Afrika Müzik Aletleri ve Dansları

1

Afrika Müzik Aletleri

Afrika kıtası dünyada karaların yüz ölçümüne bakıldığında 1/5’ini nüfusa bakıldığında ise 1/8’ini kapsamaktadır. Afrika halkı çeşitli kökenlerden gelmektedir. Bu yüzden çok fazla kültürü bünyesinde barındırır. Yani Afrika’da pek çok farklı toplumsal grup görmemiz mümkün olacaktır. Elli üç bağımsız ülke ve devlet bulunur bu kıtada. Bu kadar çok ve farklı insan tipini barındırdığından dolayı çok farklı dillere, dinlere, kültürlere ve yaşam tarzlarına sahip insanları görmemiz mümkündür. Afrika hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra gelin şimdi de asıl konumuz olan Afrika’nın müzik aletlerine bakalım..

Afrika müzik aletlerine baktığımız zaman çok çeşitliliğin hakim olduğunu görürüz. Bu enstrümanlar arasında; davul çeşitleri, keman, trampet, ziller, çanlar, arp, kora, flüt, çıngıraklar, ksilofon, djembe, ngoma, kosika, bougarabou, engoma, mbira, sallamalı çalgılar… Görüldüğü üzere çok çeşitli aletler müzik alanında kullanılıyor Müzik aletleri gelişmiş bir ülkenin doğrusal olarak dans kültürününde gelişmiş olması beklenir. Ki öyledir de… Geleneksel, zengin içerikli ve bol çeşitlidir. Afrika geleneksel müziklerinin çoğu yazılı değildir. Dilden dile sözel olarak kuşaklar arasında aktarılmıştır. En önemli müzik gelenekleri de zaten insan sesine dayanmaktadır. En yaygın kullanılan müzik aletlerine bakacak olursak bunlar arasında; davullar vurmalı çalgı çeşitleri, ksilofon, mbira, parmak piyanosu bulunur.

Afrika Müzik Türleri

Afrikalılar başka ülkelere yaptıkları göç esnasında kendi müzik geleneklerini de beraberlerinde götürmüşlerdir. Gittikleri ülkelerde de kendi müzik gelenekleri ile o ülkeyi etkilemişlerdir. Örnek vermek gerekirse,
Afrika etkili Amerikan müzikleri, Küba gibi Karayip, Brezilya, Arjantin, Uruguay gibi Latin Amerika ülkelerindeki Samba, Rumba, Salsa, Tango, Ça Ça Ça gibi daha sayamadığımız pek çok müzik türü vardır. Bunlar en bilinenleridir.
Afrikalve Batılı müzisyenler, müzikologlar ve araştırmacılar Afrika kıtasının derin ve zengin bir müziği vardır. Müzisyenler, araştırmacılar Afrika müzik kültürünü tanıtmışlardır. Bu kıtada müzik kültür ile ayırt edilemez bir şekilde bağdaşmıştır. Müzik ile kültür iç içedir. Bu yüzdendir ki Afrika müzikleri dünyaya tanıtılıyor. Afrika’nın müziği ile beraber kültüründen de haberdar olmamız açısından önem taşır. İnsan sesinin ağırlıklı olduğu geleneksel müziklerde Afrika müzik aletleri vardır ve çok çeşitlidir. Geleneksel Afrika dansları da kişiler ve çiftler arasında yapılmaz. Toplu olarak yapılır ve aynı zamanda da toplum yaşamını vurgulayan çeşitli oyunlar ve kendilerine has figürler ile sergilenir. Erkek ve kadın çiftler arasında dans, Afrika kültüründe, geleneklerinde ve onların ahlak anlayışında uygun görülmez. Afrika’da dansın çok önemli bir yeri vardır. Afrikalılar dansı kendilerini ifade etmede, düğünlerde, kutlamalarda, dini alanlarda, maskeli balolarda ya da eğlenmek amaçlı kullanırlar. Hatta Afrika’nın yaşamış olduğu ekonomik ve politik nedenlerinde danslarına yansımış olduğunu söylemek mümkündür. Afrika dansları ayrı bir enerji verir.
Danslar jest ve mimikten daha güçlüdür, sözlerden daha etkilidir. Kendini ifade etmenin en güzel yoludur. Duygu içermeyen Afrika dansı yoktur. Her bir dans çok farklı duyguları tattırabilir. Neşe, aşk, sevgi, hüzün, umut, coşku, mutluluk doludur. Afrika’nın danslarını ve müziklerini bu şekilde anlatmış olduk. Afrika müzikten, müzikte Afrika’dan ayrı düşünülemez.

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here