28 Eylül 1730; Lale Devri’ni Sona Erdiren İsyan Başladı

2

Patrona Halil İsyanı, Lale Devri’ni sona erdiren ayaklanmadır. 28 Eylül 1730’da III. Ahmet’in padişah olduğu dönemde İstanbul’da gerçekleşen isyan, Osmanlı tarihinin en şiddetli isyanlarından bir tanesi olarak kayıtlara geçmiştir.

Lakabı “Patrona” olan tellak, Osmanlı Döneminde Patrona gemisinde bir süre leventlik yaptığı için bu lakapla anılıyordu.

Avrupa devletleri ile yaklaşık 16 yıl süren uzun savaşlar Osmanlı maliyesini oldukça kötü duruma düşürmüştü. Halk ekonomik olarak çökmüş,  bunun körüklediği soygunlar ve baskınlar yüzünden memlekette düzen kalmamıştı. Tarım alanları işlenemez hale geldiğinden ekonomi daha da bozulmuştu. Bu durumlardan memnuniyetsiz olanların en önemli kesimi de şüphesiz yeniçerilerdi. Çünkü yeniçerilerin çoğu halk gibi esnaflıkla uğraşıyor, konulan vergiler canlarını yakıyordu. Bu nedenle asker ve devlet arasında soğumalar artmıştı.

Lale Devri ile artan lüks yaşantı, reayanın tepkisine yol açmıştı. Sadrazam Damat İbrahim Paşa’nın İran Seferine gitmek istememesi üzerine Bayezit Hamamı tellaklarından Patrona Halil ve Muslu Beşe ismindeki iki Arnavut önderliğinde bir grup 1730 yılında isyana başlamışlardı.

Yeniçeriler de isyana katılınca, isyan giderek büyümüştü. Padişah III. Ahmet’ten Damat İbrahim Paşa’nın kellesi istenmişti. Damat İbrahim Paşa’nın teslim edilmesi üzerine onu idam eden isyancılar, saraya yürüyerek III. Ahmet’i tahttan indirip, yerine I. Mahmut’u geçirdiler. Böylelikle Patrona Halil İsyanı Lale Devri’ni sona erdirmiş oldu.

Share

2 YORUMLAR

  1. İlk olarak lüks tüketimden bahsettiğiniz şey nedir. İkinci olarak da osmanlı devletinin sosyal, ekonomik, toplumsal alanda o zamana kadar atılmış en geniş adımların atıldığı bir dönemi, nasıl sadece zevk ve eğlence dönemi diye geçiştirebiliyorsunuz.
    Twitter adım azem @1ase30

    • Sevgili Azem Poyraz, kaleme aldığım konu maalesef ki Lale Devri değil, Patrona Halil İsyanı idi. Eğer Lale Devri olsaydı ve ben bu şekilde yazsaydım yorumunuza hak verir hatamı kabul ederdim. Ancak konum Patrona Halil İsyanı olduğu için sebebini bu şekilde yazmak zorundaydım. İsyanın çıkış sebebi de araştırıp, okuduğum kaynaklarda böyle geçiyor. Saygılarımla..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here