Adı Güzel 10 Başkent

0
Adı Güzel 10 Başkent
Adı Güzel 10 Başkent

ADI EN GÜZEL 10 BAŞKENT

Belki de şehirlerinin güzelliğinden olsa gerek ki isimlerine yansımış 10 Başkent… Ülkelerin doğrudan idare edildiği bu yerlerde; kimi tarihiyle, kimi kendine özgü kültürü ile bir şekilde üst sıralara gelmiştir. Bizler de Dünya üzerinde var olan 193 ülkenin içerisinden; belki de gezip görülmesi, tarihi, kültürü ve insanlarının tanınması gerek olan 10 başkenti sizler için derledik.

 

1. ANKARA (TÜRKİYE)

Baktığımız zaman BM’ye üye olan 192 ülkenin başkentlerinin isimleri ilginç ya da normal. Artık kulak aşinalığından mı yoksa içinde saklı manalardan mıdır bilmem ama Ankara denildiği zaman bir duruyor insan.
1920 yılından beri modern Türkiye’nin başkenti olan Ankara; 25 bin km²’lik alanda bir çok tarih, ekonomik ve sosyokültürel içeriğiyle yaklaşık 5,3 milyon insanın yaşadığı Başkentimizdir. Yüz ölçümü olarak ülkemizin 3. büyük ili olan Ankara; Türkiye’nin merkezi konumuna yakın bir konumdadır.

Ankara kelimesini az irdelediğimiz zaman; bariz göze çarpan “kara” kelimesini buluruz. Siyah anlamına mı yanarız, toprak anlamını mı koklarız bilemem ama ayrı bir heybettir Ankara.

(Siyah deyip geçmemeli. Askerliğimi Tankçı Birliğinde yapınca; merakımdan komutanıma berelerin neden siyah olduğunu sormuştum. Meslekte son yıllarına gelen komutanım bir iç çekerek şu cevabı verdi;
“Ülke; VATAN olmadan önce savaşlarda en çok şehitleri Tankçılardan verirmişiz. Ve Tankçıların beresi matemlerinden dolayı siyahtır.”)

Tahminen en az 10 bin yıllık bir geçmişi olan Ankara, Hititler, Persler, Frigyalılar, Lidyalılar, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti devletlerinin toprak kontrollerini sağlamıştır.
Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Tarihi Ankara evleri, Eski ve Yeni Meclisleri, Etnografya Müzesi’ni de görerek tarihi hakkında detaylı bir bilgiye sahip olabiliriz.
Anıtkabir’inde içerisinde bulunduğu Başkentimiz; gelen ziyarteçilerini tarihi ile karşılamaktadır.
Ankara Ankara güzel Ankara,
Seni görmek ister her bahtı kara
dizelerinin boşa yazılmadığı kanaatinde olduğumdan;
Kendi güzelliğini ismine yansıtmış olan Başkentimiz Ankara; ismi gibi en güzel başkenttir” diye tabir ediyorum.

 

 

2. SARAYBOSNA (BOSNA HERSEK)
Yaklaşık 800 bin kişilik nüfusu ve 1,1 milyon km²’ lik yüzölçümü ile Bosna Hersek’in başkenti olmasının yanı sıra Sırp Cumhuriyeti’nin de hukuki başkentidir.

Bosna bölgesinin Dinar Alperiyle çevrili Saraybosna Vadisi içerisinde Miljacka Nehri çevresinde kurulmuştur. Şehir’de Müslümanlık, Katoliklik, Musevilik, Ortadoksluk gibi dinler yaygın olsa da halk yüzyıllar boyunca barış içerisinde yaşamıştır. Bu dini çeşitlilik sebebi ile Avrupa’nın Kudüs’ü olarak kabul edilir.Balkanlardaki kültürel şehirlerden en önemlisidir.

Bosna-Hersek’de ise hızlı bir şekilde gelişmeye ve büyümeye devam etmektedir. Bosmal Şehir merkezi, BBI Center, ve Balkanların en yüksek gökdeleni olan Avaz Twist Tower gibi çok sayıda yeni modern binalara da sahiptir.

 

 

3. GUATEMALA (GUATEMALA) 

Hakkında çok fazla bir bilgiye sahip olmasak da; aksiyon içerikli birçok filmden ismini duymuşuzdur.

Genelde azılı suçluların kaçtığı veya rahat durmayan diğer suçluların yeni nakil hapishanesinin bulunduğu yerdir Guatemala. Tabi ki bunlar sadece filmlerden ibaret.

Şehir 1775 yılında meydana gelen depremle yerle bir olunca; İspanya Kralı III. Charles tarafından bugün ki yerine taşınmıştır. 1821 yılında İspanya’dan bağımsızlığını alan Orta Amerika’nın baş şehri olmuştur.

