1999 – Yasemin Dalkılıç tüpsüz dalmada dünya rekoru kırdı (68 m).

0
21

7 KASIM 1999
Yasemin Dalkılıç Deniz ve serbest dalışla tanışması 3-4 yaşlarında yüzmeyi öğrenirken başladı. bu ilgisini denizden kilometrelerce uzakta yaşadığı şehirde (jacques Cousteau) belgeselleri seyrederek evde suyun altında oyunlar oynayarak kendini tatmin etti.

1999 yılında antrenörü (Rudi Castaneyra) ile tanıştığı sene içinde serbest dalışın en zor disiplininde 68 metre derinliğe dalarak yeni bir dünya rekoruna imza attı.

Yasemin Dalkılıç, 7 Kasım 1999 Pazar günü saat 11.11’de Bodrum Yalıçiftlik İber Otel’de 68 metreye inerek Serbest Dalış Kuralları ve Eğitimi Birliği’nin geçerli saydığı kurallara göre, ‘‘Malzeme Destekli Sabit Ağırlıkla Serbest Dalış Bayanlar Dünya Rekoru’’nun sahibi oldu. Yasemin, rekorunu, dalış ve çıkışını sadece palet yardımıyla yaparak kırdı. Saat 11.11’de üzerinde dalış elbisesi, özel bir gözlük, paletleri, el bileklerine bağlı 750’şer gramlık iki ağırlıkla suya dalan Yasemin, 2 dakika 48 saniye olarak belirlenen dalış süresini 2 dakika 27 saniyede tamamlayarak elinde rekor plaketiyle su üstüne çıktı. Yasemin, bu dalışla ABD’li (Tanya Streeter)’in rekorunu bir metre derine inerek geride bıraktı.

Bu Yasemin’in ilk dünya rekoru oldu! Aynı zamanda serbest dalışın en zor kategorisi olmasına rağmen, en gözde kategorisi oldu. Pekçok diğer serbest dalıcı kariyerlerine daha kolay dalışlarla başlarken Yasemin en atletik, zor ve teknik olarak çok komplike kategoriyi tercih etti. Bu kesinlikle dalış dünyasına geldiğini bildirmenin mükemmel ve net bir yoluydu. Rekor uluslararası F.R.E.E. (Serbest Dalış Kuralları ve Eğitimi Birliği) hakemlerince resmi olarak tescil edildi.

*Kategori: Malzeme Destekli Sabit Ağırlık
*Tarih: 7 Kasım 1999
*Yer: Bodrum, Türkiye
*Dalış süresi: 2:37
*Rekor sayısı: 1
*Tescil eden kurum F.R.E.E.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here