24 Nisan Dünya Laboratuvar Hayvanları Günü

0

24 Nisan Dünya Laboratuvar Hayvanları Günü

1. TARİHÇESİ
Her yıl milyonlarca hayvan canlı olarak deneylerde kullanılıyor. Kesiliyor, ısıtılıyor, donduruluyor, zehirleniyor, aç bırakılıyor ve depresyona sokuluyor. Bağımlılık yapan ilaçlara, kostik kimyasallara, iyonlaştırıcı radyasyona, kimyasal ve biyolojik silahlara, elektrik şokuna, açlık ve susuzluğa, psikolojik işkenceye maruz kalan hayvanlar çok acı çekiyor.
Bu duruma bir son vermek adına, her yıl 24 Nisan’da laboratuvar hayvanları anılıyor ve onların acılarına dikkat çekiliyor. Ulusal Anti-Viviseksiyon Kurumu (NAVS), bugünü laboratuvarlardaki hayvanlar için “uluslararası bir anma günü” olarak tanımlıyor. Bu özel gün ilk kez NAVS’ ın çabalarıyla 1979 yılında gündeme getirildi. 24 Nisan tarihinin seçilmesinin nedeni ise eski NAVS başkanı ve büyük bir hayvan sever olan Hugh Dowding’in doğum günü olmasıydı.

2. NAVS’IN ÇALIŞMALARI ve AMACI
NAVS’ ın istatistiklere göre, her yıl yaklaşık 100 milyon hayvan acı çekiyor ve laboratuvarlarda ölüyor. Oysa ki hayvanlar üzerindeki testlerin yerini alabilecek ileri teknoloji alternatifleri gün geçtikçe artmaktadır. Dünya Laboratuvar Hayvanları Günü, hem daha etkili ve güvenilir olan hem de canlıların ölümüyle sonuçlanmayan alternatifler hakkında farkındalık yaratmaya odaklanıyor.

3. PEKİ NEDEN HAYVAN DENEYLERİNE KARŞI BU KADAR TEPKİ VAR?

Karşı olmak için, onların birer duygusal varlık olduğu, her şeyi hissettiği ve acı çektikleri gibi duygusal sebeplerimizin yanı sıra çok sağlam maddi sebepler de var.
a. İnsan hastalıklarının %2’den azı (%1.16), hayvanlarda görülüyor.
b. Hayvan testleri ve insan sonuçları ancak %5- %25 oranında birbirini tutuyor.
c. Hayvan deneyleri üzerinde başarıya ulaşmış ilaçların %95’i, insan için yararsız olduğu ya da insan için tehlikeli olduğu gerekçesiyle doğrudan atılıyor.
d. Hayvan test sonuçlarının, insanlar için ilintisiz olduğu gerçeği, birçok şirket tarafından mazeret olarak kullanılıyor.
e. Doktorlara, hayvanlarla insanlar arasında var olan anatomik ve fizyolojik farklılıklar nedeniyle, hayvan deney sonuçlarının yanıltıcı olup olmayacağı sorulduğunda; doktorların %88’i, bu anlamda, hayvan deneylerinin yanıltıcı olacağını bildirmiştir.
f. Kemirgenler, hemen hemen her zaman her tür kanser araştırmasında kullanılan deney hayvanlarından. Ve kemirgenler, hiç bir zaman insanın yakalandığı kanser türüne yakalanmazlar.
g. Laboratuvarda kullanılan deney hayvanlarının farklı cinslerde (dişi –erkek) olması halinde, sonuçlar birbiri ile çelişik çıkmaktadır.
4. Kan nakli, hayvan deneylerinde elde edilen başarısızlıklar yüzünden 200 yıl, yine, kornea nakli hayvan deneylerinde elde edilen başarısızlıklar yüzünden 90 yıl gecikmiştir.
Bence bunca sebep varken ki bunlar sadece sağlık sektörüne hitap eden sebepler – bunun yanı sıra işin kozmetik boyutu var birde; sadece insan zevkine hitap ettiği için katledilen onca canlı deneylerde kullanılıyor- o canlılara haksızlık değil mi?

