1703 Japonya Depremi

0
83

 

Eski adı Edo olan günümüzde Tokyo olarak bilinen Japonya’nın bu başkenti 18. yüzyılın başlarında dünyanın en büyük şehriydi. 1703’de Tokyo’da meydana gelen Genroku Depremi 8.0 şiddetindeydi. Depremin beraberinde gelen tsunami ile birlikte şehirde bulunan çoğu ahşap binalar yıkıldı. Şehirde yüksek can ve mal kaybı meydana geldi.

 

 

200.000 civarı insanın hayatını kaybetmesine sebep olan bu Genroku Depremi Sagami Körfezi’nden Boso Yarımadası’nın ucuna ve Boso Yarımadası’nın güneydoğusundaki Sagami Çukuru boyunca uzanan bir depremdir.

Deniz hattının kıyı şeridinden uzak olmasının zorluğu sebebiyle Sagami Trafosu boyunca bir deniz hatası modüllenememiştir.  Daha sonra bir açık deniz hatası modüllemek için Choshi şehrindeki 1703 tsunami ile ilgili tarihi belgeler incelendi. Yapılan çalışmalar sonucu tsunaminin ulaştığı yüksekliğin 11 metreden fazla olduğu düşünülmekte.

1703 Genroku Depremi sayısal olarak incelendikten sonra depremin kaynağının Japonya Çukuru’na yakın olan Sagami Çukuru boyunca 120 km uzunluğunda açık deniz hatası olduğuna karar verildi. Sonuçlar Sagami Çukuru boyunca büyük magnitüdlerin (deprem sırasında açığa çıkan enerjinin bir ölçüsü) oluşabileceğini göstermektedir.

 

 

Deprem Türleri

Dünya üzerinde birçok farklı doğal afet görülür. Doğal afetlerden olan ve ülkemizde de sıkça gördüğümüz depremin diğer afetlerden farklı olmasını sağlayan bir unsur vardır. Deprem kendi içinde çeşitlere ayrılır;

Tektonik Deprem

Yer kabuğunun altında bulunan levhaların birbirine basınç uygulaması ve sürtünmesi sonucunda çıkan hareket tektonik depremdir. Ülkemizde ve dünyada meydana gelen depremlerin çoğu tektonik depremdir.

Çöküntü Depremler

Yerin altında oluşan boşluklardan meydana gelen depremdir. Mağara tavanlarını çökmesi gibi durumlar çöküntü depreme sebep olur. Maden ocaklarında yapılan kazı çalışmaları da çöküntü depremler için olanak sağlamaktadır. Bu tür depremler yerel depremlerdir. Sadece çöken yerin hemen yakınında zarara ve hasara sebep olur. Diğer depremlere göre etkisi daha azdır.

Volkanik Depremler

Volkan patlamalarıyla oluşan depremdir. Yerin altında bulunan lavların yeryüzüne çıkış sırasında meydana getirdiği gazların patlamasıyla oluşur. Diğer depremlere göre bu depremde önlem olanağı fazladır. Ülkemizde aktif yanardağ olmadığı için bu deprem meydana gelmemektedir. 

Tsunami

Depremin denizde meydana gelmesi sonucunda dev dalgalar kıyıya vurur. Bu dalgalar öyle büyüktür ki kıyıda bulunan tüm ev ve binalara büyük zarar verir. Bu dev dalgalara tsunami adı verilir. Dünyada tsunami en çok Japonya’da görülür.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here