1999-2004 Arası Efsane Diziler

0
110

1. Çarli

Hatırladınız mı Çarli’yi? O kadar insan oturur bir maymunu izlerdik bayıla bayıla. 1999’da Star TV’de başlayan bu komedide usta oyuncu İlker Aksum oynuyordu. E tabii o zamanlar daha yeniydi, usta değildi.

Afakan’a Amerika’daki amcasından bir maymun miras kalıyordu. Afakan’da benim bahtıma da bu düşer diyerek kabulleniyordu Çarli’yi. Ah Afakan, emin ol bizim Amerika’da bir amcamız olsa maymun bile miras kalmaz. Sonra da birlikte çeşitli, komik maceralar yaşıyorlardı işte!

 


2. Ayrılsak Da Beraberiz

1999’da başlayan bu dizinin ilk bölümlerinde kadın başrol Janset’ti hatırlarsanız. Trt1de başlayan bir komediydi.

Saçma nedenlerle ayrılan Berna ve Teoman ortak aldıkları evden taşınmak istemeyince evi paravanla ortadan ikiye ayırmış, birlikte yaşar olmuşlardı.

Şimdi normalde böyle bir yaşam olmaz, olsa da zaten hemen barışılır, insan her gün gördüğü adama nasıl küs kalsın seviyor madem? Bir de tuvalet işini nasıl çözmüştü bunlar ya? İnsan soruyor haliyle.


3. Deli Yürek

Evet, dizinin müziği hemen işitiliyor kulaklarda adını gördüğümüz gibi. Haydarinnn naa rinn rarin raraaay!
Çok merak ediyorum bu nakaratı nasıl bulmuşlar?

Bu dizi 1999 yapımı bir Osman Sınav dizisi. Yayınlandığı gibi efsane olmuştur hatta Türk dizi sektörünün kült dizilerindendir diyebiliriz.

Kenan İmirzalıoğlu’nun yıllar geçse de üzerinden atamayacağı mafya, kabadayı rolü işte bu diziyle gelmiştir. Polat Alemdar falan var ya, o yokken Deli Yusuf vardı be!Beheyyt Deli Yusuf! Silah, gül teması hala gözümün önünden gitmez. Herkes haydarinn naa rinn na rinn rirarayy diye gezerdi etrafta!


4. Yılan Hikayesi

Dizinin adı aslında Yılan Hikayesi iken herkes Memoli diye bilirdi. Halbuki Memoli’ye sadece iş arkadaşları Memoli derdi. Valla ben çok sonra öğrendim dizinin adının Memoli değil de Yılan Hikayesi olduğunu.

1999 yapımı bu dizi polisiye dizilerin efsanesi olmuştur. Harbiden iyiydi ama! Herkes Mehmet Ali Alabora’dan özenerek jöleyi basardı kafaya, kalıp yağ gibi dolaşırlardı etrafta.

Meltem Cumbul gidince pek olayı kalmadı. Tabii ya Zeyno ile tatlı atışmaları olmadan dizinin tadı mı olur? E be köylü kızı! E be köylü kızı ne diye bıraktın diziyi?

Kadro da efsaneydi yalnız. Mehmet Ali Alabora, Meltem Cumbul, Emre Kınay, Tekin Tekindor, Belgin Doruk ve daha nicesi! Blok flütle az mı çalmadık jenerik müziğini be!


5. Yedi Numara

 

2000 yılında TRT1’de yayın hayatına başlayan Yedi Numara komedi türünde ülkemizin en önemli dizilerindendir.

Şahsen ben diziyi izlemediğim için konusunu tam olarak bilmesem de izleyeni çoktu o dönemler. Dört üniversiteli genç kız yedi numaralı evin üst katını tutar. Onların altına da köyden üç genç oğlan gelir, onlar da üniversite okumaktadırlar. Dört şehirli kız ve üç köylü oğlanın tatlı kaçık hikayesi.

 


6. Evdeki Yabancı

“Şştt.. Yabancı, söyle bana sen kimsin, benim evde ne işin var? Öyle misin böyle misin?”

