17 Eylül 1967 “Türk Futbolunun Acı Günü”

0
11

Sivasspor ve Kayserispor, o yıllarda yeni kurulmuş iki ekipti. 2. lige çıkma başarısı gösteren takımlar arasında rekabet ise spordan ibaret değildi, sebepleri vardı.

Sivas’ta 1940’lardan 60’lara kadar ticaret büyük ölçüde Kayserililerin elindeydi, bu da şehir halkı tarafından pek hoş görülmemekteydi. Yaşanan acı olaylarda bunun da etkili olduğu ifade edilmektedir.İki şehrin diğer kulüpleri arasındaki müsabakalarda da, yaralanmaların olduğu olaylar çıkmıştı.

Maç günü: Sivaslılar Kayseri’ye 40 otobüs, 20 minibüs ve trenle geldi. Takımları henüz yeni yükselmişti, yakın bir deplasman da sayılmazdı esasında ama Sivaslılar, Kayseri’ye o yıl kalabalık gitmişti.  Maç öncesinde şehirde bazı olaylar yaşandı. Bu kavgalarda birkaç kişinin yaralandığı polis kayıtlarında yer alır.

Maçın 20. dakikasında Kayserispor, Küçük Oktay’ın golü ile 1-0 öne geçince Kayseri tribünleri golü kutlamaya başladı.  Ama bu sevinç Sivasspor tarafından tepkiyle karşılandı. Tanıkların anlatımına göre golün ardından Sivasspor tarafından taşlar atılmaya başlandı, o anki izdihamda iki kişinin hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

Sivasspor tarafından gelen taşların ardından gerginleşen ortalık, ifadelere göre bir polisin tribünleri galeyana getirmesiyle birlikte iyice çatışma havasına dönüyor.  Binlerce Kayserisporlu taş, sopa ve bıçaklarla konuk takım tribününe yöneldi Kayserispor tribünündeki bazı taraftarların taşlar, sopalar ve bıçaklarla Sivassporluların olduğu konuk takım tribününe yöneldi. Ev sahibi takım taraftarının kendilerinin olduğu tribüne hareketlenmesi neticesinde demir kapılara yönelen Sivassporlular, stadın bozuk düzeni, bu tarz bir izdihamın yarattığı panik ortamı ve havasızlık neticesinde çok zor anlar yaşadı.

Bu esnada 41 taraftar can verdi. 300’e yakın kişiyse taş, sopa ve bıçak darbeleri ile yaralandı.

Stad çevresinde park etmiş vaziyette bulunan Kayserisporlu araçlar, Sivassporlu taraftarlar tarafından yakılmıştır ve bazı yerlere saldırılmıştır. Bu olayın duyulmasının ardından Kayseri’deki Sivaslılara ve Sivas plakalı araçlara saldırılar ile karşılık verilmiştir. Ancak olayların Sivas’ta da duyulması üzerine, olay son derece tehlikeli yerlere doğru gitme sinyalleri verdi.

Başbakan Süleyman Demirel, Rusya’ya yapacağı ziyareti erteledi. Radyodan yaptığı konuşmada şu sözleri söyledi: Şuursuz tahriklerle devam ettirilmek istenilen bu hadisenin futbol tarihimizde tek kalmasını temenni ederim, Ayrıca, spor işleriyle görevli Devlet Bakanı Kamil Ocak yaptığı açıklamada, Türkiye İkinci Ligi’nin kaldırılmasını teklif edeceğini ve bunun da gerçekleşmesi için de bu sebebin kâfi gelebileceği açıklamasında bulundu.

Kayseri’de olaylara neden olan 8’i Sivas 18’i Kayserispor taraftarı 26 kişi tutuklandı. Maç esnasında ve sonrasında çıkan olaylar nedeniyle iki takım 17 maç saha kapama cezası aldı. Olayları iyi yönetemediği için Kayseri valisi ve emniyet müdürü görevden alındı. İki takım arasında yarım kalan maç 1968 yılında Ankara’da oynandı, Kayserispor maçta 1-0 galip geldi. Bu maçın ardından uzun süre Kayserispor ve Sivasspor aynı gruplarda mücadele etmedi.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here