Afganistan’daki Yalnız Annelerin Hayatına Samimi Bir Bakış

0
Afganistan'daki Yalnız Annelerin Hayatına Samimi Bir Bakış
38Afganistan'daki Yalnız Annelerin Hayatına Samimi Bir Bakış yaşındaki Mina, doğum sırasında belden felç oldu. Artık işsiz, Mina en büyük kızı (solda) okuldan çıkardı, böylece kardeşlerini arıtmaya yardımcı olabilirdi.

Afganistan’daki yalnız annelerin hayatlarına nadir, samimi bir bakış;

 

Milyonlarca kadın, savaşa mahkum olan ülkede çocuklarını tek başına büyütüyor ancak hikayeleri medyada nadiren konuşuluyor. Fotoğrafçı Kiana Hayeri, bu fotoğraflarda onların mücadelelerini ve güçlerini yakalamış.

 

Malika 28 yaşında. Ailesi tarafından evlendirildiğinde 14 yaşındaydı. Afganistan’ın Kabil kentindeki Wazir Abad semtinde küçük bir odada beş çocuğu ile yaşıyor. Malika ayrıca, sekizinci çocuğuna sekiz aylık hamileyken sekreteri tarafından kocası öldürüldü ve artık ailenin geçimi çamaşır yıkayarak 12 dolara destekleniyor. Malika, ”Yalnız bir anne olmanın en zor kısmı, çocuklarının aç yatağa gitmesini izlemek” diyor.

İran Tahran’da yaşayan Fotoğrafçı Kiana Hayeri , geçen yaz orada bir ay geçirdiğinde Malika’yla aynı yaştaydı ve  Kabil’deki yaklaşık 30 annenin ve Herat’taki bir kadın hapishanesinin günlük yaşamlarını samimi olarak ve neredeyse hiç görmedi. Hayeri, “Afganistan’ın dışından birine, ülkeyi düşündükleri zaman neyin resmini çektikleri sorulduğunda herkes savaş, kara mayınları, sakallı adamlar hakkında konuşuyor” diyor Hayeri. “Fakat asla anneler ve özellikle de yalnız anneler” gündemde yok.

 

28 yaşındaki Malika, kardeşleriyle kavga eden oğlunu rahatlatıyor. Malika ve beş çocuğu, Kabil’deki Wazir Abad semtindeki küçük bir odada yaşıyor.

 

Kültürel açıdan bakıldığında, Afganistan’daki kadınların çekingen olması beklenir; bu da çoğu fotoğraf çekmeye gönülsüz demektir. Ancak Hayeri, kadajlarındaki annelerin kocası olmadığı için onu evlerine davet etmeye ve hikayelerini anlatmaya daha istekli olduklarına inanıyor. “Bu kadınların bir çoğu çok yalnız, bu yüzden onlar için her konuda konuşmak ve zorlu hayat bölgelerindeki hayal kırıklıklarını ortadan kaldırmak güzel bir şey” diyor.

Hayeri, bu gibi radar öyküleri gözlemlemekte – günlük yaşam hikayeleri dünyanın dört bir yanından, çoğu yabancılar için iç savaş ya da aşırı şiddet yüzünden bilinen yerlerden geliyor.

 

38 yaşındaki Mina, doğum sırasında belden felç oldu. Artık işsiz, Mina en büyük kızı (solda) okuldan aldı, böylece kardeşleriyle ilgilenmeye yardımcı olabilirdi.

 

Yaklaşık 40 yıllık savaş, terör ve Afganistan’daki iç çatışma, Malika’yı ve milyonlarca anneyi kocasız bıraktı. Dari ve Peştuca Afganistan’da konuşulan dillerde “yalnız anneler” sözü yok. Hayeri, “Yalnız anneler kocalarının durumuyla açıklanmaktadır,” diyor, “Bu yüzden ya dul ya da boşandılar. Ama annelikleri tanınmıyor. “

Kentsel alanlardaki daha fazla Afgan kadınları okula başlamış ve son yıllarda istihdam edilmeye başlamış olsa da ülkedeki kadınların yüzde 85’i okuryazar değildir ve yüzde 20’si istihdam edilmektedir. Hayeri, “Kadınların evlerinin dışında gerçekten hayatları yok” dedi. Bir kadının kocası öldüğünde, çoğunlukla ikinci veya üçüncü karısı olarak, bir kayınbiraderiyle evlenmeye zorlanır, bu nedenle ailenin bakımını yapabilecek bir erkeği olacaktır. Peki yeniden evlenemeyenlere ne olur? ” Maalesef, Afganistan’da ve hatta Kabil’de evde bir erkek bulunmayan bir kadın ahlaka aykırı sayılıyor” diye belirtiyor Hayeri. “Yalnız anneler ciddi taciz, istismar ve tehditlere, genellikle komşu ve dükkan sahiplerinden gelmektedir.”

 

52 yaşındaki Aziza makyaj yaparken öğle yemeğinden sonra dışarı çıkmaya hazırlanıyor.

 

Hayeri’nin bir araya geldiği yalnız annelerin çoğu ya işsizdi ya da ailelerine ev temizliği işleri ve zenginlerin elbiselerini yıkamak için yardım edebiliyorlardı. Fotoğraf çektiği bir kadın; Mina, beşinci çocuğuna hamile kaldı, spinal tüberküloz tanısı aldı ve doğum sırasındaki belden felç oldu; çocuk hayatta kalamadı. Kocası onu ve çocuklarını evden attı ve evlendi. İşsiz, Mina birden çok kez intihar girişiminde bulundu ve Hayeri’ye hayatını kurtartığı için kızına kızdığını söyledi.

