Akan An’â Zincirlenen Burhan Çaçan

0
26
Ağrı Eleşkirt köyünde doğup  lakabı, Türkülerin Efendisi,Kral Burhan diye geçer.. Tam 12 kardeşli bir ailenin 11.çocuğudur. Çocuk yaşta müziğe ilgisi olup  ağa babası istemese de annesi ve ağabeylerinin desteğiyle müziğe başlar.
Ağrı Eleşkirt köyünde doğup  lakabı, Türkülerin Efendisi,Kral Burhan diye geçer.. Tam 12 kardeşli bir ailenin 11.çocuğudur. Çocuk yaşta müziğe ilgisi olup  ağa babası istemese de annesi ve ağabeylerinin desteğiyle müziğe başlar.

 

Her akan zamanın önemli anları vardır..Anı yaladın mı bir daha hiç unutmazsın..Bazende anâ zincirlenirsin birşeyi hatırlatıkça sonralarınıda hatırlarsın..İşte 17 Ekim 1960 doğumlu Burhan Çaçan’da anâ zincirlenenlerdendir..

Ağrı Eleşkirt köyünde doğup  lakabı, Türkülerin Efendisi,Kral Burhan diye geçer.. Tam 12 kardeşli bir ailenin 11.çocuğudur. Çocuk yaşta müziğe ilgisi olup  ağa babası istemese de annesi ve ağabeylerinin desteğiyle müziğe başlar.. Evinde bile durmadan türküler söylerken ailesi artık onun müziğe olan tutkusunu birkez daha görür..Okul ile arası olmayınca 14 yaşında evden ayrılır, Erzurum’a kaçar ve Erzurum’da TRT’nin amatör sesler yarışmasına katılır. Jüride başta Nida Tüfekçi olmak üzere herkesi kendine hayran bırakır.

1980 Yılları

20 Yaşında TRT’ye çıkan Burhan’ı gören annesi şaşırarak der ki; “Bu Burhan’dır”. Babası; “Burhan’ın orada ne işi var?” ‘hakikatken Burhan’a ne kadar benziyor.” der. Erzurum radyosu amatörler korosuna 3 sene giden Burhan sonra Ankara’ya gider. Kuruldan dört parçası geçen Burhan Halit Kıvanç’ın programına katılır. Halit Kıvanç, “Ağrı’dan bir delikanlı geldi” diye kendisini anons eder.Çok heyecanlı olan Burhan Türküsünü söyler, sonra da yolunu bulan su gibi akıp gider..

TRT’ye çıkan Burhan’a albüm teklifleri yağmaya başlar..Ve ilk olarak kendisi Neşe Karaböcek’i tercih eder. İlk albümünün yönetmenliğini Arif Sağ yapar. Artık o çok ünlü bir sanatçı olup albümleri rekorlar kırmaya başlar..

Çıkardığı kasetler sırasıyla:

Sefa Geldin (1981)

Kızlar Çıktı Çayıra (1983)

Deh Deyin Kızlar (1985)

Ben Yarime Neler Alayım (1986)

İpek Mendil (1986)

Daha sonraları Uzun çalarlarını çıkarır. Bu albümlerde ”İpek Mendil” ve ”Ben Yarime Neler Alayım” türküsü çok sevilir.Bu albümlerle bereaber film sektörünüde girmiştir.

Başlıca filmleri:

Makber (1981)

Aglama Yavrum (1986)

Yetim Cemo (1987)

Her Yer Karanlik (1987)

TRT’de en çok sevilen ve dinlenen bir sanatçı olmayı başarmıştır..Altın Kelebek Trt’den önemli ödüller alır.Bu albümleri Memik Oğlan (1987) albümü takip eder ve bu albümden sonra tarzını büyük ölçüde değiştirir ve asıl büyük patlamasını yaptığı Ayaz Geceler (1988) albümünü ile artık sükse yapmıştır. Ayaz Geceler başta olmak üzere bu albüm 3.5 Milyon satar.Büyük ses getirir o yılın şarkısı olur.Altın Kelebek Dahil En İyi Sanatçı,En İyi Tiraj dallarında birçok ödül kazanır. Bu albümden sonra Yağ Yağmur (1989) albümünü çıkaran Çaçan başarısını arttırarak yoluna devam eder..

1991 Yılında evlenmeye karar verir ve 2 çocuk sahibi olur. Bu albümleri hiçte alışık olmadığımız bir tarz izler Mevlüt Ve İlahiler (1994) albümü bu albümde biraz yavaşlayan ve işleri durağanlaşan Çaçan Ayaz Geceler albümünden sonra 2. büyük patlamasını Neden Geldim İstanbul’a (1994) albümüyle yapar bu albüm 4,5 milyon ile satış rekorları kırar.Heryerde yine o konuşulur işte bu zamanın ânı ziciridir bu…Kanal 6’da kısa süreli bir program yapar. Star ve Teleon Tv’de klipleri yeniden dönmeye başlar..

Şarkısını hatırlamak isteyenlere yardımcı olalım.

Başarıları onu kampçılar ve çıkardığı diğer kasetleri ;

Beni Anneme Götürün (1995)

Unutulmayanlar  (1996)

Namussuz Ayrılık (1998) İ

lahiler 99 (1999)

Alınyazım (1999)

Türküleri Özledim (2000) adlı albümleri piyasaya sürer.

Bu albümlerde beklediği başarıyı bulur ve yakalar.. Kral Tv hariç Altın Kelebek MGD ödüllerini toplar. 2000 yılından sonra Çaçan ilk defa 2 yıl sonra Gecenin Yarısı albümünü çıkaracak ve bu albümde ”Liseli” adlı şarkısı en çok çalınan şarkısı olmasına rağmen çok yanlış anlaşılacak ve Büyük Hatam demesine sebep olacaktır. Daha sonra iyice durağanlaşan müzik piyasasına küser ve

Sus Dinle (2004)

Yalan (2007) albümleriyle yoluna devam eder.

2000 li yıllardan sonra büyük ölçüde ticarete yönelir.Tekstil,Çaçan Plak ve Otelcilik İşlerini yürütür.Müzikal anlamda 2 ve 4 yılda bir albüm yapmaya başlar.(2008) yılında başarılı ve güzel bir albüm yapar.2 adet Hit parçası Nilüfer ve Ayaz Geceler şarkılarını tekrar seslendirir.Bu albümden sonra (2011) yılında Zor Akşamlar İstanbul’da albümünü çıkarır.Bu albüme bir klip çeker.Daha önce seslendirdiği Sende Kaldı Yüreğim ve Sormaz Beni adlı parçalarını bu albüme aynen koyar.Burhan Çaçan etkili sesi muhteşem yorumuyla birçok sanatçıya örnek olur. 50’den fazla şarkısı hitler olarak unutulmaz bir sanatçı olur.. Müzik çalışmalarına halen devam ederek yaşamını sürdürmeye devam eder.


You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here