16 Eylül 1964 “İyi ki Doğdun Turan Adam”

0
7

“Turan Adam” olarak bilinen ünlü gazeteci Kemal Çapraz, 16 Eylül 1964’te Kastamonu’nun Araç ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulundan mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans yapan ünlü gazeteci Kemal Çapraz, 1985’te gazeteciliğe başladı. Özellikle Kırım başta olmak üzere, Türk Dünyasını oluşturan Türk devletleri ve halkları üzerine yaptığı sürekli çalışmalarıyla tanındı. Türkiye, Orta Doğu, Kurultay, Türk Diplomatik gazeteleri yanında, Orkun, Tarih, Kardaşlık, Kırım dergilerinde araştırma ve makaleleri yayınlandı. Aynı zamanda “Kırım” adlı telifini aldığı eseri vardır. 2 çocuk babasıdır.

Milliyetçi düşünce ile büyümüş, daha ilkokul yıllarında Hüseyin Nihal Atsız’ın bütün eserlerini okumuştur. Yeni Çağ Gazetesinde mesleğini icra eden samimi dostlarından Arslan Bulut ise bir yazısında Kemal Çapraz için şu ifadeleri kullanmıştır;

“Kemal bütün Türk Dünyası ile ilgileniyordu ama özellikle Kırım’ın hayatında büyük yeri vardı. İstanbul Üniversitesi, Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun olduktan sonra, yüksek lisansını  “Kırım Türk Basını ve İsmail Gaspıralı”  üzerine yapmıştı.
Daha sonra, Kırım Türkleri’nin lideri Kırımoğlu ile tanışacak ve  “Sürgünde Yeşeren Vatan; Kırım”  adlı bir kitap yazacaktı.
Biz Kemal ile birlikte Kırım Türklerinin lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu, Kırım Tatar Milli Meclisi’nde ziyaret etmiştik

Kemal, son yıllarda Atatürk’ün kendi dönemindeki bozkurt tutkusunu araştırıyor ve bozkurt ile ilgili tarihte ne varsa topluyordu. Elindeki malzeme ile bir kitap değil,  “Bozkurt Ansiklopedisi”  çıkarabilirdi.
Fakat, buna ömrü vefa etmedi, bakalım oğlu Çağrı babasının yarım bıraktığı bu çalışmayı tamamlayacak mı?


Kemal Çapraz, bütün arkadaş çevresi içinde bir sevgi kaynağı, sevgi pınarı idi. Türkiye’nin ve Türk Dünyası’nın geleceği için çok ümitliydi.
Bir defasında, “Türk Dünyası’nın bozkır taktiği var, bozkurt taktiği var, Turan taktiği var..
Bu taktiğin özeti, ’Sahte ricat ile düşman ordusunu merkezden uzaklaştırıp pusuya düşürmek, sağ ve sol kanatlarla düşman ordusunu bir hilâl içerisine alarak imha etmek’tir!
Ekonomik, kültürel ve siyasi alandaki bilgi savaşlarında da aynı yöntem geçerlidir! Hatta, küresel örümcek ağı saldırısı, Türk Dünyası için bir büyük  fırsata da dönüşebilir.
Bana göre düşman, küreselleşme projesinin alt birimlerini kurarken her ülkedeki işbirlikçilerini ortaya çıkararak tam da Turan taktiğindeki bozkurt tuzağına düşmüş durumdadır” diye yazmıştım; Kemal hemen arayıp tebrik etmiş, kendisinin de aynen böyle düşündüğünü söylemişti”

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here