20 yaşındaki Ağca’nın İpekçi suikasti

0
24
SUİKAST

11 EKİM 1979 GAZETECİ ABDİ İPEKÇİ CİNAYETİ ZANLISI MEHMET ALİ AĞCA’ NIN YARGILANMASINA BAŞLANDI

Gazeteci, fikir adamı Abdi İpekçi;

9 Ağustos 1929’ da İstanbul’da doğdu. Eğitimli, ileri görüşlü bir ailenin çocuğu idi. Babası Cevat Bey ve Annesi Vesime Hanım onun eğitimine son derece önem verdiler. İlkokulu mahallelerindeki Işık İlkokulunda,  Liseyi İstanbul’un köklü liselerinden biri olan Galatasaray Lisesinde okudu. Zekası ve ileri görüşlülüğü ile  okuldaki birçok hocanın da dikkatini çeken Abdi İpekçi lise yıllığında kendine yöneltilen “gelecek hakkında ki proje ve hedefiniz nedir” sorusuna; “Matbaacılıkta inkılap yapıp memlektimiz de baskı tekniğini ve sanatını Avrupa ayarına yükseltmektir”  cevabını verip devrimci ruhunu daha buradayken göstermiştir.

Liseden sonra ise Hukuk fakültesinde eğitimine devam etmiş gazeteci olmak yolunda kendini geliştirmek adına Vatan gazetesinde çalışmaya başlamıştır. Fakat burada da aynı zamanda amcasının da çok yakın arkadaşı olan gazetenin sahibi İpekçiyi farklı fikirlerinden dolayı eleştirmiş “ bundan gazeteci  olmaz, siz bunu tüccar yapın” demiştir. Bu söz üzerine İpekçi gazeteden ayrılmış fakat pes etmemiştir. Yeni İstanbul, İstanbul Ekspres ve Yeni Sabah gazetelerinde yazılar yazmış, yazı işleri müdürlüğü yapmıştır. Suikastten önce ise Milliyet Gazetesinin yazı işleri müdürü ve genel yayın yönetmeliğini üslenmiştir.

Yaşadığı dönemlerdeki anarşi ve terör olaylarına fazlaca kafa yorar, bu konuda birçok inceleme ve araştırmalarda bulunurdu. Bu anarşi ve terör ortamından kurtulmak için iktidar ve muhalefet liderleri arasında yapıcı bir diyalog kurulmasından yana olan, devlet  yönetiminde partizanlığın ve duygusallığın yerine akılcı, çağdaş, ılımlı bir uyugulamanın almasını isterdi.  Yine bu dönemlerde İpekçi’nin yoğun ve gizli bir dosya ile meşgul oduğu, dosyanın içeriğinin en yakınlarındakilerden bile saklandığı bilinmektedir.

1979 Şubatında  kuvvetle muhtemel ki bu gizli dosya konusunda konuşmak için dönemin Başbakanı ve Abdi İpekçi’nin yakın arkadaşı olan Bülent Ecevit’le Ankara’da görüşmedeydi. Bu görüşmenin ardından İpekçi İstanbul’a döndü gazeteye uğradı. Oradan evine doğru yol aldı. evine 300 metre kala aracında Mehmet Ali Ağca tarafından suikaste uğrayarak hayatını kaybetti.

Mehmet Ali Ağca suikastten 5 ay sonra yakalandı. 20 yaşındaydı. Cinayeti tek başına yaptığını söylese de. Konuşmalarından bu cinayette 5 kişi şüpheli bulundu. Bunlardan ilki; Ağcayı cinayetten sonra evinde saklayan Abdullah Çatlı ikincisi;  tetikçi Ağca, üçüncüsü; suikastin ikinci adamı olan Oral Çelik, dördüncüsü; azmettirici Yalçın Özbay, beşincisi ise; silahı Ağca ya temin eden Mehmet Şeneldi.

Bu beş isim aynı zamanda Susurluk skandalında da şüpheliler arasındalardı.  Sadece bununla sınırlı kalmayan bu kilit isimlerden üçü aynı memleketli. İkisi ise aynı okul mezunuydular. Ayrıca Ağca, Çatlı, Özbay, ve Oral Çelik adına banka hesaplarında 5000 dolar olduğu da soruşturmadan sonra ortaya çıkan şaibeli durumlardan biridir. . Ağaca  suikastten hemen sonra mhp il binasına giderek suikastteki silahı Mehmet Şenele vermiştir.

 

AĞCA’NIN CEZASI

Ağaca suikastten beş ay sonra yakalandı ve idamla yargılanırken 1979 yılında en iyi askeri korumalı cezaevi olan Maltepe Askeri Cezaevi’nden kaçırılarak Bulgaristan’a götürüldü. 13 Mayıs 1981 yılında ise Papa II. Jean Paul e suikast düzenledi. Ağca 2000 yılında İtalya da ki aftan yararlanarak Türkiye ye iade edildi. 1991 yılına gelindiğinde ise Ağca nın cinayetten aldığı ölüm cezası İnfaz Yasası gereği 10 yıl hapse çevrildi. Ceza evinden 18 Ocak 2010 tarihinde çıkmıştır.

Merve Nazlı
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here