2. Rus Çeçen Savaşı 500 Yıllık Kaos

0
53
Russian soldiers take their position near the village of Shatoy, Chechnya.

Aslında bu savaş 1552 yılında Rus çarlığının Kazan şehrini işgaliyle başlamıştır yani o bölge 5 asırlık onurlu bir bağımsızlık direnişi vermektedir. Şüphesiz Çeçenler bu direnişin sembol milletidir kuzey kafkasyanın ve Dağıstan ın bağımsızlık hareketinin öncüleridir.

Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla 1991 yılında eski bir sovyet generali olan Cevher Dudayev‘in 1992 yılında Çeçenya nın bağımsızlığını ilan etmesiyle kurulur bu devlet ve ilk devlet başkanı Cevher Dudayev‘in rus generalliğinden istifa ederken söylediği ‘Benim için Çeçen olmak en büyük rütbedir’ sözüyle sağlam bir temelde başlar. Cevher Dudayev in öncülüğünde kurulan ilk Çeçen Devletinin başkenti Caharkaledir rusların verdiği isimle söylemek gerekirse Grozni.

İlk savaş rusların 1993 yılında Çeçenyanın başkenti Caharkaleyi işgaliyle başlar ancak dirayetli ve akıllı bir millet olan çeçenler 2 yıl süren bu savaşı kazanır rusları dünya nezdinde adeta rezil ederler. Ruslar verdikleri ağır kayıpların verdiği itibarsızlığa son vermek adına 1996 yılında karşılıklı anlaşma imzalayarak savaşı sona erdirir. Şüphesiz ilk savaşın kazanılmasında Çeçen devletinin çok zeki çok yetenekli komutanlara sahip olması önemli rol oynamıştır.

2. Çeçen Rus savaşı ise 1999 yılında Putin‘in başbakan olmasıyla başlayan bir süreçtir. moskovada Kgb tarafından patlatılan birkaç terör maksatlı bomba bahane edilerek ve bu eylemleri Çeçen komutan Şamil Basayev e yakıştırarak 2. Çeçen işgaline kılıf hazırlanmış ve 1 ekim 1999 yılında bir sabah rusların grozniyi işgaliyle başlamıştır. Bu savaş tam 10 yıl sürmüş ve 2009 da rus kuklası bir hükümet kurularak son bulmuştur.

    2. Çeçen savaşı insan hakları ihlalleri yağmalama işkence tecavüz gibi birçok olayla doludur ruslar adeta 10 yıl bu ülkede terör estirmişlerdir yaptıkları zulümler birçok sivil toplum kuruluşlarının raporlarına yansımıştır. Çeçenlerin önde gelen isimlerine çeşitli kumpaslar kurarak yada aile fertlerini katlederek adeta bu onurlu direnişçileri kahpece etkisiz hale getirmişlerdir. Çeçen Rus savaşı kahraman ve kahramanlıklarla doludur.  Yalnız Kurt lakaplı Salman Raduyev rus hapishanelerinde zehirlenerek öldürülmüştür.

Ve şüphesiz Şamil Basayev son nefesine kadar Çeçen İçkerya Cumhuriyeti nin bağımsızlığı için cihat etmiş ve yakın tarihte emsali olmayan bir efsanedir. Savaşta kaybettiği bacağının yerinde protez bacağı ve ellerinin birkaç eksik parmağıyla son nefesine dek vatanı uğruna mücadele eden gerçek bir kahramandır. Rusların bu millete neden 500 yıldır dizçöktüremeyişinin en açık cevabıdır Şamil Basayev adeta rusların korkulu rüyası olmuştur savaş boyunca ve oda şuan hayatta değildir.

     

    Öyle bir komutandır ki moskovada kgb ofisini basıp orada  lenin resminin önünde poz verip tek kayıp vermeden moskovadan ayrılacak ve bu fotoğrafıyla adeta rus devletini dünya kamuoyuna rezil edecekti. Şamil Basayev in buna benzer eylemleri saymakla bitmez ve bu eylemleri yaptığında kellesine ruslar tarafından en yüksek ödül konulan insan olduğunu söylediğimizde kısmen ruslarla dalga geçtiğini bile söyleyebiliriz.

Sonuç olarak 10 yıl süren rusların bu onursuz işgali bitmiş gibi görünsede çeçen direnişi hala devam etmekte. 2. Çeçen savaşının kazananı rusya olmuştur ülkenin başına şaibeli bir seçimle kendi kuklaları Kadirov’u getirip işgali sona erdirmişlerdir ülkenin gerçek sahipleri olan kahraman mücahitler ise ülke dışında dağlık alanlarda hazır bir şekilde direniş ruhunu kaybetmeden hayatlarına devam etmektedirler işte 500 yıllık savaş 500 yıllık onurlu direniş ve onlarca binlerce gerçek kahraman savaşçılar.

ÇEÇENLER TERÖRİST DEĞİL ASIRLIK ONURLU DİRENİŞİN VE CİHADIN SEMBOLÜ OLAN GERÇEK KAHRAMANLARDIR

Saygılar…

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here