Jeneriğini hangimiz ezberlemedik ki? Berna Laçin ve Tardu Flordun’un başrolünde oynadığı 2000lerin komedi dizisiydi. Tardu’nun küvette uyuduğu sahneleri hala unutamam. Eren, evsiz kalınca Aslı’dan yardım istemiştir. Aslı ise Eren’i, ailesine hep bahsettiği  evleneceği adam Tolga olarak tanıtır çünkü Tolga’dan ayrılmıştır. Ailesine de diyemez. Böylece ikili zorunlu bir beraberlik yaşarlar aynı evde ve yavaş yavaş birbirlerine aşık olmaya başlarlar.

Keşke jeneriği söylemeselermiş baya zorlama olmuş ama Tardu’nun cool cool “şşt kadınım..” demesi de iyiydi hani.


7. Eyvah Kızım Büyüdü

Eyvah Babam dizisinin devamı niteliğinde çekilen dizi, 2000lerin en önemli komedilerinden olmuştur.

Haluk Bilginer’in kıskan tatlış baba rolü, Yıldız Asyalı’nın güzelliği ve elbette bu dizi sayesinde tanıştığımız Arda Kural’ın yakışıklılığı ile unutulmazlar arasına girdi.

 

 


8. Dadı

Şimdi de gelelim 2001 yılına. Gülben Ergen ve Kenan Işık’ın baş rollerini paylaştığı Dadı nasıl unutulabilir ki? Biraz Avrupai bir aile olan Ömer Bey’in evine dadı diye gelmişti Melek. Fazla renkli, fazla neşeliydi. Uzata uzata Ömer Beyciiiğim demeleri efsaneydi. Sinem Kobal’ı da ilk burada görmüştük. Gencecik bir kızdı o zamanlar tabii.

Jeneriği nasıl unutabiliriz ki? “Dadı, dadıı, şimdi o bir dadıı!”

 

 


9. Aşkım Aşkım

 

Yine 2001’in unutulmaz komedi dizilerinden birisidir Aşkım Aşkım. Mehmet Ali Erbil, Emel Sayın, Doğa Rutkay gibi önemli oyuncular vardı. Bir de Japon Makiko ile ünlüydü. Mehmet Ali Erbil az mı sulanmıyordu Yeliz Yeşilmen’e dizi boyunca?

Bir restoran işleten ailenin tatlı kaçık hikayesiydi bu da.

 


 

10. Beşik Kertmesi

2002’nin efsane olmuş komedilerindendi bu dizi. Herkes “dabi dabi dabi dabi”, “Allah senin belanı verecek” diye dolaşırdı etrafta. Meltem Cumbul Elmas Mağden adında bir şarkıcı olarak karşımızdaydı bu sefer. Ünlü şarkısını nasıl unutabiliriz ki?

“Her yere baktın, beni aradın, beni cepten ara!”

Kadroda Olgun Şimşek, Erdal Özyağcılar gibi önemli isimler yer almaktaydı. Bebekken kertilen Ferdi ve Elmas’ın Kısırköy’ü kurtarmaları için acilen bebek yapmaları gerekiyordu. Ha bir de pek bir ünlü replikleri vardı. “Allah söyletti.


11. Tatlı Hayat

 

 

Pek tatlı bir sitcomdu canım! Çılgın Tahsin Bey rolünde Haluk Bilginer ve onun tatlı, şirin karısını canlandıran Türkan Şoray’ı severek izlemiştik.

 

 


12. Ekmek Teknesi

2002 senesinin pek popüler dizisi olmuştu. Ben pek izlemezdim açıkçası ama seveni çoktu. Belki de Türk aile yapısını gereksiz entrikalar olmadan olduğu gibi yansıttığı için sevilmişti. Bir de halkımıza genel kültür aşılayan Heredot Cevdet vardı. Kahvede okey oynayanları bilinçlendiren bir amcaydı kendisi. Bir de cenaze levazımatçısı tipli bir psikopat vardı aşka gelip hikayenin en alıcı yerinde “Aaaalllaaah!” diye titriyordu. Manyak.

 


13. Yarım Elma

Baya sevilen bir komedi olmuştu Yarım Elma. Janset ve Günay Karacaoğlu’nun başrolünde oynadığı dizinin konusu Yonca ve Gonca adında ikiz kardeşlerin hikayesini anlatmakta. Gerçi Yonca’ya göre pek ikiz değiller ama.

