70 ve 80 lerin Hüzün Kraliçesi Gülden Karaböcek

0
34

70 ve 80 lerin Hüzün Kraliçesi Gülden Karaböcek

 

4 Kasım 1953 te Ankara’da dünyaya geldi. Asıl adı Saniye Gülden Göktürk’tür.Neşe Karaböcak’ in kardeşidir.

 

5 yaşında annesi ve babasının teşvikiyle müzik hayatına başladı halk müziklerine ilgisi vardı. Büyük bağlama ustası Türk Halk Müziği sanatçısı olan Yaşar Aydaş ’tan bağlama eğitimi aldı. 14-15 yaşlarına geldiğinde ise sesi ön plana çıkmaya başladı.  Sesini kendinde Allah’ın en büyük lütfu olarak gören Gülden Karaböcek nerede olsa dikkat çekerdi. Büyük üstat Orhan Gencebay’da Gülden’in sesini fark edenlerdi. Onu ses sanatçılığına yönlendirdi. 1967 yılında ilk plağa seslendirdiği şarkı “Yazılanlar Gelir Başa” şarkısıydı.

Gülden Karaböcek’in  batı alt yapılı halk ezgileriyle karışık kendine özgü bir tarzı vardı. Şöhretini Orhan Gencebay’ın da bağlamasıyla eşlik ettiği Dilek Taşı adlı şarkıyla yakaladı. Bu şarkının aynı zamanda filminde de başrol oyuncusu olarak oynadı.

Bu filmin yanı sıra düzgün Türkçesi ve zarifliği ile Gülden Karaböcek  5 tane daha sinema filminde başrol oyuncusu olmuştur.  Yorumladığı şarkıların aslında bir türe ait olmadığını söylerdi. Aynı zamanda besteleriyle de meşhurdu. Dinlemeyi çok seven Gülden Karaböcek ansızın gelen ilhamlarında kısa sürede farkına vardı. Yanında hep not defteri gezdirir, küçük teybine de mutlaka kayıt yapardı. Evdeki küçük piyanosuyla da bestelerinin ritmine hemen yön verirdi. Nerede olursa olsun ilhamlarını asla es geçmezdi.

Çıkışından itibaren ilk on yıl pop müziğe yakın, daha sonra ilk bestesi Dilek Taşının ardından arabesk müziğe yönlendi.  18 li yaşlara geldiğinde sahne çalışmalarına başlar. Ama sahnede ablası olan Neşe Karaböcek ‘in soyadını kullanmak ister. Fakat ablası ona müsaade etmez. Bütün bu karşı çıkışlara rağmen Gülden Göktürk olan soyadını Karaböcek olarak değiştirir. Bir plak şirketiyle anlaşır on adet 45 lik plak çıkarır. Bu plakların hemen ardından folk tarzı eserler çıkarmaya başladı. Gönül Dağı, Hasta Gönlüm, Gözlerin Güldükçe, Dumanlı Dumanlı Oy Bizim Eller adlı eserleri flok tarzında yapmıştır. Aranjmanlarıyla da dikkat çeken Karaböcek  Dur Bırakma Beni, Taka Taka, Yaralı Kalp, Tövbe Ettim Sevmeye adlı aranjmanlarının içinde olduğu Koşma Koşma adlı 45 lik plağını çıkardı. Gülden Karaböcek Aşık Veysel ve Mahsuni Şerif‘ in de söylemlerini sık sık okurdu.

 

Gülden Karaböceğin birde olaylı aşk hayatı var. 1970 li yıllarda ablası Neşe Karaböcek’in eşi Elenor Plak şirketinin de sahibi olan Atilla Alpsakarya ile evliliğinin sallantıda olduğu dönemlerde Gülden meşhur olma yolunda ilerliyordu. Ablası Neşe onun eşi ile aşk yaşadığını idda ederek meşhur olmasını istemiyordu. Anne babası ve ablası ona sırt çevirmişti. Gazetelerde ‘şöhret basamaklarına bir küçük kadın’ şeklinde haberler yayılmaya başladı.

İstanbul gibi bir yerde tek başına şöhret olmaya çalışan Gülden’e önce Cem Karaca sahip çıktı. Ona evini açtı daha sonra durumu fırsata çevirmeye çalışan ablasının kocası Atilla Alpsakarya sahip çıktı. Gülden’in bu yalnızlığı Atilla nın da işine gelmişti ablası Neşe Karaböcek’ten ayrılan Atilla plak şirketini meşhur eden Karaböcek soyadının yok olmasına izin veremezdi. Neşe Karaböceğin boşluğunu kardeşiyle dolduracak, Karaböcek adını yaşatacaktı. Atilla Alpsakarya Gülden’e kendisiyle evlenmesi için baskı yaptı ve evlendiler. Bu evliliği çıkan söylentilerden sonra bir zorunluluk olarak gören Gülden Karaböcek bir süre sonra evliliğine son verdi . 1986 yılında Recep Armağan Düzgit ile evlendi.

 

Paris, Avusturalya, İzmir, Parkorman, Harbiye Açık Hava Tiyatrosu, Eylülist Müzik Kulübü, Nahide, Haydar Aliyev Sarayı gibi bir çok özel mekanda konserler verdi. Zeki Müren, Müzzeyyen Senar, Ferdi Tayfur, Muazzez Abacı gibi önemli isimlerle de sahne paylaştı.

 

 

Başlıca eserleri;

Dilek Taşı,

Sürünüyorum,

Kırılsın Ellerim,

Ayrılık Kolyesi,

Ağlıyorsam Yaşıyorum,

Duyar mısın Feryadımı,

Küstüm Sana Dünya,

Mahşer Gününde,

İki Kelime,

Sen Evlisin,

Sevsen Ne Olurdu,

Bugün gibi önemli eserlerinin yanı sıra 35’in üzerinde albümü vardır.

 

DİLEK TAŞI

Gözümde canlanır koskoca mazim
Sevdiğim nerede ben neredeyim?
Suçumuz neydi ki ayrıldık böyle?
Kaybolmuş benliğim, ben ne haldeyim?

Efkarım birikti sığmaz içime
Bin sitem etsem de azdır kadere
Gülmeyi unutan yaşlı gözlere
Mutluluktan haber ver dilek taşı

Bir hayal tufanı eser başımda
Hangi yana baksam durur karşımda
Artık tüm umutlar yabancı bana
Onu aramaktan ben ne haldeyim?


 

Merve Nazlı
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here