok şükür. Eskisi gibi birkaç bin asker yerine küçük ve etkili birliklerle daha iyi neticeler alınmaya başladı sessizlik ve dikkat çekmemek bu şekilde bu hainlerin üstüne gitmek bizlere insiyatif kazandırdı bumu sadece tabiki hayır gece ve zifiri karanlık gerekli gece görüş teknolojilerinin yardımıyla bizim tarafımıza geçti ve yeni yapılan ve daha önemlisi arazinin doğru kesimine yapılan karakollar bizlere başarıyı getirdi.  
Aktütünde 17 vatan evladını şehit verdik ama bu bize ders oldu belki yüzlerce askerimizin canını koruyabilecek tedbirler öğrendik ve uyguladık. Aktütünle başlayan süreç bizlere o zor arazide hain kalleş pkk çetesini çökertmeyi nasip etti bu saldırıyla neler değişti diye sorulursa eğer örgüt arazide yeterli rahatı sağlayamaz oldu karakol baskınlarının neredeyse sonu geldi savunma yeterli düzeyde geliştirildi ve bölge karakollarla donatıldı buna bağlı olarak örgütün lojistik sağlama imkanlarının tümüne yakını yok oldu.

Sonuç olarak arazide pkk varlığından çok fazla bahsedilemez terör örgütleri yok olabilir ama kalleşlik bitmez arazide kaybettiklerini şehirlere inerek kazanmaya çalıştılar son dönemlerde bu bize aslında onların acziyetini gösterirken aynı zamanda mevcut mücadele yapısının tamamen doğru olduğunun ispatı niteliğindedir.

Aktütün şehitlerimize ve öncesinde sonrasında verdiğimiz kahraman şehitlere Allah tan rahmet dilerim. Bizler sıcak yatağımızda uyurken bizim için üşüyen uykusuz kalan birilerinin olduğunu unutmayalım Yoksa bastığımız kutsal vatan toprağında anca birer fazlalık sayılırız ve bu vatanın üzerinde yaşayan herkesin ayak bastığı toprağa ve o toprak için canından geçen şehitlerimize vefa borcu vardır. Unutmayalım hatırlatalım…

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here