Ahmet Arif’i Tanıyalım…

0

“Hasretinden Prangalar Eskittim…”
-Ahmet Arif

Ahmet Arif Kimdir?

Hasret ve sevmek konuları denilince akla gelen şairimizdir. Hasret şairidir Ahmet Arif… Ahmet Arif Türk Edebiyatı’nın aykırı seslerinden gizli hazinelerinden değerli mücevherlerinden birisidir. Şiirlerinde Anadolu sevdasını ustalıkla kaleme almıştır; konuşma dili samimiyetliğinde sıcak ve içten kelimeleriyle özlü bir şekilde ne anlatmak istediğini okuyucuya sunmuştur. Ülkemizin zor dönemlerine bizzat şahitlik etmiştir ve olabildiğince halkın içinde kalmaya çabalamıştır bu sebeptendir ki şiirlerinde halkın duygularının izlerini görebilirsiniz. Şiirlerinin birçoğu bestelenmiştir. Kendisi edebiyatımızın güçlü kalemlerinden olmasına rağmen resmi edebiyat kitaplarında adından çok söz edilmez bu duruma gerekçe olarak ise siyasi görüşleri ve düşünceleri olduğu düşünülmekte. Oysa her şeye rağmen o Edebiyatımızın; halkının sesi olan şairi… O, Hasret Şairi… O, Ahmet Arif…

Ahmet Arif Biyografisi
21 Nisan 1927 tarihinde Diyarbakır’da dünyaya gelen Ahmet Arif, babası Türk, annesi Kürt olan şair ve yazardır. Ahmet Arif gazetecilik faaliyetinde de bulunmuştur ama aslen şiirleri ile tanınır. Yazarın asıl adı ise Ahmet Önal olarak bilinmektedir. Bazı şiirleri, Ahmet Kaya, Fikret Kızılok, Zülfü Livaneli ve Cem Karaca gibi ünlü isimlerce seslendirilmiştir. Henüz bebekken annesi Sare Hanım vefat etmiştir ve annesiz kalmıştır. Ardından hayatını babasının yeni eşleriyle devam ettirmek zorunda kalmıştır. Babasının sonraki evliliklerinden 7 tane kardeşi olmuştur. Babasının memuriyetinden ötürü Siverek’e taşınmışlardır. Üniversite çağı geldiğinde ise Ankara Üniversitesi Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesi’nde Felsefe Bölümü’nü kazanmıştır. Eğitimini burada tamamlamıştır.

Ahmet Arif Edebi Hayatı

1940 ve 1955 yılları arasında farklı derilerde yazdığı şiirlerinde kendine özgü lirizmini kullandı ve böylece Türk Edebiyatı’ndaki yerini aldı. Türkçeyi en iyi kullanan şairlerimizden birisi olarak hafızalarımıza yerleşmeyi başarmıştır. Şiirlerinde genelde ezilmiş insanların haklarını koruyan bir üslubu olmuştur. Hasretinden Prangalar Eskittim ’in yayınlanması 1968 yılında gerçekleşmiştir. Bu kitapta o zamana kadar yazdığı bütün şiirleri toplamıştır. Bu kitap Türkiye’de en çok basılan kitaplar arasına girmeyi başarmış bir kitaptır. Ahmet Arif hakkında bir çok edebi eleştiri yazıları yazılmıştır. Bunlar arasında ünlü yazarın şiiri üzerine yazılan en detaylı çalışma Karanfil ve Pranga özel bir yere sahiptir. Karanfil ve Pranga, Ahmet Oktay’ın 1990 tarihli çalışmasıdır. Bunun dışında Muzaffer İlhan Erdost’ a ait Üç Şiir isimli kitapta Ahmet Arif’in şiirlerine yönelik yorumlar ve çözümlemeler vardır. Günümüze ulaşmış dikkat çeken çalışmalar bu ikisidir ama Ahmet Arif ile ilgili birçok kişi farklı çalışmalar yapmıştır. Edebi açıdan bu iki yazı önemli iken kendisi hakkında, siyasi fikirleri nedeniyle de çok sayıda yazı kaleme alınmıştır.