Kıroyum emme para bende repliğiyle ünlü bu dizi bir dönem çok sevilmiş komedilerimizdendi.

 


14. Asmalı Konak

Verin jeneriği. Humbareyerumm, humbareyerumm.

Ağa dizilerinin patenti bu dizidedir. Seymen Ağa ve İstanbullu Bahar’ın efsane aşkı rekorlar kırmıştı. Hatta final sahnesinin filmini çekmişlerdi.

Her türlü dram, entrika boldu. Bir de kenafir gözlü bir Dicle vardı ki aman aman! Ama o da haklı be. Adam gelsin sarhoş sarhoş senden faydalansın, sonra hatırlamasın bile sabahında. Çocuğuna hamile kaldı diye başkasıyla evlendir. Bence dizideki tüm dram Dicle’deydi. Yazık oldu kadına.

Unutulmaz Türk dizileri deyince akla ilk sırada gelenlerdendir zira Muhteşemler Yüzyıl entrikaları yokken Asmalı Konak vardı. Bakın adından bile entrika, bol gıybet, kan akıyor!


15. En Son Babalar Duyar

 

 

Durum komedisi hakkında yapılmış bir diziydi. Ben izlemedim ama bu dizinin de izleyeni pek çoktu. Uzun da sürdü diye biliyorum. Yalnız adamlar haklı, hep en son babalar duyar.

 

 


16. Çocuklar Duymasın

“Aynı gemide yol alır, ayrı dümen tutarız bu evde..”

İlk çıktığı zamanlar gerçekten güzel bir komediydi. Adı Çocuklar Duymasın’dı ama çocuklar her bir şeyi duyuyorlardı. Meltem’le Haluk ha ayrıldı ha barıştı diye izlerdik. Lügatımıza “taş fırın erkeği”, “light erkek,” “dominant kadın” gibi tamlamalar katmıştır.

Tabii zamanla her dizi gibi bunun da sonu geldi. Sonra yine tutar diye baştan çektiler ama aynı konuların ısıtılıp ısıtılıp önümüze konması baydığı için tutmadı. En son format değiştirmiş drama bağlamışlardı. İyice baydı anlayacağınız.

 


17. Gülbeyaz

Karadeniz dizilerinin başlangıcı bu diziyle oldu. Nejat İşler gibi bir karizma adamı ve Şevval Sam gibi yanık sesli güzel bir kadını izledik. Dizinin müzikleri de kendisi gibi efsaneydi çünkü Kazım Koyuncu’nun eseriydi onlar.

Herkes söylüyordu o zamanlar. “Ben seni sevduğumu oyy dünyalara bildirdum. Endurduun kaşlarunii.” diye diye. Gülbeyaz ve Kadir’in engel tanımayan güzel aşkını izledik.


18. Koçum Benim

 

Lise dizisiydi Koçum Benim. Kimler yoktu ki! Tarık Akan, Ebru Cündübeyoğlu, Ozan Güven, Engin Altan Düzyatan, Yunus Günçe, Nehir Erdoğan, Yasemin Ergene, Selin Demiratar vs vs. Bugünün bütün ünlü oyuncuları o zamanlar liseliyi oynuyorlardı. Güzel ve eğlenceli bir diziydi. Daha sonradan yapılan liseli dizelerine göre daha gerçekçiydi.

 

 


19. Zerda

“İki kişi birbirini sever de kavuşurlarsa mutluluk olur. Biri kaçar öbürü kovalarsa aşk olur. İkisi de sever lakin birleşemezlerse işte o zaman efsane olur.”

2002 dönemine damga gibi vuran dizilerindendi Zerda! Şahsen şu yukarıdaki slogandan ben bıkmıştım ama annem her duyduğunda “vah” derdi ilk duymuş gibi.

Başrollerinde incecik kaşlarıyla Ece Uslu ve Yavuz Bingöl vardı. Töre ve ağa dizisiydi. Hatta usta oyuncu Halit Ergenç’i ilk burada tanımıştık! Sanırım Kıraç’ın ilk dizi besteleri de bu diziyle çıkmıştı. Efsaneydi müzikleri çünkü. Zerda deyince herkes televizyon karşısına geçer sus pus olurdu. Vah!


