2018 KPSS Lisans Puan Hesaplama Sistemi! KPSS’de Kaç Net Kaç Puan Yapar?

0
2018 KPSS Lisans Puan Hesaplama Sistemi! KPSS kaç net kaç puan yapar?
2018 KPSS Lisans Puan Hesaplama Sistemi! KPSS kaç net kaç puan yapar?

Kamu kurumlarında memur olma hayali kuran adaylar, ÖSYM Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan  KPSS Lisans Kamu Personeli Seçme Sınavı’na 22 Temmuz 2018 tarihinde katılım sağlayacaktı. Emeklerinin karşılığını alarak hedeflerini kamu kurumlarına yerleşmek amacı içerisinde olan adaylar, tertip edilecek KPSS Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrasında dört gözle sınav sonuçlarını beklemeye koyulacak. Tüm bunların yanı sıra; uygulamaya alınan zorlu sınav maratonunun hemen ardından kamu kurumu kadrosundaki yerini almak amacı olan memur adaylarının akıllarında soru işareti bırakan hususlar arasında ilk olarak, ‘’kaç net kaç puan yapar’’ ve ikincil olarak ise ”KPSS Lisans puanı hesaplamasının nasıl yapıldığı” oldu. Peki, gecesini gündüzüne katarak istedikleri puanı ve başarı sıralamasını yakalamayı bekleyen milyonlarca aday tarafından ağırlıklı olarak kontrol mevzusu haline gelen KPSS Lisans puanı nasıl hesaplanır? İşte, içerisinde sınava dair detaylı bilgilerin tamamına ulaşabileceğiniz 2018 KPSS Lisans Puan Hesaplama Sistemi!

2018 KPSS Lisans Sınavı Yorumları! KPSS Nasıldı, Zor Muydu, Kolay Mıydı?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından resmi internet sitesi aracılığıyla yayımlanan sınav takvimi yönünde KPSS Lisans Kamu Personeli Seçme Sınavı milyonlarca adayın katılımıyla beraber 22 Temmuz 2018 tarihinde yani bugün düzenlendi. KPSS Lisans birinci seans olan Genel Yetenek-Genel Kültür sınavı saat 10.15’te yapılırken, ikinci seans olan Eğitim Bilimleri sınavı ise saat 14.45’te gerçekleştirilecek. KPSS Kamu Personeli Seçme Sınavı uygulamasına katılım sağlayacak adaylar için bir sonraki adım olan ÖSYM’nin verdiği tarihe kadar sınav sonuçlarını bekleme ve bu zaman dilimi içerisinde sınav puanlarını hesaplama süreci başlayacak. KPSS Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın akabinde yayınlanacak soru ve yanıtlar sonucunda, KPSS Sınav Puanı Hesaplama Sistemi üzerinden takribî olarak puanlarını bilebilme imkanı elde edebilecek.

kpss

2018 KPSS LİSANS KAÇ SORU SORULDU? KPSS LİSANS SORU DAĞILIMLARI…

KPSS Lisans sınavının ilk seansı olan 1 milyon 234 bin 617 adayın katılım sağladığı Genel Yetenek Sınavında; Matematik 27 soru, Türkçe 30 soru ve Geometri 3 soru olmak üzere toplamda 60 adet soru yöneltilecek. Genel Kültür sınavında ise; Coğrafya 18 soru, Tarih 27 soru, Aktüel Bilgiler 6 soru ve Vatandaşlık 9 soru olmak üzere 60 soru sorulacak.

KPSS Lisans sınavının ikinci seansı olan 440 bin 324 adayın katılım sağladığı Eğitim Bilimleri sınavında; Ölçme ve Değerlendirme 12 soru, Öğretim İlke ve Usulleri ve Teknikleri 16 soru, Gelişim Psikolojisi 12 soru, Öğrenme Psikolojisi 16 soru, Rehberlik ve Özel Eğitim 12 soru, Program Geliştirme 4 soru, Sınıf Yönetimi 4 soru ve Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı 4 soru olmak üzere toplamda 80 soru yöneltilecek.

2018 KPSS LİSANS NETİCELERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM Başkanlığı tarafından resmi site üzerinden yayımlanan akademik takvime göre, KPSS Lisans Kamu Personeli Seçme Personeli sonuçları 31 Ağustos 2018 tarihinde açıklanacak.

2018 KPSS KAÇ NET KAÇ PUAN YAPAR?

Amaçlarını gerçekleştirebilmek üzere sınavda ter döken milyonlarca aday KPSS 2018 Lisans kısmı Puan Hesaplaması nasıl yapılır? Sorusuna cevap aramak üzere kolları sıvadı. Başka taraftan da zorlu sınav maratonunda yerini alacan adaylar tarafından, sınav puanı hesaplamasında faydalanabilecekleri KPSS kaç netin kaç puan yapacağına ait denetlemelere hız kazandırıldı. İşte, sınavda elde ettiğiniz puanlarınız ve puanınıza karşılık gelen netlerinizle beraber KPSS Lisans puanı hesaplama işlemi basit ve hızlı bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

KPSS LİSANS P3 PUANI

55 NET->70 PUAN
62 NET->75 PUAN
72 NET->80 PUAN
84 NET->85 PUAN
91 NET->90 PUAN

2018 KPSS LİSANS PUAN HESAPLAMA SİSTEMİ! KPSS LİSANS PUANI HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

kpss

2018 KPSS LİSANS PUANI NASIL HESAPLANIR?

Kamu kurumlarında memur olmak isteyen adayların katılım sağlayacakları KPSS Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda kazandıkları puan ve elde ettikleri başarı sıralamasını genel olarak netler ve standart sapmalar tanımlayıcı olmaktadır. Bu bilgi yönünde sadece yapılan net rakamının önemli olamadığı puan hesaplamasında, standart sapma son derece önem teşkil etmektedir. Senelere göre farklılık talep edebilen ve başarı ortalaması da göz önünde bulundurulan standart sapma ile adaylar +5 -5 puan fazla ya da noksan puan alabilmektedir.

Öte yandan KPSS Lisans Puanının nasıl hesaplandığını kısa bir biçimde yönteme edecek olursak; 0.5 x Genel kültür + genel hüner neti + 40 ile -+5 puan ilave ederek hesaplanmaktadır. Puan hesaplamasında en önemli şart olan, ‘’standart sapma’’yı da kesinlikle önemsiz görmemek gerekmektedir. Zira yapılan puan hesaplaması ile ÖSYM’nin açıkladığı KPSS puanı arasında +-5 puan oynayabilmektedir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here