Adnan Binyazar Kimdir ?

0

Adnan Binyazar Kimdir ? 

Adanan Binyazar 7 Mart 1934 tarihinde Diyarbakır’da doğmuştur. Eğitim öğretim hayatına geç yaşlarda başlayan Binyazar Dicle Köy Enstitüsü’nü, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. Bu bölümü bitirdikten sonra eğitim öğretim hayatına son noktayı koyan Binyazar daha sonrasında öğretmenliğe başladı. Çeşitli okul, üniversite ve kurumlarda çalışan Adnan Binyazar’ın başlıca görev yaptığı yerler  Çorum ve Maraş İlköğretmen okullarında, Ankara Hacettepe Üniversitesi Temel Bilimler Yüksekokulu’nda, Gazi Eğitim Enstitüsü’nde, Şentepe Lisesi’nde, Devlet Konservatuarı’nda, İktisadi ve Ticari İlimler Fakültesi Basın Yayın Yüksekokulu’nda öğretmenlik yaptı. Yapmış olduğu öğretmenlik görevlerinin ardından Binyazar, bir süre de Türk Tarih Kurumu’nda görev aldı. 1978 yılında Kültür Bakanlığı Tanıtma ve Yayınlar Dairesi başkanlığına görevine getirildi. Bu görevi sırasında, Ulusal Kültür ve Çeviri dergilerinin sorumlu yönetmenliğini de yapmış olan Binyazar, bu görevinin ardından Türk Dil Kurumu Yayın Kolu başkanlığına seçildi. 1981 yılında gittiği Berlin’de Eğitim Senatosu’nda çalışan Binyazar, İncila Özhan’la birlikte 6 ciltlik Türkçe/Dil ve Okuma Kitabı’nı ve aynı zamanda bu çalışmalara yönelik bir Öğretmen Kılavuzu da hazırladı. Gymnasiumlar için Türkçe Müfredat Programı hazırlama kurullarına sırasıyla ve defalarca başkanlık görevi yaptığı İsveç ve İsviçre’nin yolunu tutan Adnan Binyazar, burada öğretmen yetiştirme projelerinde görev aldı ve bu görevini başarıyla yerine getirdi.

HAKKINDA YAZILANLAR

Adnan Binyazar, Masalını Yitiren Dev adlı anı romanında yoksulluk içinde çok büyük zorluk ve sıkıntılarla geçen çocukluk dönemini anlatıyor. Yaşadığı olumsuz olaylar ve yoksulluk yüzünden okula tam yedi yıl geç başlayan Binyazar ilk okula ancak lise çağlarındayken başlayan Adnan Binyazar, Ancak 14 yaşında ilkokula gidebilmiştir. Yaşamla verdiği dişe diş kora kor mücadeleyi, abartıya, duygusallığa yer vermeden sade, yalın ve içten bir dille okurlarıyla paylaşmıştır. Kendisi küçükken ayrılan annesiyle babası arasında kalan paramparça çocukluğu, bu ayrılıkla birlikte başlayan zorlukları, İstanbul’da kimsesiz ve yapa yalnız bir şekilde sokaklarda kalışı, pazarlarda hamallık, fabrikalarda işçilik yaptığı dönemi, öldüresiye döven ustasının yaşattığı acıları ve ıstırap dolu günleri, Binyazar’ın köy enstitüsüne adım atmasıyla son bulur. Binyazar, Ağın-Diyarbakır-Elazığ-İstanbul ekseninde geçen çocukluk yıllarını kaleme alırken o yılların Türkiyesi’ne ve yaşam biçimlerine de ayna tutar aynı zamanda. Türk insanına da ışık tutarak o dönemdeki Türk insanlarının yaşam tarzını da anlatmaktadır. Ayrıca Diyarbakır’da bir genelevin bitişiğindeki bir avluda birlikte yaşadığı Haco Bibi, Möho, Zeko Bibi, Valentino, Leylo… birer roman kahramanı gibi yazdığı eserlerinde canlanır.

Adnan Binyazar, oto biyografisi için Masalını Yitiren Dev adını seçmesini, “Çocukluk bir dev masalıdır. Masalı bozulmuş çocukluk neyse, masalını yitiren dev de odur. Birbirlerini yitirdiklerinde çocukluk devin, dev çocukluğun büyüsünü bozar. Büyüsü bozulan çocuk ise yaşamı boyunca masalını arayan bir dev gibi savrulup durur,” diye açıklıyor. Binyazar, Masalını Yitiren Dev’de ‘kendi açtığı kuyusunun içine dalarak’ yaşadıklarına yazınsal anlamda sahip be yaşadığı bu olay ve zorlukları okurlarına samimi bir şekilde anlatıyor.

Usta sanatçı Adnan Binyazar şuan 84 yaşındadır ve hala hayatına devam etmektedir.

Eserleri:

 • Yazmak Sanatı (1969, Emin Özdemir’le birlikte)
 • Dedem Korkut’tan Öyküler (1972)
 • Toplum ve Edebiyat (1972)
 • Cumhuriyet’in 50 Yılında Atatürk Yolunda 40 Yıl (1973)
 • Aşık Veysel (1973)
 • Kültür ve Eğitim Sorunları (1979)
 • Ağıt Toplumu (1979)
 • Türk Dilinde 25 Ünlü Eser (1982)
 • Öğretmen Kılavuzu (1982)
 • Kan Turalı (1984, Dede Korkut masalı)
 • Dedem Korkut/Vier Attürkische Nomadensagan (1984, Türkçe-Almanca)
 • Yaralı Mahmut (1994)
 • 15 Türk Masalı (1994)
 • Ozanlar Yazarlar Kitaplar (1998)
 • Yazın ve Bilim Dilimiz (1998, Metin Öztekin’le birlikte)
 • Yazılı Anlatım Bilgileri (1998, Emin Özdemir’le birlikte)
 • Masalını Yitiren Dev (2000, anılar)
Kerem Aşıgül

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here