16 Ocak- Basın Onur Günü

0
59

                        

BASIN ONUR GÜNÜ

 

MADDE GEREKÇELERİ

Madde 1: 16 Ocak Mustafa KemaL Atatürk’ün, Cumhuriyet fikrini basın mensuplarına açıkladığı önemli bir tarihtir. Bu tarihin her yıl dönümünde Türkiye genelinde kutlamalar yapılmalıdır.

Madde 2: Kutlamaların ödeneği karşılanmalı, sivil toplum örgütleri tarafından üstlenilmemelidir. 

Madde 3: Kutlamaların yapıldığı il ve ilçelerin mülki idarecileri 16 Ocak gününe özel duyurular yapmalı ve halkın katılımını sağlamalıdır.

Madde 4: Yürütme maddesidir.

Madde 5: Yürürlülük maddesidir.

 

16 Ocak Basın Onur Günü Olarak Kutlamasına Dair Kanun Teklifi;

Madde 1: 16 Ocak her yıl “Basın Onur Günü” olarak kutlanır.

Madde 2: Kutlama törenleri için Başbakanlık bütçesinden gerekli ödenek ayrılır.

Madde 4: Bu kanunu Bakanlar Kurulu yürütür.

Madde 5: Bu kanun yayımı tarihinde yürürlülüğe girer.

 

 

Basın Onur Günü Kocaeli Milletvekili Avukat Fatma KAPLAN HÜRRİYET tarafından TÜRKİYE MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA "16 Ocak gününün 'Basın Onur Günü' olarak kutlanmasına dair kanun teklifi'nin gerekçesi ile birlikte sunulup gereğini yapılmasını arz ederek kutlanmaya başlanmıştır."

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk. hayatında  ilk ve tek basın toplantısını İstanbul’un işgal günlerin de 16 Ocak 1923’te İzmit’te düzenlemiştir. 16 Ocak Salı akşamı, saat 21.30’da başlayan bu toplantı, gece yarısını da aşmış, saat 03.00’te sona ermiştir. Altı saat süren bu ilk basın toplantısı, daha İstanbul işgal altındayken yapılır ve gelecekteki Cumhuriyet rejimi’nin de fikri temelini oluşturmuştur. 

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin 1988 yılında başlattığı 16 Ocak Basın Onur Günü kutlamaları her yıl devam etmektedir. Ancak bu unutulmaması gereken günün tüm Türkiye de kutlanması gerekmekte ve tüm milletimiz için onur dolu bu günün her yıl 16 Ocak tarihin de hatırlanması gerekmektedir. 

 

16 OCAK 1923 TARİH, YENİ VE BAĞIMSIZ BİR TÜRK DEVLETİ İÇİN BİR MİLAT OLARAK SAYILMAKTADIR.

16 OCAK BASIN ONUR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here