20. Kınalı Kar

Bu dizi de çok ses getirmişti o dönemler. Emrah olduğu için mi ne herkes bol gözyaşı dolu bir dizi olarak bekliyordu. Öyle de oldu.

Ali, doğuya öğretmenlik görevini yapmaya giden bir delikanlıydı. Kınalı Kar köyüne gitmişti. Bir de Nazar vardı orda. Karşı köyün ağası meymenetsiz Cabbar Ağa ile zorla evlendirilmek isteniyordu. Bu ikili de aşık oluyorlardı işte birbirlerine.

Dertli kederli dizinin sonu iyi bitti mi bilmiyorum. Ben pek sevmezdim ama annem bayılırdı.


21. Berivan

Hala aklımda jeneriği. “Berivanımm eyy eyy eyy Berivanımm! Köy kokulu dağ ceylanım!”

Sibel Can ve maviş gözlerinin baş rolde olduğu bir diziydi. Emre Kınay’da oynuyordu. Yine bir köy dizisiydi, Berivan’ın köy kokmasından belli. Yalnız şarkıyı yazan burada Berivan’a tezek kokuyorsun mu demiş acaba? Bizim köy tezek kokar genelde de.

Bu dizi de çok rekor kırmış bol gözyaşılı, bol entrikalıdır. Sanırım sonu hüzünlü bitmişti, hatırlamıyorum. Anneme sorsam kesin hazırlar, best of’larından çünkü Berivan!


22. Kuzenlerim

 

Trt1’de yayımlanırdı ve ben çok severdim bu diziyi. Çok eğlenceli ve çok güzeldi. Gençler arasında popülerdi genelde. Arda Kural’ın boy gösterdiği dizilerdendi. Bu diziyle aşık olmuştum ona!

Adama nazar değdi, kem göz değdi yemin ediyorum ya!

 

 


23. Serseri

Gelelim 2003 senesine. Bu diziyle Okan Yalabık’ı tanıdık. Ben çok severdim açıkçası.

Kadrosu da çok sağlamdı bu dizinin. Cüneyt Arkın, Erkan Petekkaya, Gamze Özçelik, İpek Tanrıyar.

Ee hala daha unutulmaz diziler denince aklımıza geliyorsa gerçekten bir iz bırakmış demektir.

Aslında hırsızlıktan hapisten yeni çıkmış Ömer’in herkese yalan söyleyerek kendisini yurt dışından gelmiş gibi göstermesiyle başlar hikaye. Adında da anlayacağınız gibi serseri dizisidir bu.


24. Lise Defteri

 

Bu dizi de pek efsaneydi. Çünkü kadrosu efsaneydi. Arda Kural, Sarp Levendoğlu, Sinem Kobal, Ece Erken, Selin Demiratar, Emre Altuğ, Dağhan Külegeç ve niceleri.

Böyle lise grubu mu olur yahu hepsi birbirinden havalı? Güzel diziydi vesselam.

 


25. Hayat Bilgisi

Kim unutabilir ki bu diziyi. “Hoca camide, hoca camide!” repliğini. Pikaçu’yu, Ortega’yı, Törpü’yü, dini imanı para olan müdürü.

Yalnız bir not geçmek istiyorum. Normalde dizideki müdürün yaptıklarını müdür yardımcıları yapar. Müdürleri öğrenciler pek görmez aslında. Hiyerarşi böyle ama dizi sektöründe farklı oluyor demek ki.

Neyse Hayat Bilgisi unutulmaz bir diziydi. Şimdi yayınlansa yine izlenir eminim.


26. Kampüsistan

 

Biraz da üniversite dizisi görelim. Kampüsistan, üniversiteli gençleri anlatan belki de ilk diziydi. Eğlenceliydi ama hepimizi üniversiteye özendirmişti.

Depresyona giren ineği tedavi etmeye çalışan veteriner öğrenciler bile gördük. Eh üniversite, lise değildir.

