8 Eylül 1946 Milli Gururumuz Aziz Sancar’ın Doğumu

0
29

 

 

8 Eylül 1946‘da milli gururlarımızdan biri olan Aziz Sancar Mardin’in Savur ilçesinde dünyaya gelmiştir.Bu dönemler Kurtuluş Savaşı nedeniyle ne pyazık ki ülkenin karışık olduğu zamanlardan biriydi. 7 yaşında kaleci olmak isteyen Aziz Sancar’ın kalbine zamanla kimya aşkı yerleşti ama arkadaşlarının da yönlendirmeleri ile Tıp Fakültesine gitti . 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden bölüm 1.’liğiyle mezun oldu. Ardından Mardin Savur’a yani 15 yaşında ayrıldığı memleketine geri döndü ve iki yıl doktor olarak hizmet verdi. Sancar aynı zaman da hemşehrileri olan hastaları tarafından çok sevildi hatta o yıllardan bahsederken “Hayatımın en güzel yıllarıydı” diye tanımlamıştır.

 

 

Biyokimya eğitimi için Amerika’ya gidip bir buçuk yıl kaldıktan sonra maddi ve manevi sıkıntılar sebebiyle geri dönmüştür. Ama daha sonra bir burs ayarlayarak tekrar Amerika’ya gitti ve orada doktora öğrencisiyken fotoliyaz adıdaki bi geni kopyalarak DNA onarımını başardı.

 

 

Bu buluş önce yüksek lisans daha sonra doktora derecesini almasını sağladı. Amerika’da genetik bilimini geliştiren ilk isimlerden biri oldu. Doçentlik tezini de DNA onarımı üzerine yapıp; hücre dizilimi, kanser tedavisi, biyolojik saat üzerinde çalışmalarını sürdürdü. 415 bilimsel makale ve 33 kitap yayınladı. 2005’te Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilen ilk Türk oldu. 2006’da Türkiye Bilimler Akademisi’ne asli üye seçilip; 2007’de Vehbi Koç ödülünü aldı. DNA’nın onarılmasıyla ilgili yaptığı çalışmalar neticesinde 2015 yılında İsveçli Tomas Lindahl ve Amerikalı Paul Modrich’le birlikte Nobel Kimya Ödülü’nü aldı.

 

 

Aziz Sancar “Beni ödüle götüren Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptığı eğitim devrimidir dolayısıyla ödülün sahibi Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden Anıtkabir Müzesi’dir.” diyerek madalya, sertifika ve Nobel Ödülü nü Anıtkabir’e teslim etmiştir; Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde ödül kendisine ayrılan alanda sergilenmektedir.

 

 

Yazıyı Hazırlayan: Semanur Aydın

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here