2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul

0
Avrupa Kültür Başkenti İstanbul
Avrupa Kültür Başkenti İstanbul

Avrupa Kültür Başkenti Nedir?

Avrupa Kültür Başkenti uygulaması ilk olarak Yunanistanda, Yunanistan kültür bakanı Melina Mercouri’nin girişimleriyle 1985 yılında başlatılmıştır.

Avrupa Birliğinin en bilindik projelerinden biri olan Avrupa Kültür Başkenti uygulaması şehirlerin kalkınması, kültür başkenti seçilen şehirlerdeki insanların katıldığı etkinliklerle şehirde bir hareketliliğin sağlanması, şehir kalitelerinin yükseltilmesini amaçlamaktadır.

Avrupa Kültür Başkenti olmak şehirlere gerek sosyal, gerek kültürel, ya da ekonomik açıdan değer katmaktadır.

Avrupa Kültür Başkenti olan şehirler, dünyada şehirlerini bu vesileyle ile de ülkelerini tanıtabildikleri için bu onlar için bir fırsattır.

Avrupa Birliği, 2000 yılından beri Avrupa Kültür Başkenti seçilen şehirlere ekonomik olarak yardım etmektedir.

2005 yılından sonraki seçimlerde, birden fazla şehrin Avrupa Kültür Başkenti olabileceğine karar verilmiştir.

2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan şehirlerden biri de İstanbul’dur.

Avrupa Kültür Başkenti İstanbul

Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’da birçok proje gerçekleştirilmiştir.

Tiyatro oyunları, sergiler, konserler..

Şehirde sanatsal faaliyetlerin hareketliliği mevcuttur.

1990 adet projenin sunulduğu 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’da bu projelerden sadece 282 adedi kabul edilmiş ve 60 adedi hayata geçirilmiştir.

2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul için toplam 122 milyon lira harcama yapılmıştır. Harcamaların 40 milyon lirası şehrin tarihi eserlerinin onarımında kullanılmıştır.

Anadolu ateşinin gösterilerinden, U2 gurubunun verdiği konsere kadar yıla damgasını vuran bir çok etkinliğin yer aldığı 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’da sadece tiyatro oyunları, sergiler, konserler, gösteriler değil yapılan restorasyon çalışmaları, tarihi eser onarımları, çevre düzenlemeleri gibi birçok kalıcı proje de hayata geçirilmiştir.

Kentsel projeler kapsamında açılan kültür merkezlerinin ve müzelerin de şehrin kültürel kalkınmasında yeri ve önemi büyüktür.

Bugün hala İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasıyla başlayıp günümüze kadar gelen çalışmalar mevcuttur.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here