1950 Kore Savaşı

0
2

1950 Birleşmiş Milletler ve Kore

 

Kuzey ve Güney Kore’nin bitmeyen iç savaşı (1950-1953)

Soğuk savaş dönemlerinde Kuzey ve Güney Kore arasındaki iç savaşa Çin Halk Cumhuriyetinin ve ABD ve müttefiklerinin katılmasıyla alevlenmiş, uluslararası bir durum haline gelmiştir.

Japonya’nın Rus Çarlığına son verdikten sonra Çin’e ulaşmak istemesi ve  Kore’yi engel olarak görmesi savaş nedenlerinden birisidir. Fakat Japonya’nın ll. Dünya savaşından yenik olarak ayrılması Kore’yi ABD ve Sovyet Rusya’ya bırakmak zorunda kalmasının ardından Sovyet Rusya ve Amerika arasında imzalanan anlaşmaya göre Kore’nin, Çin, Amerika, İngiltere ve Rusya’nın  ortak korumasına alınmasının ardından, Sovyet Rusya uzak doğu savaşına katılmak istedi ve Kore’nin 38. Enlemin kuzeyinde kalan bölge Sovyetlere verilmiştir.

Sovyet Rusya alınan savaş kararlarına uyulmaya başlanmadan önce Amerika Japonya’ya attığı atom bombasından ağır hasar alan Japonya’nın güç kaybetmesiyle savaş ilan edilmiş. Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye olan sınırında 38. Enlemin kuzeyinde Sovyet askerleri boy göstermiş ve işgal gerçekleşmiştir.  Birleşmiş Milletlerinin çabalarına rağmen Kore birleştirilemeyince Amerika Kore’nin güneyine kendi mandası altında bir hükümet kurmuştur. Kore’nin stratejik konumu dolayısıyla Moskova hükümeti Amerika’nın bu hamlesine karşı Haziran 1950 de Kuzey Kore’ye Güney Kore’ye savaş açması için talimat verdi.

Bu talimat sonrasında ABD hemen harekete geçti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine başvurdu ve Güney Kore’ ye acil yardım edilmesi teklifinde bulunmuştur. Teklif kabul edilmiştir. Konsey Kuzey Kore’nin saldırgan tutumuna karşı çıkmıştır. Bu uyarıyı dikkate almayan Kuzey Kore Seul’ e kadar ilerlemiştir. Bunun üzerine BM birlikleri Kuzey Kore’ye asker göndererek Kuzey Kore’yi işgal etmişler Çin sınırına kadar bu bölgeyi 25 Eylül 1950 günü işgal etmişlerdir.  BM birliklerinin sınıra dayanmasıyla birlikte Çin hükümeti Kuzey Kore’yi desteklemeye başlamıştır. Çin Halk Cumhuriyeti gönüllü ordusuyla ABD ve BM güçlerine ağır kayıplar yaşatmıştır. Böylelikle BM birliklerini geri çekilmeye zorlamıştır. 1951 yılında ise taraflar mecburen görüşmelere başlamış, görüşmeler iki yıl sonra sonuç vermiştir. 1953 temmuzunda Panmunjom anlaşması imzalanmış iki tarafta ateşkes ilan etmiştir. Bu savaş sonucunda ise Amerika atom bombasının galibiyet getirmeyeceğini anlamış oldu. Aslında bu savaşın ilginç yönlerinden birisi, Birleşmiş Milletlerin güçlü ve ezici üstünlüğüne rağmen savaşın berabere bitmesidir. Kuzey ve Güney Kore arasında 38. Enlem tekrar sınır olarak kabul edildi.

Kore Savaşı’nın bilançosu

56.000 ABD askeri

600.000 Koreli asker

500.000 Çin askeri

1,5 milyon komünist

721 Türk askeri  hayatını kaybetmiştir.

 

 

 

Merve Nazlı
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here