Afgan yalnız anneleri hükümetlerinden çok az sosyal hizmet alıyor ve son yıllarda devam eden savaşın ve kadınlara yönelik uluslararası yardımların medyada yer alması da azaldı. Hayeri’nin tanıştığı yalnız annelerin yalnızca küçük bir kısmı bu oranlara meydan okudu ve başarı sağladı. Örneğin Aziza, 52, Afganistan Ulusal TV ve Radyo’da iyi bir iş çıkardı. 2006 yılında kocasını kanser den kaybetti ve dört çocuğunu kayınvalidesinin ve tanınmış bir müzisyenin desteğiyle tek başına büyüttü.

Aziza’nın fotoğrafı ve 1970’lerden sonraki kocası.

 

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Afganistan’daki yalnız annelerin çocukları çok hızlı büyümek zorunda kalıyor ve hayatları stresli ve fırsatları kısıtlı. Genellikle, ailenin en büyük kızları annelerine yardım etmek için okulu terk etmek zorunda kalacaktır. Hayeri, “Tanıştığım bir kadının kızı Shakar, annesine çok acı verdi, çünkü oğlu okuldan almak yerine onu dışarı almaya karar verdi” diyor Hayeri.

Hayeri, pek çok yalnız anneyle konuştuktan ve onları ve ailelerini gözlemledikten sonra, eğitimin kaderini değiştirmenin anahtarı olduğuna inanıyor. Genç kadınların okula devam etmelerinin sağlanması, yeni nesil kadınların iş gücüne girmesine ve daha fazla bağımsızlık ve daha iyi iş elde etmesine yardımcı olacaktır. Eğitimli Afghan kadınların hiçbiri istihdam edemese de çocuklarına daha fazla özgürlüğe ve daha uzun süre okula devam etmelerine izin verme eğilimindedirler. 

28 yaşındaki Reihana ve çocukları evde. Babası tarafından iki kez yaşlı, onu istismar eden bir erkeğe satıldığında sadece 14 yaşındaydı. Sonunda, 5 ila 11 yaşlarındaki beş çocuğuyla birlikte kaçtı ve yeğeninin bakımını üstlendi. Reihana bir üniversitede yarı zamanlı olarak çalışmakta ve Counter Narkotics Bakanlığı’nda tam zamanlı çalışmaktadır.

 

”Tabii ki eğer erkekler de yapmazsa kültür değişemez”, diye belirtiyor Hayeri. Bir şaşırtıcı durum kadınların yüzde 87’si Afganistan’da fiziksel, cinsel veya psikolojik şiddet yaşadığını bildirildi ve Hayeri’nin buluştuğu erkeklerin çoğu kadın hakları için az bir saygı göstermiş. Bununla birlikte, yalnız annelerin oğullarının Afgan toplumunda kadınların oynadığı rol konusunda daha derin bir takdir gösterdiklerini gözlemledi. “Yalnız anneler tarafından yetiştirilen tanıştığım tüm erkekler kadınlara, eşleri için, hatta anneleri için daha çok saygı görüyorlar” diyor. “Kadınlar oğullarını eşleri ve kız kardeşleri ile anneleri için saygı ve değer vermeleri gerektiğini öğretebilirlerse, yeni nesil biraz daha iyi olacak” 

Mayıs ayında Harper’s Magazine’de yayınlanan Hayeri’nin fotoğrafları, kendisine Uluslararası Akademik Forum’un bu yılın başlarında belgesel fotoğraf alanında büyük ödülü kazandı . Ancak, yalnız annelerin çoğunun yayınlanmış fotoğraflarını henüz görmediklerini söylüyor; akıllı telefonlara veya internete erişimi olmadığı için muhtemelen de olmayacak. Hayeri, fotoğraflarını çektikten sonra hayatlarının nasıl değişeceğini soran pek çok kişiyi hatırlıyor. Onlara ” Dürüst olmalıyım ki, bilmiyorum” demiş. Ancak hikayenizi paylaşmanın bazı insanlara dokunacağını düşünüyorum, umarım büyük resmi de değiştirecektir “.

 

29 yaşındaki Shakar kocasını intihar saldırısı ile kaybetti. Artık temizlik yapıyor. Beş çocuğu var ve en büyük kızı okula götürmek zorunda kalmış, bu yüzden eve ve kardeşlerine bakmaya yardımcı olabilir. Burada, en büyük kız, migren ağrısını hafifletmek için Shakar’ın tapınaklarını ovuyor.

 

Hayeri’nin yanında ne var?  Afganistan’daki kadınlar gibi koşulların kurbanları değil, değişim ajanları olarak profilleşen bir proje üzerinde çalışıyor. Konusu da, ülkedeki ilk kadın odaklı istasyonun başarılı bir TV sunucusu, polis teşkilatı ve askeri kadınlar ve çocuk istismarı davalarında çalışan bir hakim.

Hayeri, “Afganistan’daki uluslararası çıkarların azaldığı bir dönemde, Afganistan’ın son 15 yılda kaydettiği ilerlemeyi göstermek hayati önem taşıyor” dedi. “Ülkede hala gelişen insanlar olduğunu göstermek çok önemlidir – özellikle savaştan başka hiçbir şey görmeyen genç nesil – sadece onları değiştirme fırsatına sahip olsalar hayatları önemli ölçüde değişebilir.”

Shakar’ın çocukları babalarının bir fotoğrafını duvara asmak için bir araya gelmişler.

Tüm fotoğraflar Kiana Hayeri’den.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here