11 Eylül 1941 Van Depremi

0
42

Van’ın Erciş ilçesinde 11 Eylül 1941 tarihinde merkez üssü Kocapınar beldesi olan 7 büyüklüğündeki depremde 194 kişi hayatını kaybetmiş, 36 köy yerle bir olmuştu. Bugün depremin üzerinden tam 76 yıl geçti.

Uzmanlar söz konusu depremin Van da son yüzyıl içerisinde yaşanan 7 büyüklüğündeki üç depremden biri olduğuna dikkat çekerek, ortalama 30 yılda bir büyük depremlerin tekrarlandığını ifade ederek, depremlerin ciddi can kayıplarına sebep olmasına rağmen yerel yönetimlerin tedbir almadığını ve depremlerin erken unutulduğunu belirttiler. Yakın zamanda ise Türkiye de son zamanların en büyük ve birçok can ve mal kaybına sebep olmuş 23 Ekim 2011 günü Türkiye saati ile 13:41 de Van da meydana gelen ve 25 saniye süren bu deprem de binlerce kişi hayatını kaybetmiş onlarca ev yıkılmış ve birçok kişi yaralanmış olup Van adeta yaşanmaz hale gelmişti.

Bu konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Yüzüncü Yıl Üniversitesinden Emekli Jeoloji Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Şenol, ortalama olarak Van bölgesinde 30-40 yıl arasında mutlaka büyük depremlerin yaşandığını belirterek, Van ın jeolojik yapısından dolayı bunun tekrarlandığını söyledi. Bunun gelecekte de devam edeceğini aktaran Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Şenol,Bizler daha önce de her 30-40 yılda bir deprem olacağını söylemiştik. 2000-2015 yılları içerisinde yine büyük bir deprem beklediğimizi ifade etmiştik dedi.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here