8-0’lık İngiltere Hezimeti

0
68

1984 ve 1986 tarihleri Türk Futbolu için hezimetle sonuçlanacak maçlara şahit olunacak yıllar.Sokakta herkesin maç saati dükkanı kapattığı,mahalle kahvelerinde pür dikkat siyah beyaz ekranlarda maçın seyredildiği ve yek vücut olunduğu yıllar.Şimdi gelin sizi o anlardan birine götürelim.

1984 Türkiye Milli Takım Kadrosu

Tarihler 14 Kasım 1984’ü gösterirken Milli Takımımız 1986 Dünya Kupasına katılabilmek için İngiltere ile karşı karşıya geliyor.Rakip,futbolun beşiği olarak adlandırılan İngiltere.Rakip güçlü fakat dönemin Milli Takımına olan güvende tam.O zamanlarda,son yılların en iyi jenarasyonu diye adlandırılan kadromuzda Rıdvan Dilmen,İsmail Kartal,Erdal Keser,Yaşar Duran gibi efsaneler bulunuyordu.

 

Maç sonunda skor pek iç açıcı değildi.Türkiye 0-8 İngiltere skoruyla sonuçlanan maç acısıyla tatlısıyla bir çok ilke ve ilginç diyalogların ortaya çıkmasına neden olmuştu.Türk Futbolunun önde gelen isimlerinden Rıdvan Dilmen maçtan sonraki raportajın da “topa sadece 9 defa dokunabildim; o da santrada… “diyerek maçı özetlemişti.

 Maçtan sonra İngiltere Milli Takımı’nın teknik sorumlusu Bobby Robson, “Çift haneli sayılara bile ulaşabilirdik” diye espri yapıp yaramızı daha da derinleştiriyordu.

Maçı anlatan TRT Spikerinin” Vay anasını sayın seyirciler, bir gol daha yedik. ” lafı futbol litaratürüne geçiyordu.

Yine TRT Spikerinin “Bir İngiliz atağını daha gol yiyerek savuşturduk “demesi yüzümüzde acı bir tebessüm oluşmasına neden olacaktı.

Bu maçtan sonra kaleci Yaşar’ın ‘Kova Yaşar’olarak anılması bir diğer ilginç ve komik taraftı.

Maçtan sonra lakabı ‘Kova Yaşar’olan Yaşar Duran

 

İşte o efsane maçın özeti

Cihan Akhan
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here