3D Kuantum Sıvı Kristalleri

0
9

Bilim Adamları: “Temelde Yeni Maddelerin Durumunun Varlığını Algıladık”

Kuantum Bilgisi ve Madde Enstitüsündeki Caltech fizikçileri, ilk 3B kuantum sıvı kristali keşfetti. Bu, ultrafast kuantum bilgisayar uygulamalarına sahip olmasını beklediği yeni bir maddedir ve araştırmacılar, bu keşfin sadece “buzdağının ucudur” olduğuna inanıyorlar.

Standart sıvı kristallerinin molekülleri, sanki sıvı halindeymiş gibi serbestçe akar ama yönlü olarak sağlam dururlar. Sıvı kristaller, elektronik cihazların ekranlarında bulunan gibi yapay olarak yapılabilir veya biyolojik hücre zarlarında bulunan gibi doğal olarak bulunabilir. Kuantum sıvı kristalleri ilk olarak 1999 yılında keşfedildi; molekülleri normal likit kristallerdekilere çok benzer davranıyor, ancak elektronları belirli eksenler boyunca kendilerini yönlendirmeyi tercih ediyor.

3B kuantum sıvı kristallerinin elektronları, verilen bir eksen boyunca aktığı yöne bağlı olarak farklı manyetik özellikler sergiler. Pratik olarak, bu, bu malzemelerin elektriklenerek onları mıknatıslara dönüştürdüğü veya manyetizmasının kuvvetini veya yönünü değiştirdiği anlamına gelir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here