27 Bin Yıllık Yörünge

0

27.000 yıllık yörüngeye sahip bir Gezegen var ve bu sadece başlangıç.

Güneş Sistemi’ndeki her gezegenin kendine özgü bir yörünge özelliği vardır ve bunlar oldukça değişkenlik göstermektedir. Güneş Dünyası Güneş’imizle ilgili tek bir yörüngeyi tamamlamak için 365.25 gün sürerse, Mars yaklaşık iki kat daha uzun süre alır – 686.971 gün. Sonra güneşin etrafında dönmek için Jüpiter ve diğer gaz devleri 11.86 ile 164.8 yıl arasında var. Fakat bunlar örnek olarak hizmet ederlerken gökbilimciler, CVSO 30’a baktığında bulduklarına hazır değildi.

Dünya’dan yaklaşık 1200 ışıkyılı uzanan bu yıldız sistemi, son yıllarda iki aday ekstrakranaya sahip bulunmuştur. Jüpiter’in kütlesi olan bu gezegenler, hem Göçmenlerden oluşan uluslararası bir ekip tarafından Hem Geçiş Metodu hem de Doğrudan Görüntüleme kullanılarak keşfedildi. Ve buldukları çok ilginçti: bir gezegenin yörünge süresi 11 günden az iken diğeri ana yıldızı yörüngede dolaşmak için 27 bin yıl sürüyor!

Büyük bir sürpriz olmasının yanı sıra, bu iki gezegenin farklı yöntemlerle saptanması tarihi bir başarıydı. Şimdiye kadar keşfedilen 2.000’den fazla ekstrakrenin büyük çoğunluğu dolaylı yöntemlerle tespit edildi. Bunlara, ana yıldızın yolunu keserken neden oldukları karartma etkisini ölçerek gezegenleri tespit eden yukarıda adı geçen Transit Metodu ve gezegenlerin ana yıldızlarında yer çekimsel etkisini ölçen Radyal Hız Metodu dahildir.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here