ABD Dışişleri Bakanı Açıkladı: Türkiye İran Yaptırımları Dışında

0
ABD Dışişleri Bakanı Açıkladı: Türkiye İran Yaptırımları Dışında
ABD Dışişleri Bakanı Açıkladı: Türkiye İran Yaptırımları Dışında

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’a yönelik yaptırımlarla ilgili açıklama yaptı. Pompeo, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu 8 ülkenin ambargodan muaf tutulacağını bildirdi. ABD’nin petrol ithalatı konusunda muafiyet uyguladığı ülkeler, Çin, Hindistan, Güney Kore, Türkiye, İtalya, Yunanistan, Japonya ve Tayvan oldu.

8 ÜLKEYE 6 AY SÜRE

ABD petrol ithalatı konusunda 8 ülkeye 6 ay süreyle muafiyet tanıyacak. Söz konusu ülkeler bu süre içerisinde İran’la petrol ticaretlerin en alt seviyeye indirmeye çalışacak.Altı ay sonra durum yeniden gözden geçirilecek.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun açıklamalarından satırbaşları:

İRAN BİZİM İÇİN TEHDİT OLUŞTURUYOR

ABD 50 İran Bankası ile 700’den fazla iranlıyı yaptırım listesine aldı. İran Air ve Bank Malli de yaptırım kapsamına alındı. İran atom enerjisi organizasyonu ve 23 iştiraki ile ilgili kurumlar da yaptırım listesine eklendi. İran bizim için tehdit oluşturuyor ve biz bunu engelleyeceğiz. Yaptırımlar, İran’ın uluslararası ekonomik aktivitelerini hızlı şekilde düşürecek.

İRAN’LA İŞ YAPMAK KÖTÜ SONUÇLAR DOĞURACAK

Geldiğimden beri yaptırımlar uygulanmıştır bugün hızlandırılacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir şey var. İran’a yaptırımlar devam edecek ve cezalar da olacak. İran’la iş yapmak kötü sonuçlar doğuracaktır. 20’den fazla ülke zaten piyasadan 1 milyon varil azalttı. Mayıs’tan beri petrol gelirleri düştü. Bazı ülkelere muafiyet verdik. Türkiye’de bu ülkeler arasında.

BUGÜNE KADAR GÖRÜLMEMİŞ YAPTIRIMLAR OLDU

Pompeo’dan sonra konuşan ABD Hazine Bakanı Mnuchin ise , “400’den fazla şirket enerji ve gemicilik sektöründe hedef alındı. 250 kişi yaptırım listelerinde. Atom Enerji Organizasyonu da var. Bugüne kadar görülmemiş yaptırımlar oldu. ABD ekonomik baskısının İran üzerinde en yüksek seviyede olduğunu söyleyebilirim. İran rejimi artan bir finansal izolasyona maruz kalacak. Terör ve bölgesel kötü hareketleri var, bunların bırakılması gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

İLK YAPTIRIMLAR 7 AĞUSTOS’TA DEVREYE GİRMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran ile nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinin ardından ABD Hazine Bakanlığı, İran’a yönelik yaptırımların 90 ve 180 günlük iki aşamayla yeniden uygulanmaya başlayacağını duyurdu. Bu kapsamda 90 günün ardından ilk yaptırımlar 7 Ağustos’ta devreye girdi. ABD Hazine Bakanlığının verdiği 180 günlük sürenin dolmasıyla ikinci aşama yaptırımlar ise bugün itibariyle başlamış oldu. ABD Dışişleri Bakanlığı geçen hafta konuya dair yaptığı açıklamada, yaptırımların İran’ın ekonomisini hedef aldığına dikkat çekmiş ve özellikle enerji, bankacılık, lojistik, sigorta şirketleri gibi alanları kapsayacağını belirtmişti.

 Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here