 

 


27. Kurtlar Vadisi

Evet bu bitmeyen efsane 2003 yılında başladı. Tabii seri seri çıktı sonraları. Ama başlangıcı 2003’tü.

Özgü Namal, Oktay Kaynarca, Selçuk Yöntem gibi isimler oynuyordu. Polat mafyayı içten çökertmek için çalışan devletin adamıydı. Ekşınlar, olaylar hiç bitmedi. Dizi öyle sevildi ki filmi çekildi hatta Charlize Theron geldi oynadı. Polat güya Elif’i unutamadı ama üzerine otuz kadınla birlikte oldu. Amerikalı askerlerin başına çuval geçirildi. Ohoo, daha ne olaylar olaylar!

Verin müziği. “Cendere cendere cendere cendere cendere cen.”

 


28. Bir İstanbul Masalı

Bütün bu komedinin ve ekşınlı, ağalı dizilerin arasında pek bir masalsıydı Bir İstanbuk Masalı. Ozan Güven, Mehmet Aslantuğ ve Ahu Türkpençe baş roldeydi. Zengin ve sosyetik Arhan ailesinin hizmetçisi Esma’nın, evin küçük ve şımarık oğlu Demir’e olan platonik aşkını ve genç kızın bir evrim geçirerek güzelleşmesini heyecanla izledik. Tabii Esma evrim geçirince zekası da geliştiği için evin asıl oğlanı, yakışıklı ve sorumluluk sahibi Selim Arhan’a aşık olmuştu.

Dizide ayrıca Kıraç’ın her zamanki efsane müziklerini dinliyorduk. Bir beyaz tüyün uçuşuyla başlıyordu jeneriği. Öyle masalsıydı işte!

 


29. Sihirli Annem

Ülkemizin ilk fantastik dizisi diyebilir miyiz? Hayır, bu diziden önce Bücür Cadı vardı ama ilk özel efekt kullanılan dizi olabilir. İlk bölümleri elbette çok güzeldi.

Hangimiz zamanı durdurmak için işaret parmaklarımızı sallamadık ki! Sarışın Betül ile siyahi Eda’nın kardeşliğini yadsımadık mesela hiç. Hep Tahsin’in insan tipini merak ettik. Babalarının köpek olmasına göz yumabilen kızlarının nankörlüğüne hiç kızmadık. Çünkü bizim derdimiz bunlar değildi. Biz de ellerimizi sallayıp ışınlanmak, çeşmeden çikolatalı süt akıtmak istiyorduk çünkü. Güzel bir hayal ürünüydü.

Tabii sonra yine çektiler ama tutmadı. Saçmaydı çünkü biz büyümüştük artık. Eskisi gibi eğlenmedik.


30. Avrupa Yakası

Kesinlikle Türkiye’de komedi dizisi deyince tacı Avrupa Yakası alır. Kimler gelmedi ki bu diziye. Ajda Pekkan, Cem Yılmaz bile geldi hatta. Kadrosuyla, senaryosuyla 2004’ün efsanelerinden oldu.

“Yohsa beni beğenmiyor musun?”

“Aslı yıııvrııım.”

“Bir Burhan Altıntop kolay yetişmiiiy!”

“Hoşşik!”

“Paçoz!”

“Oha falan oldum yaanee!”

Hatırladınız mı? Daha nice repliği vardı ezberimizde olan. Hangimiz donumuzu tişörtümüze sokup Çakkıdı dansı yapmadık ki? İyi ki varsın Gülse Birsel! İyi ki böyle güzel bir sitcom yaratmışsın. Açar hala izlerim videolarını o derece ölümsüz.


31. Cennet Mahallesi

Evet, bu dizinin başlangıç tarihi 2004’tür. Çingene filmlerimizden örnek alınarak yapıldı. Alişan ve Çağla Şikel kavuşamayan çiftlerimizdi. Anası Pembe istemiyordu Ferhat’ı. O da kendince haklıydı, zengin koca bulsun rahat etsin istiyordu Sultan. Aslında ilk zamanlar eğlenceliydi ama sonra zamanla suyu çıktı. Karakoldan çıkmaz oldular. Gerçekte var ya o kadar karakola geleceksin, ıslak odunla döver amirler. Sizinle mi uğraşacaklar ulan! (Yazar trip atıyor.)

