27 Ekim Ergoterapi Günü

0

Ergoterapi (Occupational therapy) ülkemizde yeterince tanınmayan bir bölüm. Bu bölümün Türkiye’de açılması yurtdışında ünlendiği için değil ülkemizin ihtiyacı olduğu içindir.

27 Ekim Dünya Ergoterapi Günü, ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlayan Ergoterapi uygulamalarına dikkat çekmek ve bu konudaki farkındalığı artırabilmek amacıyla her yıl kutlanıyor.

Toplumun yaşam kalitesini arttırmak, engelleri azaltmak, temel ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntı çeken özel insanların hayata daha iyi uyum sağlaması için çabalamak..

 

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Nur Tunalı, Ergoterapinin kişilerin ya da grupların psikososyal ve yaşamsal uyumlarını sağlamaya yönelik faaliyetleri, yaşam koçluğu veya kişisel koçluk olarak da tanımlanan mentörlük hizmetlerini kapsayan bir bilim dalı olduğunu söyledi.

‘Ergoterapistler, birebir kişilerle, gruplarla veya topluluklarla iş birliği içinde çalışarak gerekli bilgi, beceri ve davranışlarla donatılan tıbbî, sosyal, davranışsal, psikolojik, psikososyal yaklaşımların birarada kullanıldığı eğitime sahiptir.

Ergoterapinin amacı yaşam kalitesini artırmaktır”

Ergoterapinin diğer alanlardan farkı kişiye anlamlı ve bir amaca dayalı olarak çeşitli aktiviteler yaptırarak yeteneklerinin ortaya çıkmasını ya da yeni hobiler elde etmesini sağlamaktır. Bunun sonucunda da insanların kendi ruhunu,psikolojisini  rahatlatmasını sağlamaktır.

Süregelen hastalığı olanların genel sağlık durumlarının iyileştirilmesinde, sağlık hizmetlerine ulaşmada, eşitsizliği azaltmada, yaşam kalitesini etkileyen unsurların iyileştirilmesinde ve sağlık yaşam uygulamalarının teşvik edilmesinde rol alırlar.’

Ergoterapistlerin çalışma alanları

‘Ergoterapistler her bir uygulama alanında farklı tanılar, ihtisas alanları ile çalışabilir. Bunlar arasında pediatri, ruhsal sağlık, toplum sağlığı, sağlıklı yaşlanma, rehabilitasyon, iş endüstrisi ve rehabilitasyon teknolojisi alanları sayılabilir.

Ergoterapistlerin en yoğun çalıştığı alanlarda birisi de “el rehabilitasyonu” dur. Günümüzde el rehabilitasyonunda çalışan terapistlerin büyük bir kısmı ergoterapisttir. Bununla birlikte diğer tıp alanları ortopedi, nöroloji, romatoloji ve onkoloji gibi temel tıp alanlarında da çalışabilir.

Ergoterapist ne iş yapar?

– Toplumdan dışlanmıış kişilerin toplumsal katılımını artırıcı çalışmalarda bulunur.

–  İşlevsel, psikososyal, sensomotorik ve/veya nevro-psikolojik bozuklukları olan hastaları tedavi eder.

– Hasta için kişi merkezli bir tedavi planı oluşturur ve uygular.

– Hastayı yemeğini yiyebilmek, giyinmek, yazı yazabilmek gibi günlük yaşam aktivitelerini temel işlem yeteneklerinin edinilmesini çalıştırır.

– Ortopedik yardımcı araçların kullanımında egzersiz yaptırır.

– İş yerinin düzenlenmesinde öneri getirir ve düzenler.

-Yaralanma veya fonksiyon kaybı sonrası kişinin işine geri dönebilmesi veya yeni bir iş kazanabilmesi için çalışır.

 

“Ergoterapist mesleğini tanıtmak çok önemli”

Prof.Dr. Nur Tunalı, ülkemizde çok genç bir meslek olan ergoterapi bölümünden 2013 yılında ilk 35 ergoterapistin mezun olduğunu belirterek ‘Türkiye nüfusu göz önünde bulundurulduğunda ergoterapi mesleğinin tanınmasında kurumsal veya toplumsal farkındalığı arttırmak, bu alana olan ihtiyacı vurgulamak son derece önemlidir.’ dedi.

27 Ekim sadece ergoterapist günü değildir. 

Kendilerini yalnız hissedenlerin günüdür.

 Kendini ifade etmekte zorlanan, konuşmayı geç öğrendiği için toplumdan uzaklaştırılan çocuğun günüdür.

Kötü alışkanlıkları olduğu için dışlanan, bağımlılıklarından kurtulmaya çalışamayan gençlerin günüdür.

Farklılıkları eksiklik gibi görülen küçümsenen insanların günüdür.

Anksiyete konuşma  bozukluğu olduğu için , toplum içerisinde utancından kendini anlatamayan insanların günüdür.

27 Ekim bütün olma günüdür, ayrımcılıkların bittiği gündür.

27 Ekim insanlığın günüdür.

Farklılıklarımızla birlik olmak umuduyla… Ergoterapi günümüz kutlu olsun.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here