Ahir Zaman

0

Maneviyattan uzak birkaç gün geçirmiştim. O’nu kendimden uzakta hissediyordum. Yüzüm yoktu dert yanmaya. Dökemedim içimi. Kaldı kalıntısı endişelerin, günahların. Yüreğime uzak insanlarla oturup ‘zorla’ gülüyor olmak beni hayli yormuştu. Kirlenmiş kalbime bir de bu yorgunluk eklenmişti.

Umutsuz şekilde yokuşu inerken, öğle ezanı okundu. O anda yolun ortasında duran köpek başını semaya doğru kaldırdı ve mükemmel bir tonda uğuldamaya başladı. O an içimde bir şeyler koptu. Kalbimdeki ağırlığı alıp götürdü o köpek. Şifayı hiç beklemediğim yerde buluyordum her defasında elhamdülillah.

Biz, insanlar. Ne kadar muazzam yaratılmışız değil mi? Yalnızca biz yaratılmadık. Çevrene bir bak. Ağaçlar, çiçekler, toprak, dağlar, bulutların dokunamadığımız yanı, renkler, denizler, okyanuslar…

Şimdi, şuan bulunduğun yerlere bir bak. Etrafında ne var? İnsanlar.

Belki bir kedi var. Yağmurun ardında bıraktığı yaşlar var. Sonbaharın hüznü kalbine çökmüş. Kalabalığın içinde yalnız kalmışsın. Nefes alıyorsun yalnızca. Herkes bir yana koşuşturmaca içindedir şuan.

Peki neden? Biz neye yetişemiyoruz? Bizi bu hale getiren nedir?

O koşuşturmacanın içinde bir an durup ben ne istiyorum? Ben ne yapıyorum, bunu yapmak istiyor muyum? Diye kendine sordun mu hiç?

Soranlar olarak azınlıktayız, ve koşanlar bize çarpıp duruyor, sendeliyoruz. O sendeleme bize hayatı sorgulatıyor. Neden?

Neden bu acele? Siz böyle nereye koşuyorsunuz?

Bu dünya bizler için yaratıldı. Nefes alabilmemiz için bir hava, içmemiz için su, karnımızı doyurmak elden ayaktan düşmemek için bir sürü nimet verildi bize.

Ama dön bak dünyaya.
Ne oluyor dünyada?

Birisi gidiyor Afrika’ya. Günlerce susuz kalmış yavrucaklara su içiren amcanın gözyaşını görüyor bu dünya.
Günlerce su içirilmemiş yavrucağın gözündeki parıltıyı da görüyor bu dünya.

Birisi gidiyor Paris’e. Gavurlara özenemedim diye saçını başını yoluyor. İçinden gelmese bile alıyor o milyarlarca çantayı. Bu acizliği de görüyor dünya.

Ah dünya.

Sen kimleri aldattın da anlamadılar.
Sen kimlerin gözyaşı oldun da görmediler.

Her şehirde olan farklı kalpler var huzura çıktığında mahçup kalacak. 

Mübtedi

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here