 


 

32. Çemberimde Gül Oya

Harika bir dönem dizisiydi. Seksenleri anlatan böyle güzel bir dizi bir daha gelmedi. Bir sene sürdü zaten, asla cıvımadı. Yurdagül ve Mehmet’in her şeyden üstün gelen aşkları, Zarife ve Ümit’in acı dolu aşkları öyle güzel ve gerçekçi işlenmişti ki! Selda Alkor, Melisa Sözen, Özge Özberk, Mehmet Ali Nuroğlu ve Tuba Büyüküstün gibi efsane isimler vardı. Tuba Büyüküstün’ü ilk bu diziyle tanımıştık. Adı gibi zarif bir güzelliği vardı Zarife’nin bir o kadar da acı dolu tarihi.

Ah bir de seksenlerin bilinmeyen, karanlık dönemi vardı tabii. Çağan Irmak’ın yönettiği efsane bir diziydi. Ayrıca yazar kadrosunda da vardır Çağan Irmak.


33. Yabancı Damat

Çok güzel, çok eğlenceli bir diziydi Yabancı Damat. Rumların ve Türklerin nasıl benzer ve bir o kadar da ayrı bir kültür olduğunu gösterdi. Dizi hem Türkiye’de hem de Yunanistan’da çekildi. Kadro da efsaneydi. Nehir Erdoğan, Özgür Çevik, Erdal Özyağcılar, Sumru Yavrucuk, Binnur Kaya, Zeki Alasya ve dahası.

Nazlı ve Niko’nun engel tanımayan aşklarını, Antep baklavasının nasıl yapıldığını, aslında hepimizin nasıl ortak bir kültüre sahip olduğumuzu izledik. Aile dizisiydi ve güzeldi. Döneminin efsanelerinden olmuştur. Gökhan Kırdar’ın da efsane şarkılarını unutmayalım. Bu diziyle patlamıştı şarkıları.

“İsyanım, yanışım ol, ölüm bile susuyor. Ardına dönüp, giden sen misin a kadın?” Gururum yere düşer, yeter ki bak yüzüme. Üstümee basıp geçme yaar!”


34.Aliye

“Çocuklarım olmadan asla!”

Aliye, Türk drama yapımlarının şahı olmuştur. 2004’ü kırıp döken bir dizidir. Sanem Çelik’i gören hala Aliye der ona.

Dram, gözyaşı açlığımızı doyuran Aliye, iki çocuklu bir annedir. Kaynanasının dırdırından bıkmıştır ve pislik kocasının onu aldattığını öğrenince çocuklarını alıp İstanbul’a gider ama kocası, kızı Ayşe’yi kaçırır. Aliye’nin Ayşe’yi ha aldı ha alacak hikayesi, Nejat İşler ile umutsuz aşkı, Halit Ergenç’in sinir bozucu Sinan karakteri asla unutulmaz. Bir de Kıraç efsanesi var tabii. Bir sürü radyo programında fon müziği olmuştur Aliye. Dram hikayelerini anlatan dj programlarında hem de.


35. Kadın İsterse

Yine 2004’ün rekor kıran dizilerinden. Hülya Avşar ve Cihan Ünal’ın baş rollerinde oynadığı dizide, kendisini genç ve güzel bir kadınla aldatan ve ayrılmak isteyen bakımsız bir ev hanımının kocasından intikam almak için nasıl evrim geçirdiğini izledik. Ah be ablam, önceden yapsaydın da bakımını falan, kocanı hiç kaptırmasaydın ya!

Vildan Atasever ve Burçin Terzioğlu gibi önemli isimler de oynamıştır. Ah bir de Ferhunde karakterinden önce burada kötü kadını canlandıran kızıl saçlı bir adet Deniz Çakır’da mevcuttu.

Yalnız kadının kocası da ne dış görünüşe meraklı adammış ha!


***

1999-2004 arası unutulmaz dizilerimiz işte bunlardı. Unuttuğum varsa affola. Bir dahaki 2005-2015 dizileri yazımda görüşmek üzere. Hoşçakalın.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here