Akıllara Kazınan Mevlana Sözleri…

0
En anlamlı Mevlana lafları! Uslara kazınan Mevlana lafları...
En anlamlı Mevlana lafları! Uslara kazınan Mevlana lafları...

Mevlana Celaleddin Rumi’nin sözleri herkes tarafından yoğun bir ilgi ile takip ediliyor. Her bir sözünde derin anlamlar bulunan, tüm inceliği ve güzelliği ile okuyucuların gönlünü fetheden sözler olma kalitesi taşıyor. Okuyanların hem ruhuna samimilikle değen hem de zihinlerde büyük bir etki oluşturan Mevlana’nın bu eşşiz sözlerini şimdi haberimizden takip edebilirsiniz.

MEVLANA CELALEDDİN RUMİ’NİN SÖZLERİ

Bir şeyden kaçacaksan yılandan, akrepten, aslandan, kaplandan kaçma da, vücuttan kaynağını alan nefsanî isteklerden, arzulardan kaç! Zira başımıza gelen tüm belalar, sürüklediğimiz tam zahmetler, meşakkatler boş ve olmayacak arzulardan meydana gelir.

Aşk vadisinde, hiçbir nişane, hiçbir iz yoksa üzülmemeli; zira, Hakk’ın lûtfuyla bazen umutsuzluktan dahi umutlar doğar. Ey gönül, sakın umutsuzluğa düşme! Allah’tan umudunu kesme ki, bazen can bahçesinde, sögüt ağacının dalı dahi hurma verir.

Kısmetinde varsa alırsın karıncadan dahi ders. Kısmetinde yoksa tüm âlem önüne serilse sana ters.

Küle döndüysen, yine güle dönmeyi bekle. Ve geçmişte kaç kere küle dönüştüğünü değil, kaç kere yine küllerin arasından doğrulup yeni bir gül olduğunu hatırla.

Şikayetçi, kötü mizaçlıdır. İyi mizaçlı şikayet etmez, tahammül eder.

Her şey üstüne gelip seni katlanamayacağın bir noktaya getirdiğinde, sakın bırakma! İşte orası mukadderatının değişeceği noktadır.

Sevgide güneş gibi ol, arkadaşlık ve kardeşlikte ırmak gibi ol, kusurları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, hiddette ölü gibi ol, ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.

Nitelikli insan işiyle, boş insan kişiyle uğraşır.

Vefa nedir, öğrenir misin? Vefâ arkanda vazgeçtiğini, giderken yaktığını yabana atmamandır. Vefâ; arkadaşlığın asaletine, bir dua sonrası verilen laflara, hayallere hıyanet katmamandır. Vefâ; ötelerin ebedî mükafatı karşısında, cehennemi hafife almaman, ulvi hoşlukları dünyaya satmamandır.

Tövbesiz ömür, can çekişmekten ibârettir. İnsanı yaşayan ölü hâline sokan ölüm ise Allah’tan habersiz olmaktır. Allah’tan başkasını istemek, istenen şeyin çoğalması zannını verir ama bu istek gerçekte çoğalmasını istediği şeyin tamamıyla azalmasını istemektir.

Kendini yetersiz gören kimse, olgunlaşmaya on atla koşar. Kendini olgun sanan ise Allah’a bu zannı nedeniyle erişemez.

İnsanların en hayırlısı, insanlara bereketi olandır. Lafın en hayırlısı, az ve anlaşılır olanıdır.

İçinde biraz nur olmayana, dışarıdan verilen nasihat fayda vermez.

İnsanları iyi tanıyın, her beşeri fena öğrenip kötülemeyin, her insanı da iyi öğrenip methetmeyin.

İnanan kimse, işlerini Allah buyurdu diye yapar. İnanmayan ise, çaba ve azamet olsun diye yapar. 

Irz ve iffetten yoksun olanlar, halk ve vatan hissi taşımazlar; böylelerinden kaçınılmalıdır.

Hırsla dolu altlık ve haram yiyici kimse, o hesap günü domuz biçiminde, zina edenler avret yerleri kokarak, şarap içenler ağızları kokarak dirilirler.

Ey İnsan! Kaf Dağı kadar yüksekte olsan da, kefene sığacak kadar küçüksün. Unutma her şeyin bir hesabı var; üzdüğün kadar üzülürsün.

Şayet sen, can konağını arıyorsan, öğren ki, sen cansın. Şayet bir lokma ekmek peşinde koşuyorsan, sen bir ekmeksin. Bu saklı, bu nükteli lafın mantığına us erdirirsen, kavrarsın ki, aradığın ancak sensin sen.

Din düşmanlarının başına kılıç ol, kurt gibilere ateş saç; zira onlar, Yusuf düşmanıdırlar.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here