Agatha Chɾistie Kimdir ?

0
13
Agatha Chɾistie Kimdir ?
Agatha Chɾistie Kimdir ?

Agatha Maɾy Claɾissa Milleɾ Chɾistie Mollowan (15 Eylül 1890 – 12 Ocak 1976)

İngiliz yazar, popüler edebiyatın en önemli isimlerinden biri ve dedektif Heɾcule Poiɾot tipinin yaratıcısıdır. Maɾy Westmacott takma adıyla aşk romanları da yazmıştır. Ancak asıl ününü, yazdığı 80 dedektif romanına ve West End tiyatrolarında sahnelenen oyunlarına borçludur.
Babası Fɾedeɾick Alvah Milleɾ, Agatha henüz küçük yaştayken ölmüştür. Annesi tarafından evde eğitilen küçük kız, yalnız bir çocukluk geçirdi. Küçük yaşta öyküler yazmaya başladı. 16 yaşında, şan öğrenimi görmek üzere Paris’e yollandıysa da kısa sürede bundan vazgeçti. Ciddi anlamda ilk edebi denemeleri, duygusal konuları ele alan öyküler oldu. 1914’te Albay Aɾchibald Chɾistie adlı biɾ albay pilot ile evlendi ve yeniden Fransa’ya gitti. Disleksi olmasına rağmen öykü, roman okumayı çok seviyordu. Fransa’dayken vakit geçirmek üzere okuduğu dedektif öykülerinin daha iyilerini yazabileceğini düşünerek ilk polis romanı olan The Mysteɾous Affaiɾ at Styles’ı (Styles’daki Esrarengiz Olay) yazdı. Kitap çeşitli yayınevlerince geri çevrildikten sonra 1920’de Bodley Head Yayınevi tarafından kabul edildi. Bu roman, Agatha Chɾistie’nin ilk Heɾcule Poiɾot’lu romanıdır.

Agatha Chɾistie 1926 yılında 11 gün boyunca kaybolur. Bütün aramalara rağmen bulunamaz. Arabası bir göl kenarında bulunur; ağaçlara çarpmış, bavulları dağılmış bir şekilde.’ Amaç, bellidir; ‘Agatha Chɾistie göle düştü’ süsü vermektir. Sonra birden ortaya çıkar. Ama hiçbir açıklama yapmaz. Kimilerine göre Agatha Chɾistie geçici hafıza kaybına uğradı. Kimilerine göre ise Agatha Chɾistie kocasının sevgilisini öldürmek planları yapmak için bilmediği bir yere gitti. Sır, hâlâ meçhul.

Hercule Poirot, zekâsı, espri yeteneği, keskin gözlemciliği ve Avrupalı inceliği ile seçkin hale gelen Belçikalı bir dedektiftir. Cinayetleri ‘küçük gri hücreler’ dediği beynini kullanarak çözmesi ve bu arada da İngiliz yüksek sınıfının özel yaşamının saklı yönlerini ortaya dökmesi ile tanınmaktadır. Agatha Christie’nin arka arkaya yazmaya başladığı polisiye romanları Poirot tipine uluslararası ün kazandırdı. Yazar ayrıca Miss Marple adının verdiği bir tip daha yarattı. Sevimli bir yaşlı kız olan amatör dedektif Miss Marple da çok tutuldu. 1928’de ilk kocasından boşanıp, Max Mallowan’le evlendikten sonra birçok ülke gezip görme fırsatı bulan Christie’nin romanları 1930’larda çoğunlukla uluslararası mekânlarda geçmeye başladı.

Hayranlarınca her kitabı beğenilmekle birlikte, Agatha Christie’nin edebi kaygılarla yazdığı bazı romanlar eleştirmenlerin de dikkatini çekti. On Küçük Zenci ise polis romanının klasikleri arasındadır. Agatha Christie, İngiliz töre romanı geleneğinde yazdığı polis romanları ile dünya edebiyatında kendine özgü bir yerin sahibi olmuştur. Christie 1971 yılında, İngiltere’nin en yüksek onur unvanı olan Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı unvanını almıştır. Yazar, 12 Ocak 1976 tarihinde yaşama veda etmiştir.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here