Ailecek Oynanabilecek 10 Oyun

1

AİLECEK OYNANABİLECEK 10 OYUN

Son 10 yılda hemen hemen her eve giren televizyonlar maalesef ki evlerde hep beraber muhabbet etme, oyun oynama etkinliklerinin halı altına itilmesine sebebiyet verdi. Genellikle tüm aile bireylerinin evde olduğu akşam saatlerinde; takip edilen diziler, kaçırılmayan yarışma programları, ebeveynlerin çocuklarıyla geçirdikleri saatleri azaltmasına neden oldu. Televizyona ayırdığınız saatleri kısaltarak ailecek geçirdiğiniz vakitlerin çoğalmasını sağlayacak, hem eğlendiğiniz hem öğrendiğiniz keyifli saatleri size vaat eden, ailecek oynayabileceğiniz, birbirinden keyifli oyunlar ile karşınızdayım.


1) PİCTUREKA

Genelde evde ‘isim, şehir’ gibi klasik toplu oyunlar oynanırken okuma yazma bilmeyen çocuklar bu oyunları oynayamaz ve oynayanları rahatsız etmekten büyük zevk alarak oyunu oynayan kişiler için büyük bir sorun teşkil ederler. Bu yüzden okuma yazma bilmeyen küçük çocuklarla bile rahatça oynanabilen bir oyun olan pictureka bu konuda yüzünüzü güldürüyor. İnternetten de kolayca satın alabileceğiniz bu oyun orta büyüklükte, dokuz kare kartondan ve mavi, yeşil, sarı renkli olan küçük karton kağıtlardan oluşur. Aynı zamanda ikişer yüzünde küçük kağıtlarla aynı renkleri taşıyan bir zarla birlikte bir buçuk dakikalık bir kum saati de kullanılan malzemeler arasında yer almakta. Bu 9 orta büyüklükteki kartların üzerleri kafa karıştıracak kadar iç içe çeşitli şekiller, anlamlı anlamsız resimlerle doludur. Bu kartonlar zemine yan yana dizilirler.
Mavi kartlarda; zemine dizdiğiniz kartonların üzerinde yer alan şekillerden herhangi biri vardır.
Sarı kartlarda; zemine dizdiğiniz kartonların üzerinde bulmanız gereken şeklin ismi vardır. Örneğin; tencere gibi.
Yeşil kartlarda ise daha genel cümleler vardır. Örneğin bir tencereyi değil de sizden böcekleri bulmanızı ister.
Hangi kartı seçeceğinize zar atarak karar verirsiniz. Zarın üst yüzüne hangi renk gelirse o renkte bir kart seçerek kum saatindeki kumlar bitmeden zemine dizilen kartonlar üzerinde isteneni bulmanız gerekiyor. Fazlasıyla dikkat gereken oyunda kazanmak için çokça çabalamalısınız. Şimdiden iyi eğlenceler…


2) ÜÇGEN PEYNİR DİLİMLER

Sadece kağıt ve kaleme ihtiyacınız olan bu oyun, iki kişi ve üzeri sayıda kişilerle rahatlıkla oynanabilir. Oyunda ilk önce kağıdın üzerine bir sürü nokta konulur. Noktaların rastgele konulması bir problem oluşturmaz. Fakat hepsinin doğrusal olmaması gerekir çünkü oyunun altında yatan mantık üçgen oluşturmayla alakalı.

İlk oyuncu kalemle istediği iki noktayı birleştirir. Daha sonra sıradaki oyuncu da aynı işlemi tekrarlar. Oyunun amacı karşındaki oyuncudan önce noktaları birleştirerek üçgen yapabilmek ve karşındaki diğer oyuncuların üçgen yapmasını engellemektir.

Üçgen yapan kişi üçgeninin içine kendi isminin baş harfini yazarak üçgeni kimin yaptığını belli eder. Noktalar bittiğinde en çok üçgeni olan kişi oyunun galibidir.


3) KATİL- POLİS

Öyle ismine aldanıp da koşuşturmalı bir oyun olduğunu düşünenler durun ve tüm önyargılarınızı kafanızdan atın. Zira oyun oldukça zevkli ve sadece kağıtlarla oynanan bir oyun. Okumadan geçer ve öğrenmezseniz eminim çok zevkli anlardan mahrum kalacaksınız.

