7 Eylül Kanuni Sultan Süleyman’ın Vefatı

0
81

7 Eylül 1566 yılında Kanuni Sultan Süleyman vefat etti. 6 Kasm 1494 yılında Trabzon’da doğan 10. Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman 30 Eylül 1520’den vefatı 7 Eylül 1566’ya değin hüküm sürmüş 13 kez sefere çıkmış saltanatının 10 yıl 1 ayını seferlerde geçirerek en uzun süre sefer yapan ve en çok sefere çıkan padişah olmuştur.

                                   Kanuni Sultan Süleyman Tuğrası

 

Türklerin kendisine Kanuni ve Gazi, Avrupalıların ise “Muhteşem” dedikleri  I. Süleyman , babasından devraldığı 6.557.000 km2 Osmanlı toprağını, yaptığı fetihlerle 14.893.000 km2 ‘ye ulaştırdı. Kanuni ünvanı kanunları yenileyip ek kanunlar yapıp, bunlara önem verdiği için verildi. Asıl mesleği kuyumculuk olan Kanuni’ni en yakın arkadaşı Yunanistan’ın Parga şehrinde doğan Pargalı İbrahim Paşa idi bunu 1523 yılında Pargalı’yı veziriazam olarak vazifelendirmesinden de anlayabiyoruz. Bu yakınlığı Sultan İbrahim Paşa’nn Süleyman’ın kız kardeşi Hatice Sultan ile evlendirilmesiyle perçinlenmiştir.

 

Kanuni döneminde en önemli olaylardan biri de 1526’da ki Mohaç Zaferi’dir. Macar Kralı  II. Layoş Tuna kıyısındaki düzlükte birkaç saatlik muhaberede tarumar olmuştur. Tabii tüm seferlerin zaferle sonuçlanması olanaksızdır. Sekiz ay süren Viyana kuşatması ise başarısızlıkla neticelenip Sultan Süleyman 1529’da geri İstanbul’a dönmüştür. Kanuni döneminden bahsederken o yıllarda hızla gelişip büyüyen Barbaros Hayrettin Paşa yönetimindeki donanmamızdan bahsetmemek olmaz. 1536 yılında Akdeniz sularına açılan Barbaros Hayrettin ve denizcileri çok iş görmüşlerdir Kanuni Sultan Süleyman adına.

 

 

Kanuni Sultan Süleyman yaşı epey ilerlemiş (71) ve hasta olmasına rağmen sonuncu kez Zigetvar üzerine sefere çıktı. Yolculuk esnasında da hastalığı ilerleyen Kanuni 7 Eylül sabahı Dünya’ya veda etti. Süleyman peygamberden sonra ikinci kez ” Sultan Süleyman’a bile kalmadı Dünya.” sözleri tekrarlandı.

 

 

Kanuni’nin ölümü Sokullu Mehmet Paşa’nın askeri zekasıyla (orduda moral bozukluğu olmaması istendiği için) 48 gün askerden gizlenmiştir. 28 Kaım’da Süleymaniye Camii’nde merasim düzenlenmiş; cenaze namazı Şeyhülislam Ebussuud Efendi tarafından kıldırılmıştır.

Mekanı cennet olsun.

 

                                   Kanuni Sultan Süleyman Türbesi

 

                       

Yazıyı Hazırlayan: Semanur Aydın

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here