ABD Başkanı Woodrow Wilson

0
43

Woodrow Wilson Kimdir ?

➡ ABD’ nin 28 başkanıdır.

➡ 1856 yılında Virginia/Staunton‘da dünyayangelmiştir. Huhuk okumuştur.

➡ Tam ismi Thomas Woodrow Wilson’ dur

➡ 12 yıl boyunca Hukuk ve ekonomi politikası okumuştur.

➡ Doktora eğitimini yarıda bırakmıştır. Sonradan tekrar yarım bıraktığı doktorasını tamamladı.

➡ Sekiz yıl rektörlük görevinde bulunmuştur.

➡ Demokrat Partiden siyaset alanına giriş yapmıştır. Ocak 1911‘de, New Jersey valisi olmuştur. Bir yılda üstün başarı gösterdi.

➡ Hızla yükselişini, Demokrat Parti’den başkan adaylığı için yapılan ön seçimi kazanmıştır.

➡ Partinin güçlü iki ismi, o sırada başkan olan William Tafthe bir önceki başkan Theodore Roosevelt yandaşlarının çekişmelerinin sağladığı avantajları kullanarak kazanmayı başardı.

➡ 1913’ de resmen göreve başlamıştır.

➡ Çok zeki, bilgili, eğitimlidir. Bir çok alanda reformlar uyguladı. Hepsinde de başarılı olmuştur.

➡ Gümrük uygulamaları konusunda, vergiler konusunda düzenlemelerde bulunmuştur.

➡ Haitinin işgali, 1915; Santa Domingoya (bugünkü Dominik Cumhuriyeti)askeri çıkarma,1916; Meksikada.

➡ Huerta yönetiminin tanınmaması, 1914;  halk önderi Panço Villa ayaklanmasına karşı,  ABD çıkarlarını koruma amacıyla Pershing Kolordusunun Meksikayı işgali, Avrupa’da barışı sağlamak amacıyla silah indirimi önerisinde bulunmuştur.

➡ Üç tane kız çoçuğu vardır.

➡ Karşılaştırılmalı hükümet modeli, en önemli çalışmalarından biridir. Bu eserini yayımlanmıştır. İşçi hakları konusunda düzenleme yapmaya çalışmıştır.

➡ 03 Şubat kendisinin yıl dönümüdür. ABD ‘ ye çok sayıda katkısı olmuştur. Bu yüzden ABD  bu kişiyle ne kadar övünse azdır. Devlet yönetmek, siyasal, ekonomik, sosyal alanlarda yenilikler yapmak hayli zordur. Woodrow bunu gerçekleştirmiştir.

➡ Çıktığı uzun ve yorucu geziler sebebiyle sağlığı bozulmuştur.

➡ Çiğerlerinde baş gösteren solunum yetmezliği yüzünden sol tarafına felç inmiştir.

➡ Nobel Barış ödülü alamaya hak kazanmıştır. Dünya’barışı için gösterdiği çabalardan dolayı, 1919 Nobel Barış Ödülünü kazanan Wilson; ilk eşinin ölümü (1914) üzerine, 1915’te evlendiği ikinci eşi Edith Bolling Galt ile, yaşamının son üç yılını inzivada geçirdi. 3 Şubat 1924’te Washington DCde öldü;Washington Katedralindeki Bethlehem Şapeli’ne defnedildi.

Eserleri ;

• The Perfect Library

• The New Freedom

• Library of

• Toylor and Fancis

• Bronson Tweed

• Read Books

• George Washington

Barış sever ve insancıl bir yapıya sahipttir. Bu yüzden Nobel Barış Ödülü almaya hak kaanmıştır. Her zaman ülkesinin çıkarları doğrultusunda hareket etmiştir. Çok çalışkan ve dahiyane bir zekaya sahiptir. ABD ‘nin ekonomik yapısına büyük katkıda bulunmuştur. Pek çok alanda düzenlemeler yaparak ABD ‘ yi bir adım öne taşımıştır. ABD’ nin geleceği için çok sayıda gezye katılmıştır. Uzun ve yorucu bir Başkanlık dönemi geçirmiştir. Çoğu alanda üstün bir ilerleme kaydetmiştir. Yaşadığı sağlık sorunu onu çok yıpratmıştır. Bir yandan Devlet iç sorunları bir yandan kendi hastalığı hayli zor zamanlar atlatmıştır. ABD ‘ nin şuan ki konumun da hakkı, emeği  ok fazladır. ABD milletinin kendisini unutmaması gerekir. Bunca emek , bunca iş kolay başa çıkılabilir bir durum değildir. İnsancıl adımlarla örnek teşkil eden Thomas Woodrow Wilson.

Kendisini Ölüm yıl dönümünde anıyoruz.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here