2 Aralık Köleliğin Kaldırılması Günü

0
45

Kelime manası olarak köle; bir insana ait olan ve eşya gibi alınıp satılabilen kişiye denir. Kölelik sömürgecilik kavramıyla bağlantılıdır. Eski çağlar dan başlayıp 19. Yy’a kadar devam etmiştir. Tabi resmiyette 19. Yy’dır günümüzde hala devam ettiği bariz bir şekilde ortadadır. Coğrafî keşifler sırasında ilk olarak İspanyol ve Portekizli işgalciler yerli halkı katletmişler, milyonlarca yerliyi köle olarak çalıştırmışlar ve birçok Avrupalı vatandaş bu topraklara yerleşmiştir. Elinden toprakları alınan yerliler köle olarak çalıştırılmıştır. Şimdinin çocuk tacirlerine benzeyen köle tacirleri, köleleri pazar yerlerinde zincirleyerek bir mal gibi satmışlardır. Büyük kazanç elde etmişler ve siyahilerin çalışmasıyla, fiziksel gücüyle beyazlar zenginleşmişlerdir. Kölelik o kadar yaygınlaşmıştır ki 1700’lü yıllarda Virginia’da 16.000 köle varken bu sayı 1770 yılında 187.000’e ulaşmıştır. Eski medeniyetlerde bir leke olarak kalacak olan kölelik gibi bir müessesenin ortaya çıkması belli bir halkın kendini üstün görmesiyle başlayıp savaşlarda kazandıkları topraklarla birlikte insanları da bir mal gibi görüp köleleştirmeleriyle meşrulaşmıştır. Avrupalıların ve Amerikalıların Kızılderililere yaptığı soykırımlar günümüzde hala güncel bir konu olarak önümüze çıkıyor. Kristof Kolomb’un Amerika kıtasını keşfiyle birlikte bu yeni kıta’nın sakin hayatı birden bire değişmiştir. Bu kıta da tek tip şeklinde yaşayan Kızılderililer beyaz ırkın hışmına uğramıştır. Bu soykırımlar yaklaşık 500 yıl devam etmiştir. Kızılderililer techiri yapılmış, sömürülmüşler, zorla kısırlaştırılmışlar ve çiçek hastalığını bilerek ve isteyerek kızıl derililere bulaştırmak suretiyle uygulamışlardır.

• Kristof Kolomb’un İspanyol kraliçesine Kızılderilileri anlatan mektubu.
“Yeryüzünde bunlardan daha iyi bir ulus bulunmadığına majesteleri önünde ant içebilirim. Komşularını kendileri kadar seviyorlar, konuşmaları son derece tatlı ve kibar, konuşurken hep gülümsüyorlar. Elli adamla bu halkın hepsini boyunduruk altına alabilir ve onlara her istediğinizi yaptırabilirsiniz.”

Kızıldereliler günümüzde çok az sayıda yaşamını sürdürüyor ve bu soykırım için 2000 yılında ABD’nin Kızılderili işleri bürosu başkanı yapmış oldukları bu soykırım için Kızılderililerden özür dilemiştir.
Yeni yerler keşfedilirken Afrika’nın da bölge bölge keşfedilmesinden sonra köle tüccarlarının dikkati bu bölgeye çevrildi. Evet   sömürgeciliğin itiş kakış alanı, bugünün Amerikasını var eden yer. Yüzyıllarca sömürüye köleliğe maruz kalmıştır. Avrupa’ da köle tüccarları bir at karşılığında 25, 30 köle satmaları bu sömürüyü gözler önüne seriyor. Afrika’dan 10 milyondan fazla kişinin köleleştirilerek götürüldüğü biliniyor. Köle ticareti zincire vurma gibi insanlık dışı uygulamada sahne olmuştur. Şuan Afrikalılar müzelerde atalarının köleleştirilmesini unutturmamaya çalışıyorlar. Köleliğin kaldırılması için tarih boyunca birçok mücadeleler yapılmıştır. Köleliği resmen ortadan kaldırma şerefi Danimarka’ya aittir. 1792’de Danimarka köleliği ve köle ticaretini resmen yasak etmiştir. Kölelik Ingiltere‘de 1833’te kaldırılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri 1808’de köle ihtilalini yasak eden bir kanun çıkarmış fakat iç savaşa kadar köleliğe engel olunamamıştır. Osmanlıda köleliği ilk kaldıran devletler arasındadır. Tanzimattan sonra esir ticareti yasak edilmiştir. 2 Aralık uluslararası toplum tarafından köleliğin kaldırılmasına ilişkin gün olarak kabul edilmiştir. Ancak kölelik küresel olarak yok edilemedi ve bugün dünya genelinde 30 milyon köle insan olduğu tahmin ediliyor. Ülkelerin başında Hindistan, Çin, Pakistan, Nijerya, Etiyopya ve Rusya geliyor.

Tuğçe Akkuş
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here