Ahmet Arif Ölümü
Ünlü yazar, cezaevi yıllarında, Hasretinden Prangalar Eskittim şiir kitabını oluşturduktan sonra şiire olan ilgisi pasif olarak devam etmiştir. Kendisine bu şekilde emeklilik veren Ahmed Arif, yaşamını Ankara’da kendi halinde sürdürmüştür. Ölümü de yine Ankara’da kendi evinde sessiz sakin bir şekilde olmuştur. Ahmed Arif 1991 yılının Haziran ayında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir. Ölümünün ardından ünlü yazarlara yapıldığı gibi törenler yapılmamış; kendi halinde devam ettiği yaşamı bu şekilde son bulmuştur.

Ahmet Arif Eserleri
Ay Karanlık, Leylim Leylim, Otuz Üç Kurşun, Yalnız Değiliz, Suskun, Sevdan Beni, Hasretinden Prangalar Eskittim şiirleri en bilinen şiirlerindendir. Ahmet Arif’in kitap haline getirilmiş şiir kitapları da mevcuttur.
– Yurdum Benim Şahdamarım (2003)
– Cemal Süreya’ya Mektuplar (1992)
– Hasretinden Prangalar Eskittim (1968) şiirlerinin yer aldığı basılmış kitaplardır.

Ahmet Arif Bestelenmiş Şiirleri
Cem Karaca, Ahmet Kaya, Moğollar, Zülfü Livaneli, Fikret Kızılok, Grup Yorum, Onur Akın bu ünlü isimlerden birkaç tanesidir.
– Ay Karanlık, Akşam Erken İner Mahpushaneye, Sevdan Beni Cem Karaca tarafından bestelenmiştir.
– Ay Karanlık’ı aynı zamanda Ahmet Kaya’da seslendirmiştir.
– Otuz Üç Kurşun, Sevdan Beni ve Suskun Fikret Kızılok tarafından bestelenmiştir.
– Suskun ayrıca Edip Akbayram, Alaaddin Us ve Ahmet Kaya tarafından da bestelenmiştir
– En çok bestelenen şiiri Otuz Üç Kurşun olmuştur
– Şairin Vay Kurban, Adiloş Bebe gibi şiirlerini ise Grup Yorum bestelemiştir. Grup Yorum bestelediği şarkıların ismini Gün Ola şeklinde değiştirmiştir.
– Fikret Kızılok bestelediği Sevdan Beni şiirine Haberin Var mı ismini vermiştir.

BİR KAÇ MISRADA ANALIM SENİ;

HASRETİNDEN PRANGALAR ESKİTTİM

Seni, anlatabilmek seni
İyi çocuklara, kahramanlara.
Seni anlatabilmek seni
Namussuza, halden bilmeze
Kahpe yalana.

Art arda kaç zemheri
Kurt uyur, kuş uyur, zindan uyurdu.
Dışarda gürül gürül akan bir dünya…
Bir ben uyumadım
Kaç leylim bahar
Hasretinden prangalar eskittim.
Saçlarına kan gülleri takayım
Bir o yana
Bir bu yana…

Seni bağırabilsem seni
Dipsiz kuyulara
Akan yıldıza
Bir kibrit çöpüne varana
Okyanusun en ıssız dalgasına
Düşmüş bir kibrit çöpüne.

Yitirmiş tılsımını ilk sevmelerin
Yitirmiş öpücükleri
Payı yok, apansız inen akşamlardan
Bir kadeh, bir cigara, dalıp gidene
Seni anlatabilsem seni…
Yokluğun, cehennemin öbür adıdır
Üşüyorum, kapama gözlerini…

Havva Nur Akı
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here