1 milyonun üzerinde insanın yaşadığı kentte; cesur tarihi ön plana çıkıyor. Suç oranının da yüksek olduğu Guatemala şehrin’de; şehrin karakteri olarak nitelendirilebilecek; plazaları, etnik ve tarihi mimarisine hayran kalabilirsiniz.

 

4. ROMA (İTALYA)

Başkentleri sıralarken; tarihi, konumu, güzellikleri ve yaşanmışlığı geçmişten günümüze uzanan Roma şehrini göz ardı etmek utanç sebebi olabilirdi.
7 tepe üzerine kurulan Roma; Tiber ve Aniane nehirleri arasında bulunmaktadır. Lazio bölgesinde bulunan Roma’da yaklaşık 3 milyon kişi yaşamaktadır ve 1300 km²’ lik yüz ölçümünde; Katoliklerin ruhani lideri Papa’ nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan’da** bulunmaktadır. Bu yüz ölçümü ile Roma, Avrupa’nın en geniş yüzeye yayılmış başkentlerinden biridir.
Tarihi boyunca birçok krallık ve imparatorluğa ev sahipliği yapmış olan Roma’da tarihi ve turistik yerler cezbedici bir güzelliğe sahiptir. Yaklaşık 3000 yıllık bir tarihe sahip olan Roma şehri Caput Mandi lakabı ile de anılır. “Sonsuz Şehir”.

 

5.MADRİD ( İSPANYA)

Daha görmeden, bilmeden ismi bile istemsizce bir heybetli olan, heyecanlandıran, gidip görülesi ve merak uyandıran şehir; Madrid. İber Yarımadasının orta kesimlerinde yer alan ve yaklaşık 1100 km2′ lik yüz ölçümüne sahip şehirde 3 milyonu aşkın insan yaşamaktadır. Zengin bir tarih mirasının yanı sıra canlı bir kültür ve sanat merkezi olarak da önem taşır. Avrupa’nın en yüksek başkentlerinden biridir. Orta Plato’da 635 m yükseklikte yer almaktadır.

Madrid, kültürel, mimari ve tarihi dokusuyla, kendine özgü mutfağı ve sınırsız eğlence anlayışıyla Avrupa’nın en güzel başkentlerinden biridir. Kraliyet Sarayı, Almudena Katedrali, Santa Ana ve Sol Meydanı Bölgesi, Gran Via, Chueca, Plaza Mayor bölgesi ve taverna kültürünü de barındıran Plaza de Espana bölgeleri; turistik açıdan en çok tercih edilen yerlerdendir.

Madrid; İstanbul, Londra, Berlin ve Paris’ten sonra Avrupa’nın en kalabalık 5. şehridir.

 

6. ABU DABİ ( BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ)

Kentin ismi farklı bir kafiye şeklinde olmakla beraber; bir şarkı sözünün içinden çekip alınmış gibi eğlenceli gelmekte kulaklara.
Arapça anlamı ” Ceylan Toprakları” olan Abu Dabi şehrinin kuruluş efsanesi ise şöyle; “Genç bir ceylanın bir kavme temiz suya önderlik etmesi ile başlamaktadır.”

Basra Körfezi kıyısında yer alan şehir 1971 yılında başkent olmuştur. Yaklaşık 1.2 milyon kişinin yaşadığı Abu Dabi petrol gelirleri sayesinde modern bir şehir haline gelmiştir. Normalde bir ada olan şehir 3 köprü ile karaya bağlanmıştır. Kısa sürede Turizm merkezi haline gelen şehirde çöl iklimi mevcut olduğundan yılın her ayında ziyaretçi çekmektedir.

Şehirde tarihi yapısal olarak; görkemli camiilere, saraylara ve kalelere de sahiptir. Doğa harikası plajlar, golf, su sporları, çöl safarisi ve tema parkları da Abu Dabi’de gezilip görülecek yerler arasındadır. Alışveriş ve yemek kültürü bakımından da zengin olan Abu Dabi ziyaretçilerine ve halkına muhtemeşem bi tatil ve yaşam hakkı sunmaktadır.

 

7. ULANBATUR (MOĞOLİSTAN)

Kulaklarda sofistike bir çağrışımda bulunan Ulanbatur; Moğolca’da “Kızıl Bahadır” anlamına gelmektedir.

Moğolistan’ın en büyük kenti olan Ulanbatur; 1,3 milyonu aşkın nüfusu ile Orta Asya’nın en önemli şehirlerindendir. Orta Kuzey Moğolistan’da, Tuul nehri üzerinde, Bogd Han Dağı’nın eteğinde bir vadide yer almaktadır.Bulunduğu konumdan dolayı; Rusya ve Çin’e ait demiryolları Ulanbatur’dan geçtiği için, bu devletler için de önem taşımaktadır.