5. LABORATUVAR HAYVANLARI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Laboratuvar hayvanları denilince akla Tıp, Veteriner Hekimliği, Diş Hekimliği, Eczacılık, Biyoloji ve Genetik gibi alanlarda yapılan çalışmalarda deneyler için kullanılan hayvanlar gelmektedir.
Bu hayvanlar keçi, koyun, domuz, kurbağa, tavşan, fare, sıçan, hemster vb. hayvanlardır.
Kediler ve Köpekler, Pet hayvanları grubuna dahil olduğu için WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından deneylerde kullanılması yasaklanmıştır.
Ancak bir çok deneyde koyun, keçi ve domuz da kullanılamaz çünkü; koyun ve keçiler geviş getirmektedirler bu durum onların kompartımanlı bir mideye sahip olmalarını gerektirir ve bu yüzden genel anesteziye dayanamazlar. Bu sırada yapılan işlemler onlar için adeta birer işkenceye dönüşür ve kullanıma bu yüzden uygun değildirler.
Domuz ise çok yağlı bir vücuda sahiptir. Bu durum deneysel tıp çalışmalarında problem meydana getirir.

DENEYLERDE YAYGIN OLARAK KULLANILAN HAYVANLAR

1.Fare
– Alem: hayvanlar
– Şube : kordalılar
– Sınıf : memeliler
– Takım: kemiriciler
– Tür: fare
İdeal bir deney hayvanıdır. Tıbbi, biyolojik, medikal araştırmalar yapan kuruluşlarda mutlaka fareler yetiştirilir. Birçok kimyasal maddelere ve mikroplara karşı dayanıklılık gösterdiklerinden dolayı uygun deney hayvanları olarak kullanılabilir. Ayrıca farelerin çok genetik yapısı insanlara benzemektedir ve üreme hızları göz önünde bulundurulunca deney için ideal hayvanlardır.

2.Kobay
– Alem: hayvanlar
– Şube: Kordalılar
– Sınıf: Memeliler
– Takım: kemiriciler
– Familya: Caviiadae
– Cins: Cavia
– Tür: Cavia Porcellus
Kobayların biyolojik yapıları da fareler gibi kısmen insanlara benzemektedir. Vücutları C vitaminini kendileri üretmezler. Deney sırasında beslenirken C vitamini bulunan takviye gıdalarla beslenirler. Deney sırasında uysaldırlar; tepki ve reaksiyon göstermezler. Rutubete karşı çok duyarlıdırlar.

3.Sıçan
– Alem: hayvanlar
– Şube: Kordalılar
– Sınıf: Memeliler
– Takım: kemiriciler
– Familya: Faregiller
– Cins: Rattus
– Tür: Beyaz Sıçan
Sıçanlar sağlam hayvanlardır. Vücutlarında ter bezleri yoktur; koku alma duyuları da çok sağlamdır. Bununla beraber işitme yetenekleri de çok güçlü canlılardır. Sıçanlar çok doğurgandır. Et yiyen sıçanlar ısırabilirler; deneyler yapılırken buna dikkat edilir.

6. BİR LABORATUVAR DENEYİ

1997 senesinde Joseph ve Charles Vacanti tarafından bir farenin sırtında yetiştirilen insan kulağı. Bunu yapmak için bir inekten alınan kıkırdak hücreleri, farenin sırtına yerleştirildi ve insan kulağını üretecek genler hücrelere eklendi. Böylece ilerleyen dönemlerde insanlar için organ üretiminin mümkün olması umuluyor. Bu konuda, o zamandan bu yana büyük atılımlar yaşandı ve bunları, hayvan deneylerine borçluyuz.

Tabi bunlar yani yukarıda bahsettiğim ( başlık 5-6 arası ) bilgilerin hiç biri ama hiçbiri hayvan deneylerini onayladığım manasına gelmez. Sadece bilgi aktarımı amacıyla yazılmış yazılardır. Bilakis; en çok da Kozmetik çalışması amacıyla yapılan deneyleri kınıyorum.

Havva Nur Akı

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here