1971-Hindistan-Pakistan Savaşı

0
81

3 Aralık 1971 Hindistan – Pakistan savaşı başladı. Hindistan -Pakistan Savaşı’nın asıl nedeni Pakistan ‘ın çoğunluğunun oluşturduğu müslüman halkının Hindistan’da ki kâfir kavmi rahatsız edişi olsa da(!)Hindistan ‘ın kâfir kesimi bunu “Keşmir’e sahip olmak “meselesine yüklemişlerdir.  Keşmir Himalayalar’ın kuzey batısında bulunan verimli vadinin adıyken zamanla vadiyi de içine alacak şekilde iki yüz yirmi bin kilometrekarelik geniş bir coğrafyanın ismi olarak kullanılmaya başlandı.

 

 

Pakistan , Keşmir’in geleceğini Keşmir halkının belirlemesi gerektiğini savunurken,Hindistan ise ısrarla 1947’de yapılan geçersiz sayılabilecek bir antlaşma gereği Keşmir’in Hindistan’ın bir parçası olduğunu iddia ediyordu. Anlaşmazlık sebebiyle elli bine yakın insan hayatını kaybetti,bir buçuk milyona yakın insan evsiz kaldı.Aslına bakarsak bu anlaşmazlık yarım asırdır devam ediyor.

 

Her iki tarafta iyi niyetli bir çözüm anlayışını karşı taraftan beklemiş bundandır ki savaş iyice körüklenmiştir.Hindu ve müslümanlar’ın karşılıklı atışmaları üzerine gerilim bölgeden eksik olmadı. Dönemin Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref’in 2004’te Hindistan ile diyalog kurmak için hiçbir onşart ileri sürmeyeceklerini açıklaması ilişkileri yumuşattı.Ocak 2005 ‘te ise Pakistan kontrolünde ki Keşmir’i Hindistan’a bağlayan yol açıldı böylece ilişkiler normalleşti derken 2008 ‘de yüz yetmiş üç kişinin ölümü,üç yüz sekiz kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan Mumbai terör saldırısı üzerine ipler yeniden gerildi ,Hindistan bu kez de suçu Pakistan ‘a yükledi.

 

Nükleer silahlarında gerilime dahil olmasıyla 11 Eylül’den sonra bu sorun bölgesel olmaktan çıkıp uluslararası sorun haline geldi.Keşmir meselesi Hindistan ve Pakistan arasında gerilim kaynağı olarak devam ediyor.

Bu gerilim bugüne dek birçok filme konu dahi olmuştur. Zulüm nerede olursa orası sorgulanır bu nedenle Hindistan ta Müslüman sayısı gün geçtikçe artmaya başladı ,İslam düşmanlarını İslam’a hizmet ettiren yüce Rabbimiz’e hamd etmeliyiz …

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here