Öncelikle en az beş kişi ile oynanan oyun için kişi sayısınca birbirinin aynısı olan küçük, dikdörtgen kağıtlar oluşturunuz. Burada da küçük bir ipucu size bir a4 kağıdını 16 küçük eşit parçaya ayırarak elde edebilirsiniz size lazım olan kağıtları. Daha sonra elinizdeki kağıtlara öncelikle katil, polis, hakim ve savcı yazınız. Daha sonra elinizde kalan tüm kağıtlara da vatandaş yazınız. Halka şeklinde oturulur akabinde de kağıtlar ortaya atılır ve herkes birer kağıt seçer. Daha sonra polis hariç herkes kendisine ne çıktığını saklar. Bir tek polis ‘polisim’ diyerek kendini belli eder. Katil de bu arada polise çaktırmadan diğer kişileri öldürmeye çalışır. Öldürmesi için, öldürmek istediği kişiye tek gözünü kırpması gerekmektedir. Ölenler katili belli etmeden ‘ben öldüm’ diyerek kafalarını eğerler. Bu sırada polis de katili yakalamak için çalışır. Sona polis hariç üç kişi kalana kadar istediği bir vakitte polis katili yakalamalıdır. Sona üç kişi kaldığında polis, katilin kim olduğu hakkında bir tahmin söylemek zorundadır. Eğer tahmini doğru çıkarda katili doğru yakalarsa katil ceza alır. Yok eğer yanlış bir tahminde bulunursa ceza alan kişi polis olur.

Cezayı belirleyen kişi hakimdir. Uygulayan ise savcıdır. Savcı hakime ilk olarak ‘yağlı mı yağsız mı’ sorusunu yöneltir. Yağlı hızlı ve sert vurulacağını, yağsızsa yavaş ve daha az acıtacak şekilde vurulacağını belli eder. Daha sonra da ‘kaç tane?’ diye sorarak vuracağı sayı adedini öğrenir savcı. 5 ile 40 arasında bu sayı değişebilir. Hakimin vicdanına kalmış. Ceza, savcının bir sopayla, tülbentle ya da kendi eliyle cezalının eline vurmasıyla verilir. Tavsiyem kendi elinizi kullanmamanızdan yana. Zira kurunun yanında yaş da yanıyor hesabı savcının eli de arada kaynayabiliyor.


4) HACI YATMAZ

İki kişi ve üzeri sayıda kişiyle oynanabilecek oyun refleksleri geliştirme konusunda oldukça başarılı. Oklava veya sopanın gerekli olduğu oyunda, oyunculardan biri sopayı durması için ortada tutar. Diğer oyuncular da sopanın etrafında bir halka şekli oluştururlar. Herkese bir numara verilir. Devamında da ortadaki oyuncunun bu numaralardan birini söylemesiyle sopayı bırakır. Sopa yere düşmeden numarası söylenen oyuncu sopayı yakalamalıdır. Oyun bu şekilde devam ettirilir.


5) HIRSIZ-POLİS

Bu oyuna da önyargıyla yaklaşılacağını tahmin edebiliyorum fakat kesinlikle oynayan kişilerin muhakeme yeteneğini fazlasıyla geliştirebilecek türde bir oyun. Öncelikle çift kişi sayısında oyuncuyla oynanabilen bir oyun. Materyal olarak yine kağıttan başka bir şeye ihtiyacınız yok. Kağıtlara eşit sayıda polis ve hırsız yazılır. Daha sonra kağıtlar ortaya atılır ve herkes birer kağıt çekilir. Herkes çektiği kağıdı birbirinden saklamalıdır. Devamında oyun başlamadan önce belirlenen kişiler aşağıdaki talimatları verir ve tüm yarışmacılar talimatlara uyar.

a. Herkes gözlerini kapasın.

b. Sadece hırsızlar gözlerini açsınlar.

c. Hırsızlar gözlerini kapasınlar.

d. Herkes gözlerini açsın.

Hırsızlar birbirini görmüştür fakat polisler olaylardan bir haberdir. Polislerin amacı yine hırsızları yakalamaktır fakat birbirlerinden bihaber oldukları için kiminle ittifak kuracakları konusu biraz zordur. Daha sonra oyuncular birbirlerini hırsız olmakla suçlamaya başlarlar. Özellikle hırsızlar polisleri suçlarlar. Suçlamalar sonucu oylama yapılır ‘kağıdını açsın’ şeklinde. Oylama sonucunda çoğunluk o kişinin hırsız olduğunu kabul ederse kişi kağıdını açar. Bu şekilde polisler hırsızları, hırsızlar da polisleri oy çokluğuyla oyundan atmaya çalışır. Örneğin; Ayşe hırsız ve diğer hırsızları biliyor. Ali de polis ama o kimin hırsız kimin polis olduğunu bilmiyor. Fatma da başka bir polis. Ayşe, Fatma’yı hırsız olmakla suçluyor, diğerlerini ikna ediyor ve suçlamalarda Fatma kendine inandırmakta başarısız oluyor. Kağıdını açması için oylama yapıyorlar. Ali, Fatma’nın polis olduğunu bilmediği için kağıdı açması yönünde oy kullanıyor ve Ali müttefikini kaybediyor.


