5 Kasım Gandhi’nin özgür ruh ve düşüncesinin tutuklanamadığı gün !

0
15

MAHATMA GANDHİ

“Güç fiziki kapasiteden değil, boyun eğmeyen iradeden gelir” diyen Sessiz Direnişçi.

Gandhi Hindista’nın büyük siyasetçisi ve düşünce adamı, İngiliz sömürgeciliğine karşı sürdürülen Hint milli hareketinin en önemli lideri fikir babasıdır.

Asıl adı Mohandas Karamçand Gandhi dir. Çocukluğunda çok utangaç olan Gandhi küçük yaşta babasını kaybetti. Annesinin isteği üzerine eğitimini Londra’da hukuk fakültesinde tamamladı. Eğitim hayatı boyunca kendisini dünya dinleri araştırmasına verdi. Kur’an-ı Kerimi, İncili ve Tevratı okudu. Bütün bu araştırmaların sonucunda hepsinin özünü ‘BARIŞ’ kelimesiyle özetledi.

Eğitimini bitiren Gandhi Güney Afrika’ da özel bir Hint şirketinin avukatlığını yapmak üzere yola çıktı. Trende kendisine birinci sınıf bilet alıp yerine oturdu kısa bir süre sonra polis ‘bu departmanda yalnızca beyazlar oturur’ dedi ve onu trenden indirmek istedi. Gandhi direndi ve departmanını terk etmedi. Güney Afrika’ya geldiğinde Hintlilerin ve siyahilerin haklarının ellerinden alındığını ve oy veremeyeceklerini öğrenince kendini mücadelenin içinde buldu.

Hukuksal çizgileri aşmaksızın eylemlere başladı. 11 Eylül 1906 da gözaltına alındı ve halkın gözü önünde kırbaç cezası verildi. Fakat davasından vazgeçmeyen Gandhi her seferinde kırbaç cezası alıyor ve gün geçtikçe daha çok kişi etrafında toplanıyordu. Hükümet bu durumla baş edemeyince Afrikalı Hintlilere oy hakkı veren tasarıyı imzaladı.

1915 yılında Hindistan a döndü. Britanya hükümetinin Hintlilere ağır vergiler ödettiğini gören Gandhi bu vergileri ödemedi ve Britanya askerleri tarafından 5 kasım 1915 te tutuklandı ve hapse atıldı. Hucurat ta ki askeri cezaevinin önünde milyonlarca Hintli Gandhi nin serbest bırakılması için toplandı. Kalabalığın sıkıntı çıkaracağından korkan hükümet Gandhi yi serbest bıraktı. Gandhi artık Halk tarafından Mahatma yani ‘yüce ruh’ a terfi etti. Artık yaptığı eylemler Hint toplumunu sömürge altında tutan İngiltere’nin işlerini zorlaştırmaya başladı.

İlgili resim

Gandhi büyük bir Tolstoy hayranıydı onun siyasi, ahlak ve dinsel fikirlerinden etkilenir, fikirlerine de son derece önem verirdi.  Onun bir Hindu ya yazdığı mektubu Gujatari diline çevirdi. O dönemlerde Tolstoy un fikirlerini almak için ona mektuplar yazdı. Tolstoy’a olan sevgisini şu mektup örneğinde de görebilirsiniz;

… Bu mektupla birlikte size Gujarati dilinden çevirdiğim toplu yazılarımı gönderiyorum, küçük bir kitap. Hindistan hükümeti orijinaline el koymuştu. Çevirisini yayımlamakta bu nedenle tereddüt ettim. Sanırım size yük olmam; sağlığınız izin verir de kitaba bir göz atabilirseniz eleştirilerinizin benim için ne kadar önemli, ne kadar değerli olduğunu anlayacaksınız…

Gandhi eylemlerinde asla taşkınlık yapmazdı. Amaç kadar araca da son derece önem verirdi. İşin içinde şiddet olacağını sezdiği anda eyleme hemen son verirdi. 1930 yıllarında Hindistan da tuz çıkarma yetkisi İngiltere hükümetindeydi. Gandi 78 kişiyle 400 kilometrelik yolu çıplak ayakla yürüyerek kendi tuzlarını Hint denizinden çıkardı. Ve denizden tuz çıkaran ilk Hintli oldu. Gandhi den cesaret alan  Hintliler tuz eylemine destek verdi. İngilizler bu yürüyüşe katılan binlerce Hintliyi hapse attı. Tuz kampanyasına katılan bazı Hintliler İngiltere hükümeti askerlerini öldürdü. Bu durum Gandhi nin ilkelerine ters düşmüştü ve eyleme son vermek zorunda kaldı.

II.Dünya savaşının ardından İngilizler Hindistan’a bağımsızlık verilmesi konusunu konuşmaya başladı. O esnada Müslüman grupların da bağımsızlık istemesi üzerine Hint Müslümanların lideri Muhammed Ali Cinnah’ ta bağımsızlık istedi. Gandhi bölünmeye şiddetle karşıydı. Müslümanlarla birlikte yaşanabileceğini göstermek için çabalasa da İngilizlerin de onayı ile Hindistan ve Pakistan olmak üzere ikiye bölündü. Sivil itaatsizliğin mimarı Gandhi kast sistemine de karşı çıkmıştı özellikle dokunulmazlar olarak bilinen alt sınıfı kendine dert edindi. Bu esnada Müslüman ve Hindular arasında ki gerginlik devam ediyordu. Gandhi bu gerginliğe son vermek için ölüm orucuna başladı ve nihayet beş gün sonra taraflar aralarında anlaşmaya vardılar. Bu durumdan rahatsızlık duyan Brahmanlar 30 Ocak 1948 yılında Gandhi yi evinin bahçesinde gezinirken vurarak öldürdüler.

 

Gandhi’ den 11 değerli miras 

Haksızlığa sapıp bütün insanlar seni takip edeceğine, adaletle hareket edip tek başına kal, daha iyi.

Göze göz, dişe diş düşüncesi bütün dünyayı kör edecek

Zayıflar hiçbir zaman affedemez. Affedebilmek güçlülere özgüdür 

Güç fiziki kapasiteden değil, boyun eğmeyen iradeden gelir

Adaletsiz rejimi, adaletle yıkınız. Alkışlar önüne kansız elle çıkınız

Dünyada görmek istediğiniz değişikliğin kendisi siz olun

Düzenli temiz ve şerefli olabilmek için paraya ihtiyacınız yoktur

Sıkılmış yumruklarla el sıkışamazsınız

kimseye kirli ayaklarıyla beynimde gezme fırsatı vermem

siz kendi elinizle teslim etmedikçe, kimse kendinize olan saygınızı elinizden alamaz

kadın erkeğin esiri değil, can yoldaşı, desteği, kederlerinin ve sevincinin tam anlamıyla ortağıdır

 

Merve Nazlı
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here