1940’ların Sinema Oyuncusu Gig Young Ve Sırlı Ölümü

0
28

Gig Young adıyla anılan ünlü sinema oyuncusunun gerçek adı Byron Elsworth Bar’dır ve 4 kasım 1913 yılında St. Cloud, Minnesota’da dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Emma, babasının adı John’dur. Kısa süre sonra Washington, D.C.’ya taşınmışlardır ve burada yaşamışlardır. Ancak Gig Young 6 yaşına geldiği zaman ailesinin hayatında bir takım aksaklıklar nedeniyle ailesinin memleketi olan  Waynesville, North Carolina’ya taşınmışlardır. Burada hayatına devam eden Gig Young liseye burada başlamıştır ve lise yıllarında tiyatroya karşı tutku beslemeye başlamıştır.Bunun üzerine kendisini kanıtlayabileceği fırsatlar yakalamaya çalışmıştır ve bu tür etkinliklere katılarak tutkusunu genişletmiştir. Kısa süre sonra bir yetenek avcısı tarafından keşfedilmiştir ve oyunculuğa dair ilk sözleşmesini imzalamıştır.

1942 yılında yayınlanan The Gay Sisters filminde rol almıştır ve sözleşmeyi imzaladığı ekip Byron’ın sahne adının Gig Young olmasının daha iyi olacağına karar vermiştir. Bundan sonra isim olarak Byron, daima Gig Young olarak anılmıştır.

Gig Young, 1940’lı yıllar boyunca işinde oldukça yükselmiştir ve kısa süre içerisinde popüler olan dizi ve filmlerde ana karakterlerin kardeşi ya da arkadaşları rollerini kapmayı başarmıştır.

1940’lı yılların başında oldukça kariyeri için sıkı bir çalışma içerisine giren Gig Young, 1941 yılında kariyerine bir ara vermiştir ve bu süre boyunca sahil güvenlik birliğine üye olup II. Dünya savaşının sonuna kadar ilk yardım görevi yapmıştır.

1942 yıllarının başlarında  The Man Who Came to Dinner adlı yapıtta rol almıştır. Ancak burada aldığı rol oldukça göz ardı edilmiştir ve fark edilmemiştir. Çünkü aldığı rol sadece bir satırlık önemsiz bir ayrıntıdır.

Aradan henüz iki yıl bile geçmemişken Old Acquaintance’da rol almıştır.

Bir süre sonra hiçbir sözleşme imzalamadan stüdyolarda serbest çalışmalar yapmıştır ancak daha sonra serbest çalışmalardan memnun kalmayıp Columbia Pictures ile bir sözleşme imzalamıştır. O yıllar boyunca oynadığı rol hüzünlü, ilgi çekici ve nazik bir sarhoştur. Bu rol ona, çok fazla ödül getirmiştir.

Hayatına aralıksız bir şekilde kariyeri için çalışarak devam eden Gig Young, özel hayatında tam 5 kez evlilik yaşamıştır. İlk eşi Sheila Stapler’dır. 7 yıl evli kalmışlardır ve 1947 yılında evliliklerine son vererek boşanmışlardır. 1950 yılında ise Sophie Rosenstein ile evlenmiştir. Ancak eşi Sophie kısa süre içinde kanser tanısı almıştır ve tedavi aşaması mümkün olmayan bir düzeydedir. Bu sebepten dolayı evliliklerinin üzerinden iki yıl bile geçmeden eşi Sophie hayatını kaybetmiştir. Eşi Sophie’nin ölümünden sonra Gig Young, kendisi gibi aktör olan Elaine Stritch ile nişanlanmıştır.

1956 yılında Elizabeth Montgomery ile tanışmıştır ve aradan bir yıl bile geçmeden aynı yıl içerisinde evlenmişlerdir. Bu arada Gig Young ciddi bir alkolizm sorunu yaşamaktadır. Bu sebepten dolayı daha fazla anlaşmayı başaramayan çift Gig Young’un alkolizm sorunu nedeniyle 1963 yılında boşanmıştır.

Elizabeth ile boşanmalarının ardından dokuz ay geçtikten sonra Gig Young  Elaine Williams ile evlenmiştir. 1964 yılında eşi Elaine, Gig Young’un çocuğuna hamile kalmıştır ve Jennifer dünyaya gelmiştir. üç yıl boyunca evli kalmışlardır ve üç yılın sonunda boşanmışlardır. Boşanmanın sonucunda çocukları Jennifer’ın sorumluluğu üzerine tartışmalar çıkmıştır ve Gig Young, Jennifer’ın biyolojik babası olduğunu inkar etmiştir. Boşanmadan sonra hiçbir şekilde Jennifer’ın biyolojik olarak kendi çocuğu olduğunu kabul etmemiştir. Bu mesele oldukça uzamıştır ve mahkemelere dökülmüştür. Mahkeme tam 5 yıl sürmüştür ve bunun sonucunda Gig Young davayı kaybetmiştir.

27 eylül 1978 yılında Kim Schmidt ile evlenerek beşinci kez evlilik yaşamıştır. Bu evlilik gerçekleştirildiğinde Gig Young 64, eşi Kim Schmidt ise 31 yaşındadır.

19 ekim 1978 yılında beşinci evliliğinin üzerinden tam üç hafta geçtikten sonra çift kendi apartman dairelerinde ölü bulunmuştur. Polislerin ifadesine göre Gig Young bir silah ile ilk önce karısını vurmuştur ve bunun ardından kendisini de vurarak intihar etmiştir. Gig Young’un  neden böyle bir şey yaptığının cevabı daima sır olarak kalmıştır ve sebebi hiçbir zaman netleşmemiştir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here