Şehirde gezinirken; eski ve yeni mimarinin yanyana olduğu gözlere çarpmaktadır. Modern mimarisini 20.yy’dan itibaren Rusya’dan alan şehir, pek çok kültürün de karışımıdır. Gandan Teglichinlen Manastırı, Choijin Lama Tapınağı ve Bogd Han Kış Saray Müzesi şehirdeki en görkemli Budist yapılardandır.

Kent halkı oldukça sıcakkanlı ve yardımseverdir. Gelen ziyaretçilere yardım etmeye ve onlarla kültürel paylaşımlarda bulunup sohbet etmeye oldukça açıklardır. Şehir, Türk tarihi ve edebiyatı açısından büyük bir önem taşıyan Göktürk Yazıtları’nında bulunduğu coğrafyadadır. Ve şehrin 100 km. uzaklığında bulunan Bayançotko bölgesinde; Kültigin ve Bilge Kağan yazıtlarının yanına Orhon Müzesi kurulmuştur.

2013 verilerine göre Ulanbatur şehri Dünya’da havası en kirli 2. şehirdir. Ayrıca Ulanbatur Dünya’nın en soğuk başkenti olarak da bilinir.

 

8. KAHİRE (MISIR)

Arapça’da “Galip, Üstün Gelen” anlamlarına gelen Kahire, 9,5 milyon nüfusu ile Arap Dünyası ve Afrika’nın en büyük şehridir. Büyük bir bölümü Nil Nehri’nin doğu kıyısında bulunmaktadır.
Mısır ve çevre ülkelerin politik, ekonomik ve kültürel merkezi konumunda sayılır. Şehirde bulunan birçok üniversite, müze, tiyatro ve anıtlarla ülkenin en gözde merkezidir ve 1979 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır.

Bu 528 km²’ lik yüz ölçümüne sahip şehrin mimari yapısına bakıldığında; Mısır, Roma, Ortaçağ Arap ve Osmanlı mimarisinin zenginlikleri görülmektedir.
Dünyanın yedi harikasından biri olan Keops Piramidi’nin yanısıra , Mısır Müzesi, Han el-Halili, Cezire Adası, Tahrir Meydanı, Meryem Ana Kıpti Ortadoks Kilisesi ve Kahire Kalesi önemli yapılardandır.

 

9. SANTO DOMİNGO (DOMİNİK CUMHURİYETİ)

Avrupalıların Batı Yarıküre’de kurmuş oldukları en eski sürekli yerleşme yeri olan Santo Domingo 1496 yılında Kristof Kolomb’un kardeşi Bartolomeo tarafından İspanyol kolonisinin merkezi olarak kurulmuştur.

Hispaniola Adası’nın güneydoğu kıyısında yer almaktadır.
105 bin km²’lik alanda bulunan Santo Domingo’da yaklaşık 1 milyon kişi yaşamaktadır. Şehrin sömürgecilik döneminden kalan merkezi, Zona Colonial, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

O zamanlarda Yeni Dünya olarak adlandırılan Kıt’a’da ki ilk İspanyol sömürgesi olan şehir, Yeni Dünya’daki ilk üniversite, ilk katedral, ilk kale ve ilk manastırın kurulduğu yerdir.

 

10. PEKİN (ÇİN)

Dünya’nın en kalabalık ülkesinin Başkenti olan Pekin, Şanghay’dan sonra en kalabalık metropol dür. İsminin anlamı ” Kuzey Başkenti” olan Pekin 1420 yılında resmi Başkent olmuştur. Dünya ticaret devlerinden Çin’in Başkenti Pekin’de yaklaşık 22 milyon insan yaşamaktadır. 16 bin km²’lik alanda bulunan Pekin aynı zamanda Dünya’nın en kalabalık 3. şehridir.
Şehrin çevresinde 250 bin yıl öncesine ait fosil kalıntıları bulunmuştur ve Pekin tarihin eski devletlerinden Çin’in başkenti olarak Dünya’nın en eski başkentlerindendir. Aynı zamanda kültür, eğitim ve turizm başkenti olan Pekin’de 91 üniversite bulunmaktadır. Bölge’de ilk devlet kalıntılarından M.Ö. 11. yy’a ait olan “Ji” Devletine aittir.
Kent; uzaydan görülebilen tek yapı olan “Çin Seddi” nin en güzel bölümünü, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan birçok önemli yapıyı, çok sayıda tarihi tapınak ve sanat galerisini de içerisinde barındırmaktadır.
“Fortuna Global 500” listesinde bulunan 41 şirkete ev sahipliği yapan Pekin, Tokyo’nun gerisinde kalmış olsa da; en büyük Çin şirketlerinin 100’den fazlası burada bulunmaktadır.

**VATİKAN’IN BM’YE ÜYE OLMADIĞI VE BAŞKENTİ İLE AYNI İSİMDE OLDUĞU İÇİN DAHİL ETMEDİM. VATİKAN’LA BİRLİKTE TOPLAMDA 193 ÜLKE VARDIR DÜNYA ÜZERİNDE.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here