Adnan Oktar’ın Hastalığı Ne? Kasık Fıtığı Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiler?

0
Adnan Oktar'ın hastalığı ne kasık fıtığı cinsel yaşamı nasıl tesirler?
Adnan Oktar'ın hastalığı ne kasık fıtığı cinsel yaşamı nasıl tesirler?

Kasık fıtığı nedir? Kasık fıtığı neden olur? Kasık fıtığının tedavisi var mıdır? Kasık fıtığı cinsel yaşamı etkiler mi? Adnan Oktar’ın hastalığı ne?

Özellikle erkeklerin baş düşmanı olan kasık fıtığı cinsel yaşamı etkiliyor! Adnan Oktar’ın bayanlarla beraber olamamasının sebebi de kasık fıtığı çıktı! İşte sizlere kasık fıtığı hakkında merak edilenler ve detaylar…

KASIK FITIĞI NEDEN OLUR?

Karın duvarı fıtıklarının takribî % 90’ı kasık fıtıklarıdır. Kasık fıtıkları daha çok erkeklerde görülür. Bazı kasık fıtıkları doğum sonrası kapanması gereken kasık kanalının kapanmaması veya hayatın ilerleyen dönemlerinde açılması sonucunda  kasık fıtıkları ortaya çıkar. Bazı kasık fıtıkları karın kasının zorlanma sonucunda yırtılması ile ortaya çıkarlar. Göbek fıtıkları ise,  göbek çukuru içinden çıkan fıtıklardır. Göbek çukuru da, kasık kanalı gibi, karın duvarının doğumsal cılız bölgelerinden birisidir. Göbek fıtıkları daha çok bayanlarda görülür. Göbek etrafı fıtıkları daha az görülür ve göbek fıtıkları gibi düşünmek gerekir. Kesi yeri fıtıkları daha evvelden operasyon olmuş bireylerde, kesi yerinin üstünde olur. Tam karın duvarı fıtıklarının rehabilitasyonu cerrahidir.

Fıtıkların oluş şeklini araç lastiğinde görülen balonlaşmaya benzetebiliriz. Aracın sert dış lastiği karın duvarımızdaki güçlü kaslar; ince olan iç lastik de bağırsaklar gibidir. Genel olarak dış lastik iç lastiği gözetecek ve içerde kalmasını sağlayacak güçtedir ancak bir cılız nokta oluştuğunda, iç lastik dışa doğru balonlaşır. Bu gidişat cılız bir karın duvarında fıtık oluşumuna çok eş.

KASIK FITIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Kasık fıtıkları her yaşta olmak üzere  bayan ve erkeklerde görülebilir. Yeni doğan çocuktan ileri yaştaki şahıslara kadar herkes de görülebilen bir hastalıktır. Tüm fıtıkların % 90’ı kasık fıtıklarıdır. Göbek fıtığı ve kesi yeri fıtıkları geri kalan %10’luk kesimi oluşturur. Kasık fıtıkları erkeklerde, göbek fıtıkları bayanlarda daha sık görülür.

-Fıtıklar, egzersizle, kilo vermekle veya ilaç rehabilitasyonu ile yok olmaz.
-Fıtıklar kendi hallerine vazgeçilmekle düzelmez.
-Fıtık tanısı konduktan sonra en kısa vakitte onarılması iyi olur.

KASIK FITIĞI TEHLİKELERİ NELERDİR?

Her zaman basitçe içeri girip kaybolan kasık fıtığı, bir gün gerlir uyumakla hatta el ile içeri itmekle kaybolmaz. Fıtık içindeki bağırsak, yırtığın olduğu yere sıkışmıştır.

Boğulmuş fıtık: Boğulmuş fıtıklarda kısa vakit içinde o bölgede sızı da başlar. Fıtık yerinde sıkışıp boğulan kısım içerisinde bağırsaklar olabilir ve bu acil operasyon gerektiren ciddi bir vaziyettir. Ayrıca boğulmuş kasık fıtığı erkeklerde testislerin de hasar görmesine neden olabilir.

kasık fıtığı

Büyük kasık fıtıkları bazen erkeklerde cinsel problemlere yol açabilir. Bu meselelerin önemli bir kısmı dış görünüş ile ilgili psikolojik merkezlidir ancak sağlıklı bir cinsel hayata engel olur. Kasık fıtıkları zamanında onarılmadığı takdirde uzun vakit içinde kronik gönülsüzlük veya iktidar sorunlarına yol açabilir.

Kasık fıtığın öğrenilen tek tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Kasıkta fıtığa neden olan karın duvarındaki fiziki bir oluşum olan yırtığın, yeniden fiziki olarak kapatılması tek çözümüdür. Bazı hastalar fıtık bağı veya korse kullanmakla biraz rahatladıklarını sezebilir ancak bunlar fıtığın tedavisine katkı sağlamaz, fıtığın oluşturduğu mümkün tehlikeleri de etkilemez.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here