6.12.1917 Finlandiya’nın Bağımsızlığı

0

Finlandiya 600 yıldan uzun bir süre, Orta Çağdan 19. yüzyılın başına kadar İsveç’in bir parçasıydı. Bu dönem içerisinde, Rusya ve İsveç, Finlandiya’da egemen olmak için birçok kez savaşmışlardır. Sonunda 1809 yılında, Rusya savaş içinde olduğu İsveç’i yenmiş ve bütün Finlandiya, Rusya’nın egemenliğine geçmiştir.

  1809-1917 yılları arasında Finlandiya, Rusya’nın bir parçasıydı. Bu dönem içerisinde, Finlandiya özerkti; bir diğer deyişle ise, Finlandiya birçok konu hakkında bağımsız olarak karar verebilmişlerdi. Buna rağmen, Finlandiya’nın hükümdarı, Rusya İmparatoru’ydu.

 Finlandiya Rusya’nın bir parçası olduğu dönemde, Fince dili, Finlandiya kültürü ve ekonomisi büyük bir geliştirme göstermiştir. Buna rağmen, 20. yüzyılın başında Rusya, Finlandiya’nın özerkliğini kısıtlamaya başlamıştır ve Finlandiyalılar buna razı olmamışlardır.

 Finlandiya nasıl bağımsızlaştı? (Itsenäisyyspäivä)

 Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarında, Finlandiya Parlamentosu 6 Aralık 1917 tarihinde bağımsızlık bildirgesini onayladı ve Finlandiya Rusya’dan ayrıldı. Bu tarihte, Finlandiya bağımsız bir ülke olmuştur ve bugün halen Finlandiya’nın Bağımsızlık Günü olarak kutlanmaktadır.

 2017 yılında, Finlandiya bağımsızlığının 100’üncü yıldönümünü kutlayacak. 1917 yılındaki Rus devriminin pençesinde, bağımsızlık ilan etmek, belirsiz bir durumda hiçbir başarı garantisi olmaksızın atılan cesur bir adımdır. Bağımsızlık, bir ağırbaşlı ruhu içinde ve İkinci Dünya Savaşı sırasında ülkeyi savunan kişileri hatırlayarak ve onlara minnet sunarak kutlanmaktadır.

Finlandiya Bağımsızlık Gününü nasıl kutluyor?

 •Finlandiya’da herkesin farklı coşkuyla desteklediği popüler bir gelenek vardır. Her yıl 6 Aralık’ta, bağımsızlık kutlamaları çerçevesinde bayraklar asılır ve mumlar yakılır.

 • 6 Aralık’ta kendilerini Helsinki’nin ortasında dolaşırken bulan turistler neler olduğunu merak edebilirler. Pek çok ülkede ulusal bayramlarda olduğu gibi dükkânlar kapalıdır ve insanlar izinlidir. Ancak hiçbir şenlik işareti yoktur. Sokaklar sessiz ve aşağı yukarı terk edilmiştir. Etnik olanların dışında çoğu restorant ve kafe kapalıdır.Akşam üstü karanlık çöktüğünde, ışıklar yanmaya başlar. Öğrenci olduklarını gösteren beyaz şapkalar giymiş  gençler alayı, ellerinde fenerleriyle ulusal mezarlıktan başlayarak, koro şarkılarını ve oturaklı konuşmaları dinlemek üzere Helsinki’nin merkezinde bulunan Senato Meydanına doğru ağırbaşlı bir tavırla ilerlerler.

 • Ülke topraklarının her köşesinde görülebilecek ışıkla ilgili bir başka uygulama daha vardır. Finliler evlerinin her penceresinde iki adet mum yakarlar. Bu eski bir gelenektir. Kral ve daha sonra da Çarın doğum gününü kutlamak üzere pencerelerde mumların yakıldığı bağımsızlık öncesi günlere kadar uzanır.

Fin kültürü ve kimliğine ilişkin hareketin 19’uncu yüzyılın sonlarında güç kazanması ile birlikte, mumlar artık Çarın zorbalığı için değil, ulusal kimliğin bir göstergesi olarak, Fin şiirinin atası Johan Ludvig Runeberg’in doğum gününü kutlamak üzere yakılmaya başlamıştır. Finlandiya bağımsızlığını ilan ettiğinde, mum yakma geleneği doğal bir şekilde Bağımsızlık Gününe aktarılmıştır.

  Neden İki Mum?

 Bir tanesi ev, bir tanesi de ülke için. Nesilden nesile aktarılan bu sessiz geleneği, Finlandiya’nın, herkesin katılabileceği bir mesaj içeren en popüler hareketi olarak tanımlamak mümkündür.

  Bağımsızlık Gününde Savaş, Şehit ve Gazilerinin Fedakârlıklarının hatırlanması..

 Finlandiyalıların Bağımsızlık Gününü kutlamak için sokaklara dökülmemesinin pek çok nedeni vardır. Bunlardan bir tanesi;

• Aralık festivalinin yılın soğuk ve karanlık bir dönemine denk gelmesidir. Güney Finlandiya’da sonbahar kışa dönmüş ve genellikle bu dönemde zemini kaplayan sulu kar tabakası insanlarda dışarıya çıkma isteği uyandırmamaktadır. Kuzey Finlandiya da ise kutup karanlığı dönemi çoktan başlamış ve artık güneş ufkun üzerinde yükselmemektedir.

• Bu kısıtlama ve mağrurluğun ikinci nedeni ise; Finlandiyalıların İkinci Dünya Savaşı sırasında bağımsızlıkları için çok ağır bir bedel ödemiş olmalarıdır. Bağımsızlık Gününde savaş şehitleri anılır ve hayatta kalanlar onurlandırılır. 

100. Doğum Günün kutlu olsun, Finlandiya!

6 Aralık 1917 yılında Rus İmparatorluğu’ndan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmişti. Finler bu yıl ülkelerinin 100. Kuruluş yılını “Birlikte” sloganı altında çeşitli etkinliklerle kutluyor.

 

Pınar

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here