1996- Güçlükonak Katliamı Nedir?

0
51

            1996- GÜÇLÜKONAK KATLİAMI

 

 

Güçlükonak Katliamı Nedir?

Güçlükonak Katliamı, 15 Ocak 1996 tarihinde Şırnak’ın Güçlükonak ilçesinde 11 köylü’nün bir minibüs içerisinde kurşuna dizildikten sonra yakılması sonucu oluşan katliamdır.

Güçlükonak Katliamı Olayı’nın Gelişimi

15 Aralık 1995’te PKK’nın ilan ettiği tek taraflı, ateşkesin hemen ardından 12 Ocak 1996’da Şırnak Güçlükonak’a bağlı Çevrimli ve Yatağan köylülerine askerler baskın yapmıştır. Baskı’nın sebebi ise dağdaki PKK’lı yakınlarına yardım gerekçesiyle eski koruculardan olan Abdullah İLHAN, Ahmet KAYA, Ali NAS, Neytullah İLHAN, Halit KAYA ve Ramazan ORUÇ’u Taşkonak Jandarma Karakolunda göz altına aldılar. 15 Ocak günü ise Koçyurdu köyü kurucularından olan Hamit YILMAZ, Abdulhalim YILMAZ, Mehmet ÖNER ve Lokman ÖZDEMİR’e görev var denilerek Ramazan NAS’a ait olan minibüsle aynı karakola götürülür. Gözaltındaki eski korucalar-köylüler ve görev nedeni ile çağrılan Koçyurdu köyü korucuları Taşkonak taburundan yola çıkarılır. Minibüs Taşkonak taburu ile Koçyurdu köyü arasında silahlı bir grup tarafından durdurularak kurşun yağmuruna tutulur ve hemen ardından da minibüs’ün içindekilerle beraber minibüs yakılır.

Güçlükonak Katliamı Olayı’nın Hemen Ardından Sonraki Gelişimi 

Olaydan 1 gün sonra katliamın PKK tarafından gerçekleştirildiği söylendi. Ancak PKK saldırıyla bir ilgisi olmadığını, olayı üstlenmeyeceklerini bildirir. PKK katliamla bir ilgisi olmadığını duyururken, öldürülen köylülerin yakınları da katliamdan devleti sorumlu tuttu. Olay üzerine Şanar YURTAPAN öncülüğün de 13 Şubat 1996’da aydın ve sanatçıların oluşturduğu “Barış İçin Bir Arada Çalışma Grubu”, katliam yerine inceleme yapmak üzere Güçlükonak köyüne giderler. Heyet yaptığı bazı incelemelerin ardından katliamın devlet güçlerince gerçekleştiğini açıklar. Olaydan Genel Kurmay Başkanlığı’nı sorumlu tutan heyet suç duyurusunda bulunur. 

Katliam kurbanları’nın yakınları askeri yetkililerin baskılarına rağmen 12 Temmuz 1996 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmaktan çekinmez. Dava sonucunda mahkeme Türkiye Devletini suçlu buldu ve katledilen yakınlarına maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkûm etti. Karara göre öldürülenlerin yakınlarına 15’er bin euro manevi tazminat verilmesi bununla birlikte Türkiye Devleti 5 bin 160 euro maddi tazminat ödemeye mahkûm edilirken diğer kişilere de 3’er bin euro ödenmesine karar verilir.

Güçlükonak Katliamı Sonrası İtiraflar

Eski Kıdemli Yüzbaşı Can TOZLU, 1996’da Şırnak’ın Güçlükonak ilçesindeki 11 koruyucuyu, o dönemdeki Akçay Piyade Tugay Komutanı Albay Selahattin UĞURLU’nun verdiği emriyle, Muharebe Arama Kurtarma timleri’nin gözetimi altına 7 korucuların öldürüldüğünü söyledi. TOZLU olayı şu şekilde açıkladı: olay sonrası telsiz muharebesinde, o sırada Güçlükonak ilçe Jandarma Karakol Komutanı olan Yüzbaşı Hüseyin GÜROCAK’ın üstlerine bilgi aktarırken “işi Özcan Yüzbaşı’nın adamları yaptı” ifadesini kullandığını ileri sürdü. 

 

Bunlardan anlayacağımız üzere katliamın gerçek suçluları tam olarak bilinmemektedir. Hala üzerinde çalışmalar ve soruşturmalar devam etmektedir. 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here