Abdussamed Abdulbasit ‘Cennet Sesli Hafız’

0

Kur’an-ı Kerimi Okuyarak Tebliğ Eden Büyük Kâri

1927 yılında Mısır’ın Kina vilayetine bağlı Mura’aze Köyünde dünyaya geldi. Dedesi Hafız Şeyh Abdussamed, babası ise tecvid ilimlerinde ustalığıyla bilinen Muhammed Abdussamed’tir.

Dünyaca ünlü birçok kâri Mısır bölgesinden çıkmıştır. Bunun sebebi olarak ta kimileri Nil nehrinin insanların üzerindeki çekimini, kimileri de bölge halkının genlerinden gelen bir özellik olduğunu savunur.

10 yaşında hafız oldu.7 kıraati Şeyh Muhammed Selim’den öğendi. Kıraat-i aşeri yi tamamlayıp Kahire’ye gitti. Hz. Zeyneb’in  vefat yıldönümünde gittiği camide bir çok büyük Kârinin de bulunuyordu. Akrabaları Abdussamed’in de kur’an okumasını istedi. Abdussamed’ten  15 dakika okuması istendi ama cemaat ondan daha fazlasını okumasını istedi. Okuma bittikten sonra cemaat çığlık çığlığa kaldı. Müthiş bir etkilenme vardı. Öyle ki camiinin duvarları bile adeta Allah’ı zikrediyordu. Abdussamed’ten devam etmesi istendi. Camiide tam iki saat okudu. Cemaatin içinde başbakanda bulunuyordu. Başbakan Abdussamed’in mısır radyosunda da okumasını teklif etti. Ve Abdussamed artık Mısır halkının gözdesi oldu.

Mısırdan dünyanın bir çok ülkesine adı yayılmıştı. Avrupa, Amerika ve Asya da kuran okumuştur. Tüm dünya artık onu tanır hale gelmiştir. 1952 de Hac vazifesi için Arabistan’a gitti. Sesi Mekke ve Medine’de de yankılandı. Ayrıca Kudüs’e de ziyarette bulunmuştur. Ve orada da Mescid-i Aksa’da sesi yankılanmıştır.

Türkiye’yi de ziyaret eden Abdussamed, Sultan Ahmet Camiinde büyük bir kalabalığa Kur’an okumuş Ankara’da Hacı Bayram Veli Türbesini ile birlikte birçok yeri ziyaret etmiştir.

Nefesini tutmada çok marifetlidir. Ayet bitene kadar tek sesle okuyabilir.

Kuran okumaya başlamadan önce kimseyle konuşmaz kalben ve ruhen hazır olmaya çalışırdı. 20-30 yıl kadar Kahire’de her saban kuran okurdu. Camiide tek başına bir köşeye oturur kalben ve ruhen kendini hazırlardı. Okuduğu ayetlerden etkilenir cehennem ve cehennem ehli ilgili ayetleri okurken göz yaşlarına hakim olamazdı.

Tekvir suresi çok meşhurdur. Bu sureyi her okuduğunda insanların kalbinden hücrelerine kadar etki ederdi. Bu sureyi 1952 de Halep’te okumuştur. O an cemaat çok coşkuludur kasette orada çekilmiştir.

1960 ta güney Afrika’ya gider ve 100 kişilik bir grup onun kuran okumasıyla Müslüman olmaya karar verir.

Diyabet hastalığı ile mücadele eden Abdussamed ne yazık ki 30 Kasım 1988 de Mısır’da hayatını kaybetmiştir.

Merve Nazlı
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here