Ağız Kanseri Neden Olur Belirtileri Nelerdir?

0
Ağız kanseri neden olur belirtileri nelerdir?
Ağız kanseri neden olur belirtileri nelerdir?

Ağız kanseri belirtileri nelerdir? Ağız kanseri neden olur? Ağız kanseri hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Kullandığımız zararlı alışkanlıklar ve çeşitli belirtiler sonucunda önemsemediğimiz, gerekli muayene kontrollerini aksattığımızda ortaya çıkabilecek ve sağlığı ciddi anlamda tehdit eden ağız kanseri hakkında detaylı bilgileri Dent Suadiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Protez Uzmanı İlker Arslan bilgilendirdi.

Diş etinin savunma mekanizmasını ortadan kaldırarak, bakterilere karşı mücadelesini ortadan kaldırır. Diş taşı ve plak  oluşumunu kolaylaştırır, tad alma duyusunu azaltır, ağız içinde bakterilerin çok daha mutlu bir şekilde yayılmasına sebep olur. Hiçbir lezzetin sunumunu, idrak edemeyecek duruma getirmesi tütün maddesinin başarılarından sadece bir kaç tanesi.

ağız kanseri

Ağız sağlığı ve diş kliniklerinde, biz hekimlerin, dişe yönelik müdahalelerimiz esnasında, kişiye sigara tüketimi olup olmadığını sormamızın nedenlerinden biri de, yapılan müdahale sonrasında, iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyeceğidir.

RİSKLİ KATEGORİSİNDE OLAN KANSER…

Kanser hepimizin korkulu rüyası. Ağız içindeki bakterilerin çok daha hızlı yayılması sonucunda, ağız kanseri riski  oluşmaktadır. Bu kanser türü ölümcül olup, süreç zorlu ve kötüdür.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ağız kanseri lezyonları ağrı ile kendini göstermediği için ağız içinde oluşan anormallikler konusunda dikkatli olunmalıdır. Belirtilerini anlamak için, kişinin ilk etapta kendi takibini yapması çok önemlidir. Ağız ve boyun bölgesinde şişlik, çiğneme, yutma zorluğu, tekrarlanan kanamalar, ağız içinde renkleşmenin değişikliği, (beyaz ve kırmızı alanların oluşması) Bu bulguların fark edilmesi sonucunda mutlaka diş hekimine başvurulmalı.

Rutin olarak tekrarlanan diş muayeneleri, ileride karşılaşılacak bu tür bir rahatsızlığın erken teşhisi konusunda çok önemlidir. Her sağlık biriminde, erken tanı, erken teşhis sloganı biz diş hekimleri için de geçerli bir cümledir. Konunun uzmanı olan diş hekimlerinin sizleri yönlendirmesini ve hayatınızın bir parçası olmasının gerektiğini belirterek mutlaka sigaradan uzak durulması çağrısında bulundu.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here