Aksaray’ı Gezelim Görelim

0

Nüfus:396.084

 

İlçeler:Ağaçören, Eskil, Gülağaç, Güzelyurt, Ortaköy, Sarıyahşi ve Sultanhanı.

Coğrafya

Aksaray,kuzeyden Kırşehir,doğudan Nevşehir güney doğudan Niğde,kuzey batıdan Ankara ve batı ve güneyden Konya illeri ile çevrilidir. Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü’nün güneydoğusunda yer alan Aksaray ilinin yeryüzü şekillerini, Hasan Dağı, Melendiz Dağları ve Ekecik Dağı gibi eski volkanik dağlar ile bu dağlardan püsküren lavların meydana getirdiği platolar ve ovalar oluşturmaktadır. Aksaray ilinde İç Anadolu iklimi olan karasal iklim görülmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve genellikle karlı geçmektedir.

Ihlara Vadisi

Ne Yemeli ?

Aksaray’da hububat üretiminin geniş bir alana yayılmış olması ile bundan yapılan yiyecekler, hayvancılığın gelişmiş olmasıyla yemek kültürüne yansımıştır. Bamya çorbası, çörek, şepe, erişte, kuskus, mayalı, dolma mantı, soğanlama, çiğleme, sarığıburma bilinen yöresel yemeklerindendir. Helvadere Kasabasının da alabalıkları lezzetleriyle ünlüdür.

 

  

Taşpınar Halısı                                                          Aksaray Malaklısı

Ne Yapmalı ?

Ihlara Vadisi, Güzelyurt’u gezmeden, Eğri Minare’yi görmeden , Helvadere’de alabalık, Ihlara Vadisinde Sac tavayı tatmadan , Aksaray Malaklısı dolaştırmadan, Taşpınar halısı almadan. Ihlara Festivali, Taşpınar Kasabası Şenliği ve Güzelyurt’da Eski ve Yeni Gelveri Festivalini ziyaret etmeden dönmeyin.

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here