1984 Başörtüsü Yasağı

1
103

Başörtüsü yasağı 1984 yılında YÖK tarafından kaldırılmış olsa da 1987 yılında disiplin suçu sayılarak yeniden getirilmiş hatta Özal hükümeti başörtüsünün serbest olması için yaptığı değişiklik veto edilmiştir.

Başörtüsü yasağı Erzurum İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin dekanlığı işgali, Konya’da 122 öğrencinin sınavları boykotu, Bursa’da öğrencilerin protesto telgrafı çekmesi gibi ülke genelinde birçok tepki görmüştür.

1988 yılının aralık ayında Turgut Özal inançtan ötürü saçların türban ile kapatılmasının serbest olduğu hükmünü getiren yasayı meclisten geçirmiş ve Kenan Evren de imzalamıştır. Kenan Evren başörtüsü serbestliğini getiren yasayı imzalamış olsa da daha sonra anayasa mahkemesine götürmüş ve 1989 Mart yerel seçimleri öncesi yasayı iptal etmiştir.

ANAP hükümeti 25 Ekim 1990 tarihinde üniversitelerde başörtüsü engelini kaldıran yasayı yürürlüğe koymuştur. Bu serbestlik 1997 yılına kadar devam etti.

1997 yılına gelindiğinde Kemal Gürbüz’ün YÖK başkanlığına getirilmesi ile başörtüsü üniversitelerde tamamen yasaklandı.

Eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler başörtülerini çıkarma şartı ile karşı karşıya bırakılınca ülke genelinde protestolar başladı.

Geçmişten günümüze başörtüsü yasağının en zirvede olduğu dönem 28 Şubat süreci olmuştur.

Milli Güvenlik Kurulunda irtica ile mücadele için yapılacaklar 18 maddede toplandı. Bu maddelerin içinde en net uygulananı kamuda başörtüsü yasağıdır.

Okullara alınmayan başörtülü öğrenciler ikna odalarına maruz kaldı.

Öğrencilerin içinde eğitimini yarıda bırakanlar olduğu gibi perukla ya da başını açarak eğitimine devam edenler de oldu. Kimi ise eğitim için yurtdışını tercih etti.

28 Şubat sürecinin en unutulmaz olaylarından biri de 1999 seçimlerinde milletvekili olan Merve Kavakçı’nın yemin etmek için başörtüsüyle meclise geldiğinde engellenmesidir. İşin sonu vatandaşlıktan çıkarılmasına kadar gitmiştir.

 

 

2007 yılına gelindiğinde Ak Parti hükümetinin girişimleriyle YÖK başkanı rektörlere gerekli talimatı vermiş ve başörtü yasağı kaldırılmıştır.

Başörtüsü yasağının kamuda kaldırılması ise 2013 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi ile gerçekleşmiştir ancak bu serbestlik askeriyeyi, emniyeti, hakim ve savcıları kapsamamaktadır.

2015 yılına gelindiğinde ise Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Sekreterliği, Yargıtay başvurusu ile hakim ve savcıların görevlerini başörtüleri ile yerine getirebileceklerini resmi olarak açıklanmıştır.

Başörtüsü yasağının Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kaldırılması ise 2017 yılında gerçekleşmiştir.

 

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here