6) EVET-HAYIR

Genellikle iki kişi ile oynanan oyun başlarda ‘çocuk oyuncağı’, ‘Bunu yapmakta ne var?’ dedirtse de iş uygulamaya geldiği zaman laftaki gibi kolay olmuyor. Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız evet-hayır kelimeleri bizler için birer alışkanlık hatta refleks halini aldığından insanlar bu oyunu oynarken oldukça şaşırıyor. Anne’nin adı Şeyma mı? Gibi şaşırtmalı sorularla oyuncu şaşırtılmaya çalışılır. Amaç evet ve hayır kelimelerini kullanmadan sorulan sorulara cevap vermektir. Evet veya hayır cevabı verildiği takdirde sıra diğer oyuncuya geçer. En çok soruya cevap veren oyunun kazananadır.


7) DELİ DOKTOR

Beyninizi kullanmaya sevk eden bu oyun zeka gelişimi için de oldukça yararlı. Özellikle kalabalık ortamlar için oldukça uygun olan oyun için öncelikle oyunculardan biri odanın dışarısına çıkarılır. Daha sonra içeride kalan oyuncular kendisine bir kişi seçer ve onun karakterine bürünür. İki sağındaki, yanındaki ya da sol tarafındaki biri olabilir bu kişi. Daha sonra dışarıdaki kişi, ‘doktor’ diye adlandırılır, içeri girer ve içeridekilere sırayla sorular sormaya başlar. Herkes kendine sorulan soruları değil de büründüğü karakterin sorularını cevaplar. Doktor da yalan kişiliğinizi ortaya çıkarmaya ve kime büründüğünüzü bulmaya çalışır.


8) 21

Oyuncular sırayla 21’e kadar saymaya başlarlar. 21. sayı hangi kişiye geldiyse o oyuna bir kural ekler. Örneğin 19 sayısına bundan sonra portakal demelisiniz gibi. Bu şekilde devam eden oyunda oyuncular gittikçe paronayaklaşır çünkü söylemeden önce her seferinde bu sayıda da bir kural var mıydı şeklinde düşünmelisinizdir. Oldukça zevkli bu oyunla ailenizle beraber kıymetli ve eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.


9) KELİME AVI

Oyuncular iki gruba ayrılır. Ve karşı gruba bir hece verirler. Ve bir sayı söylerler. Belirlenen süresince karşı takım verilen heceyle başlayan verilen sayıda kelime bulmalıdır. Örneğin ‘ki-‘ hecesiyle başlayan 5 kelime bulunmalıdır. Kiraz, kitap, kireç, kiremit, kirli şeklinde. Başarılı olurlarsa bir puan alırlar ve süreleri artarsa yeni bir hece söylenir. Süre bittikten sonra sıra karşı takıma geçer. Oyunun sonunda puanı fazla olan takım kazanandır.


10) TABU

Hemen herkesin günümüzde bildiği bir oyun olan tabu, kalabalık gruplarca oynandığında oldukça zevkli olabiliyor. Öncelikle oyuncular iki gruba ayrılır. Belirlenen süre içerisinde size verilen kelimeler vardır. Ve bu kelimeleri anlatmanız gerekir. Oldukça basit gözüküyor değil mi? Ama olay göründüğü kadar basit değil. Bu kelimeleri anlatırken kullanmamanız gereken bazı kelimeler var. ‘yasaklı kelime’ olarak geçen bu kelimeler, anlatacağınız kelimeyi anlatmaya çalışırken kullanmak için ilk seçeceğiniz kelimeler oluyor maalesef ki. Durum böyle olunca da iş zorlaşıyor. Her kelimeyi bilmek bir puan. Yasaklı kelimeleri kullanmak eksi üç puana tekabül ediyor. Üç adet de pas hakkınız bulunmakta.

Oyun ilerledikçe kendinizi kaptıracağınız ve oynamaktan pişman olmayacağınız bir oyun kendisi. Size ailenizle bol gülücüklü ve eğlenceli saatler dilerim. İyi eğlenceler…

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here